Irano prezidento vizitas Maskvoje ir Rusijos prezidento vizitas Pekine yra naujų strateginių santykių Eurazijos žemyne kūrimo proceso dalis. Greitai kintančią geopolitinę realybę liudija ir tai, kaip sparčiai intensyvėja ekonominis bendradarbiavimas tarp Kinijos ir tokių strateginių JAV partnerių, kaip Persijos įlankos arabų šalys ir net Izraelis. Dabarties įvykių fone pasaulyje auga noras matyti Rusijoje didžiąją valstybę ir alternatyvą JAV hegemonijai.
Tačiau tam, kad šita alternatyva taptų reali, Rusija dar daug ką turi nuveikti. Pirmiausia – savo viduje.
Viena vertus, pasaulyje yra neabejotinas asmeninis Vladimiro Putino autoritetas. Tačiau jeigu kalbėti apie pasitikėjimą Rusija, kaip valstybe, tenka pripažinti, kad tokio pasitikėjimo trūksta.
Pavyzdžiui, Rusija tik praėjus ketveriems metams po to, kai Sirija buvo užpulta tarptautinio terorizmo, suteikė karinę pagalbą šiai šaliai. Kodėl buvo tiek ilgai delsta? Kodėl buvo prarasta Ukraina?
Kodėl net Aleksandras Lukašenka iki pastarojo meto nebuvo didelis Baltarusijos ir Rusijos integracijos "sąjunginės valstybės" rėmuose entuziastas?
Priežastis yra ekonominis Rusijos modelis, kuris tarnauja oligarchų asmeninės naudos siekiui, o ne nacionaliniams Rusijos interesams, ir kuris (nepaisant „kosmetinių“ patvarkymų) per tris dešimtmečius išliko iš esmės nepakitęs.
Korupcinė-oligarchinė (ir kyšiais paremta) ekonominė santvarka negali įkvėpti pasaulio. O tai, kad ji iš esmės nepasikeitė per pastaruosius 30 metų, rodo Anatolijaus Čiubaiso fenomenas.
Rusijos užsienio politika vis dar yra veikiama šio ydingo ekonominio modelio. Rusijos oligarchuose ir dalyje politinio elito vis dar rusena viltis būti priimtiems į globalistinį Vakarų elitą.
Tačiau Rusijai reikia apsispęsti, už ką ji. Ar, pavyzdžiui, už Pasaulio sveikatos organizaciją, kenkiančią (COVID-19 pandemijos afera) nacionalinėms ekonomikoms, ar už ekonominio modelio, tarnaujančio nacionaliniams interesams, kūrimą? Dabar yra šansas tai padaryti.
Dažniausiai Lietuvoje nepageidaujama ar, neretai, tiesiog draudžiama publicistika ir dokumentika – kiekvieną dieną rodoma „PressJazz TV“ kanale.