Birželio 19 d. susirinkę 65 tūkst. protestuotojų su plakatais „Pyktis peržengė ribas“ Japonijos Okinavos prefektūros sostinėje Nahoje – viena didžiausių demonstracijų per pastaruosius du dešimtmečius prieš JAV karines bazes. Ši demonstracija įgijo kur kas nemalonesnį atspalvį, kai gegužės 21 d. paaiškėjo, kad buvęs JAV jūrų pėstininkas, dabar samdinys išžagino ir nužudė balandžio 28-ąją be žinios dingusią 20-metę okinavietę. Tuomet kilę iš pradžių nedideli protestai su plakatais „Mums nereikia JAV karinių bazių“, „Nešdinkitės iš Okinavos“ vos po mėnesio peraugo į beveik milžiniškas demonstracijas.
Protestas birželio 19 d. vyko ir prie Japonijos parlamento Tokijuje.
„Bet kuri Japonijos dalis yra Japonija, ir kai sužeidi mažąjį pirštelį, visas kūnas jaučia skausmą“, – sakė 70-metis protestuotojas Šigenoris Cuhakas (Shigeroi Tsuhako), kurio anūkė – tokio pat amžiaus kaip nužudytoji 20-metė Rina Šimabukuro (Rina Shimabukuro). Ją 32 metų amerikietis Kenetas Franklinas Gedsonas (Kenneth Franklin Gadson) išžaginęs, pasmaugęs ir subadęs prisistatydavo japonės žmonos pavarde Šinzato (Shinzato). Jis pripažino savo kaltę.
Tai ne pirmas atvejis, kai JAV ir Japonija aiškinasi santykius dėl amerikiečių kariškių.
Kitas jūrų pėstininkas, 24 metų Džastinas Kastejanosas (Justin Castellanos) teisiamas už tai, kad šiemet girtas išžagino ir nužudė japonę Nahos viešbutyje, kuriame pats gyveno.
Birželio 5 d. 21 metų JAV jūreivis Eimis Meidža (Aimee Meija) girtas padarė avariją, joje sužeidė du žmones. Alkoholio kiekis jo kraujyje 6 kartus viršijo ribą.
1996 m. trys JAV kareiviai Okinavoje išžagino 12-metę. Tuomet sutarta amerikiečių Futenmos karinę bazę, įkurdintą gyvenamajame kvartale, uždaryti. Tačiau 1945 m. įkurta JAV jūrų pėstininkų karinių oro pajėgų bazė „MCAS Futenma“ taip ir nebuvo uždaryta.
Dabar okinaviečiams žadama, kad bazė bus uždaryta. „Japonija tebėra karinė JAV kolonija. Bazės buvimas tai simbolizuoja“, – proteste sakė 59 metų mokytojas Noborus Kitanas (Noboru Kitano).
Okinava – vieno kruviniausių mūšių tarp JAV ir Japonijos vieta, ji buvo JAV okupuota iki 1972 m., o penktadalis prefektūros, kurioje yra tūkstančiai salų, vis dar kontroliuojamas JAV kariškių. Generolas leitenantas Lorensas D. Nikolsonas (Lawrence D. Nicholson), vadovaujantis jūrų pėstininkams Okinavoje, birželio 18 d pažadėjo, kad Vašingtonas galbūt grąžins 40,5 kv. km džiunglių kitais metais.
Okinavos gubernatorius Takešis Onaga (Takeshi Onaga) protesto Nahoje metu griežtai pareikalavo JAV visiškai išmontuoti savo karinę bazę Okinavoje.
Tiesa, Okinavoje yra ne viena JAV karinė bazė, šioje prefektūroje tarnauja 62 proc. amerikiečių karių, esanči Japonijoje: 50 tūkstančių. Jie teigia ginantys Japoniją nuo Kinijos ir Pietryčių Azijos.
Japonijos pietvakariuose esanti Okinava (okinavietiškai – Učina) pirmąsyk minima 607 m. kinų metraštyje, ji dar vadinama Riūkiū salomis. Didžiausia sala – Okinava, o pačioje Okinavos prefektūroje yra šimtai salų ir salelių. Unikali okinaviečių tauta, kurios yra apie 1,6 mln. žmonių, yra ilgiausiai gyvenanti pasaulyje tauta kartu su Sardinijos salos gyventojais. Okinaviečių kalba laikoma išnykimo pavojuje esančia kalba, nes jos kalbėtojų skaičius, UNESCO duomenimis, yra jau mažiau nei milijonas.
Šaltinis: reuters.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]