Finansų ministerija pranešė, kad Makedonijoje sėkmingai baigtas įgyvendinti Lietuvos institucijų vykdytas Europos Sąjungos (ES) Dvynių projektas „Parama efektyviai prevencijai ir kovai su sukčiavimu bei pažeidimais, naudojant ES fondų lėšas“.
Pagrindinis šio projekto tikslas buvo sustiprinti Makedonijos finansinės policijos biuro gebėjimus ES finansinių interesų apsaugos srityje ir skatinti glaudesnį šalies bendradarbiavimą su ES kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF). 250 tūkst. eurų vertės projektas finansuotas ES IPA 2011 programos lėšomis.
Lietuvos institucijų ekspertai su Makedonijos kolegomis dalijosi patirtimi, bendradarbiavo rengiant rekomendacijas ir procedūras, organizavo mokymus, pasiūlė nacionalinės teisinės sistemos pakeitimų. Šiomis priemonėmis prisidėta prie efektyvios ir veiksmingos ES finansinių interesų apsaugos sistemos Makedonijoje sukūrimo.
Pagalbos Makedonijai projektą vykdė Lietuvos institucijų – Finansų ministerijos, Centrinės projektų valdymo agentūros, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos ir Generalinės prokuratūros – specialistai.
Europos Komisijos finansuojamoje ES Dvynių programoje Lietuva ekspertinę paramą teikia nuo 2004 m. ir yra laimėjusi 67 Dvynių projektų atrankas už daugiau kaip 55,5 milijonų eurų. Lietuvos įdirbis ES Dvynių programoje lenkia daugelio ES šalių narių pasiekimus, o Lietuvos institucijų patikimumas, patirtis ir ekspertizė vis labiau vertinama naudą gaunančiose šalyse bei tarp partnerių.
Lietuvoje Nacionalinio Dvynių programos koordinatoriaus funkcijas atlieka Užsienio reikalų ministerija. Įvairiausiose srityse (pvz.: viešojo administravimo, muitinės, antikorupcijos, konkurencijos, įstatymų leidybos ir dar daugybėje kitų) Lietuva konsultavo ir mokino 17 valstybių, vykdydama ne po vieną projektą jose.
Ekspertai.eu primena, kad ta pati taip dosniai Lietuvą nuo 2004 m. už reformų patirties perdavimą finansuojanti Europos Komisija 2014 m. „pirmą kartą istorijoje paskelbė ES kovos su korupcija ataskaitą, kurioje Lietuva pavaizduota kaip pati korumpuočiausia šalis visoje Bendrijoje“.
Bet paradoksas dar ir tas, kad, anot Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijaus Gailiaus, „Europos Komisijos ataskaitoje korupcijos lygis Lietuvoje nurodomas ne tikrasis, o toks, kokį jį įsivaizduoja apklausti gyventojai. O apklausą užsakė „Transparency International“ Lietuvos skyrius, kurio, kaip ir daugumos nevyriausybinių organizacijų, vieną pagrindinių pragyvenimo šaltinių sudaro pinigų už europinius projektus „įsisavinimas“. O kuo bus parodomas didesnis korupcijos lygis, tuo daugiau projektų galima tikėtis“.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]