Visuomenės atstovų įtraukimas į Teisėjų garbės teismo (TGT) veiklą gali prisidėti prie reiklesnio teisėjų elgesio vertinimo, mano Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė.
Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva yra parengtos ir Seimui teikiamos Teismų įstatymo pataisos, kuriomis siūloma įtraukti visuomenės atstovus į Teisėjų garbės teismo sudėtį.
Pasak R. Svetikaitės, per pastaruosius kelerius metus teismų savivaldos institucijos daug reikliau reaguoja į teisėjų padarytus pažeidimus. Kaip nurodė šalies vadovės atstovė, Teisėjų garbės teismas yra institucija, kuri tuos pažeidimus tiria, vertina, taip pat nagrinėja teisėjų drausmės bylas, skiria nuobaudas.
„Taigi nuo to, kaip reikliai ir atsakingai bus vertinamas teisėjų elgesys, priklauso ir visuomenės pasitikėjimas teismais. (...) tai iš tiesų prisidės prie reiklesnio teisėjų vertinimo, nes, sakyčiau, šiandien galiojanti praktika rodo, kad visuomenės atstovų dalyvavimas teismų savivaldos institucijų veikloje labai teigiamai prisideda tuo, kad tai yra balsas iš šalies“, – kalbėjo R. Svetikaitė.
Jos vertinimu, tai neleidžia sistemai tapti rutiniška ir „virti savo viduje“. Prezidentės atstovė paminėjo, kad šiuo metu pretendentų į teisėjų atrankos komisiją, teisėjų vertinimo – Teisėjų etikos ir drausmės komisijoje – visuomenės atstovai dalyvauja – tai yra teismų atvirumo ir atsakingumo prieš visuomenę pavyzdys.
Šalies vadovė įstatymo pataisomis siūlo, kad TGT būtų sudaromas iš devynių narių, iš jų penki būtų teisėjai ir keturi – „nepriekaištingos reputacijos visuomenės atstovai“. Šiuo metu Teisėjų garbės teismą sudaro taip pat devyni nariai, tačiau visi jie yra teisėjai.
Prezidentės teigimu, visuomeninių organizacijų, žurnalistų, mokslininkų ir kitų asmenų dalyvavimas TGT veikloje užtikrintų nuomonių įvairovę, didintų visuomenės pasitikėjimą teisine sistema.
Tiesa, „ekspertai.eu“ primena, jog patarėja neužsiminė, kad minėtieji visuomenės atstovai TGT bus atrenkami Prezidentės.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.