Kasetinės bombos, sušaudymai be teismo… Putino revizionistinės politikos kritika ir parama siekiančiai demokratijos Ukrainos tautai, neturėtų trukdyti matyti žmogaus teisių pažeidimus šioje šalyje.
Auka negali būti visada teisi, vien dėl to, kad ji tapo auka. Pastaraisiais mėnesiais Ukraina neabejotinai tapo auka ginkluotų separatistų grupuočių, veikiančių šalies rytuose ir itin intensyviai palaikomų Rusijos. Ši parama itin suaktyvėjo po Krymo aneksijos.
Ukrainiečius „nubaudė“ už protestus prieš buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus nenorą pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga. Šis tautos judėjimas, kuris gimė praėjusių metų lapkričio mėnesį Kijevo Maidane, nuvertė Janukovyčių ir pasiėkė, kad į prezidentu būtų išrinktas naujas, proeuropietiškai nusiteikęs prezidentas Petro Porošenka. Negana to, demonstrantai pareikalavo kovos su korupcija, ekonominių reformų, kurios sumažintų oligarchų savivalę, kovos su skurdu ir šalies teisinės reformos.
Human Rights Watc ir Amnesty International kaltinimai
Šie įvykiai perpildė V. Putino kantrybės taurę, kuris mano, kad Ukraina yra dirbtinė valstybė, kuri turėtų imti pavyzdį iš kaimyninės Rusijos tiek savo vidaus politine sandara, tiek užsienio politika.
Vakarai visiškai teisėtai protestavo tiek prieš nusistovėjusios po šaltojo karo tvarkos, tiek prieš tarptautinės teisės pažeidimus, kuriuos ciniškai vykdė Kremlius. Maskva grubiai sulaužė Budapešto memorandumą, kuris garantuoja Ukrainos teritorinį vientisumą. Taip pat nereikėtų pamiršti apie 1975m. pasirašytus Helsinkio susitarimus, kurie tapo sienų neliečiamumo garantu Europos žemyne. Rusija aneksavusi Krymą ir pasiųsdama karius palaikyti sukilėlius, pamynė šiuos susitarimus.
Ukraina ir jos žmonės verti visų demokratinių valstybių, kurios mano, kad teisinės valstybės kūrimas yra daug geresnis sprendimas, nei valdoma Putino demokratija, palaikymo. Rytų Ukrainos separatistus Prancūzijos atstovas JTO atvirai pavadino "gangsteriais”, o Vokietijos žvalgyba pranešė, kad jos turimais duomenimis, pastarieji yra kalti dėl "Malaysian Airlines" lėktuvo žūties.
Tačiau jokie separatistų neteisėti veiksmai neduoda teisės Ukrainos armijai daryti panašaus pobūdžio nusikaltimus.
Human Right Watch ataskaitoje, kuri buvo paskelbta po bendro tyrimo su dienraščiu „The New York Times“ skelbiama, kad Ukrainos armija, kaip beje, ir separatistai, naudojo kasetines bombas apšaudant Donecką. Naudojat šiuos ginklus žuvo civiliai Ukrainos gyventojai ir Šveicarijos „Raudonojo kryžiaus“ darbuotojas.
Sprogdama kasetinė bomba, skeveldromis uždengia plotą, lygų futbolo laukui. Šių bombų naudojimas uždraustas 2008 metais pasirašyta konvencija, kurios iki šiol neratifikavo JAV, Rusija ir Ukraina.
Ukrainos armijos atstovai paneigė Human Rights Watch pranešimus, tačiau kariškiai jau ne pirmą kartą yra kaltinami šių barbariškų ginklų naudojimu.
Remiantis Amnesty International, abi konflikto pusės darė žvėriškus nusikaltimus (tame tarpe ir žmonių sušaudymai be teisminio tyrimo), kurios galima klasifikuoti kaip karo nusikaltimus. Putino revizionistinės politikos kritika ir ukrainiečių tautos palaikymas kelyje į demokratiją, negali būti kliūtis išaiškinant žmogaus teisių pažeidimus.
Šaltinis: slate.fr