Lietuva metų metais niekaip nevykdo Jungtinių tautų žmogaus teisių komiteto (JTŽTK) sprendimų Lietuvai. Ekspertai.eu skiltis rugsėjo 24 d. „Aktualus skambutis“ ir vėl skirta šiai temai. Laidoje dalyvavo teisininkas, ekonomistas Vytautas Ziminskas ir advokatas, profesorius Stanislovas Tomas.
Laidoje taip pat priminta ir Teisingumo ministerijos Atstovavimo Europos Žmogaus Teisių Teisme skyriaus vedėjo Donato Murausko šių metų balandį išsakyta informacija apie tai, kad sprendimų nevykdymo pasekmės gali būti labai rimtos, ypač kenkiančios valstybės reputacijai ir jos ekonominei padėčiai.
Ekspertai.eu primena ištrauką iš 2018 m. liepos 26 d. JTŽTK Baigiamųjų pastabų dėl Lietuvos ketvirtojo periodinio pranešimo:
„Komitetas susirūpinęs dėl procedūrų, taikomų įgyvendinant jo Nuomonę,
stokos ir lėtai vykstančio jo Nuomonės, paskelbtos 2014 m. kovą byloje Nr. 2155/2012 (Paksas prieš Lietuvą) dėl draudimo buvusiam prezidentui eiti politines pareigas , įgyvendinimo. Be to, jis sunerimęs dėl 2016 m. priimto
Konstitucinio Teismo sprendimo ir vyriausybės pareigūnų pareiškimų, kuriuose abejojama Komiteto Nuomonės teisine verte (2 straipsnis).
Valstybė, Pakto Šalis , turėtų imtis visų būtinų institucinių ir teisėkūros priemonių, kad užtikrintų visapusišką Pakto ginamų teisių įgyvendinimą nacionalinės teisės sistemoje, Komiteto priimtų Baigiamųjų pastabų ir Nuomonės visapusišką įgyvendinimą, kad būtų garantuota aukų teisė
į veiksmingos teisinės gynybos priemones pagal Pakto 2 straipsnio 2 ir 3
dalis tais atvejais, kai buvo pažeistos Pakto nuosta tos. Valstybė turėtų stiprinti pastangas informuoti ir šviesti visuomenę, advokatus, prokurorus ir teisėjus apie Paktą ir jo Fakultatyvų protokolą.“
Ekspertai.eu taip pat primena, kad Užsienio reikalų ministerijos vadovas Linas Linkevičius yra nutaręs, kad šio JTŽTK dokumento išversto į valstybinę lietuvių plačiau neviešins, o visuomenės advokatų, prokurorų ir teisėjų apie Paktą ir jo Fakultatyvų protokolą nešvies (apie tai jau buvo skelbta publikacijoje „Problema: mūsų šalies politikai ir visuomenė labai prastai informuojami apie svarbius tarptautinius sprendimus Lietuvai“).
P. S.
LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIO TEISMO ĮSTATYMO 62 straipsnis.
Konstitucinio Teismo nutarimo, išvados ir sprendimo peržiūrėjimas
Konstitucinio Teismo nutarimas, išvada ir sprendimas gali būti peržiūrėti paties Konstitucinio Teismo iniciatyva, jeigu paaiškėjo naujų esminių aplinkybių, kurios, jeigu būtų buvusios žinomos Konstituciniam Teismui nutarimo, išvados ar sprendimo priėmimo metu, būtų galėjusios lemti kitokį priimto nutarimo, išvados ar sprendimo turinį.
Tokiu atveju Konstitucinis Teismas priima sprendimą ir pradeda bylą nagrinėti iš naujo.
Konstitucinio Teismo sprendimas dėl savo nutarimo, išvados ar sprendimo išaiškinimo gali būti peržiūrėtas ir tuo atveju, kai nutarimas, išvada ar sprendimas buvo išaiškintas ne pagal tikrąjį jo turinį.
Susiję:
Apie „garbačiauskaičių-budrienių“ ir „linkevičių“ darbus melo ir propagandos fronte