Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pasiūlė keisti šalies įstatymus, kad vyriausybės nariais galėtų būti skiriami užsieniečiai. Prezidento įniciatyva užsienietis taptų Nacionalinio Antikorupcinio Biuro vadovu. Ši struktūra užsiims visos vykdančios valdžios, o taip pat teismų ir prokuratūros veiklos stebėsena bei tyrimais. Prezidento iniciatyva iššaukė kritikos laviną. Protestus reiškė taip pat ir koalicijos partneriai.
„Liaudies fronto deputatas“ Antonas Geraščena mano, kad geriausias kandidatas į Antikorupcinio Biuro vadovo postą – buvęs Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis. „Jei kalbėti apie „Petro Porošenkos bloko“ iniciatyvą atsakingais asmenimis skirti užsieniečius, tai aš manau, kad pirmiausia tai mes turime išsiaiškinti tarpusavyje. Jei Saakašvilį skirti Antikorupcinio Biuro vadovu, tai apie tai galima pagalvoti. Aš manau, kad prezidentas turėjo omeny būtent Gruzijos reformatorius“,- pasakė Geraščenko.
„Radikaliosios partijos“ atstovas Igoris Popovas sako, kad jo politinė jėga palaiko prezidento siūlymą.
„Iniciatyva kviesti užsieniečius jau prieš kelis mėnesius palaikė Olegas Liaško. Organizacinė prasme, tai sąlygos tam tikrus sunkumus – pradedant reikalavimu žinoti valstybinę kalbą ir baigiant teisę dirbti su valstybinėmis paslaptimis. Žmogus, kad ir be rusų kalbos žinių, paprasčiausiai fiziškai negalės dirbti jokiose pareigose- negalima, kad jis bendrautų vertėjo pagalba. Todėl, greičiausiai, šie žmonės bus iš buvusios TSRS ervės. Gruzija, Lietuva jau siūlėsi bendradarbiauti, tačiau konkrečių kandidatūrų dar nepasiūlė“.
Radikaliai negatyviai prezidento iniciatyva įvertino „Batkevčyna“ ir „Opozicinis blokas“.
„Tarp 45 milijonų ukrainiečių galima surasti dorus ir sąžiningus, kurie galėtų vadovauti Antikorupciniam Biurui ir teisėsaugos organams“, - pareiškė „Batkevčynos“ deputatas Sergejus Vlasenko.
„Opozicinio bloko“ deputatas Vadimas Rabinovičius pareiškė, kad jis „Šoke nuo pasiūlymo, kad Antikorupcinio Biuro vadovu taptų užsienietis“. „Ši pareigybė turėtų būti suteikta savai tautai – nereikia kviesti užsieniečių į valstybinę tarnybą“, - pasakė Rabinovičius.
Šaltinis: segodnya.ua
Gruzijos generalinė prokuratūra buvusiam šalies prezidentui Michailui Saakašviliui yra pateikusi ne vieną kaltinimą: dėl valstybės lėšų iššvaistymo, dėl bankininko nužudymo, kitų sunkių nusikaltimų.
Šiuo metu M. Saakašvilis gyvena JAV. Grįžti į Gruziją jis negali, nes išduotas jo suėmimo orderis, o visas buvusio prezidento ir jo artimųjų turtas areštuotas.
Todėl šiek tiek keista, kad tokiame svarbiame Nacionalinio Antikorupcinio Biuro vadovo poste ukrainiečiai siūlo ir norėtų matyti M. Saakašvilį, net nesulaukus ikiteisminių tyrimų baigties.
Tačiau pati idėja, kad užsieniečiai galėtų užimti svarbius postus vyriausybėje ar kitose valstybės institucijose tikrai nėra bloga, kaip galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Įsivaizduokime, jei tokia galimybė būtų Lietuvoje ir į generalinio prokuroro vietą būtų paskirtas ne vietinis valstybinės mafijos statistas, o, pavyzdžiui, koks nors vokietis, švedas, šveicaras ar britas (žinoma ne koks friklio-kuperinis aferistas, o savo srities sąžiningas profesionalas). Net sunku įsivaizduoti, kaip greitai valstybėje viskas imtų keistis, kaip sparčiai būtų ištirti nesudėtingi rezonansiniai tyrimai.
Ir kaip maloniai imtų keistis Lietuvos politinis veidas: kas spėtų sprukti iš Lietuvos, kas sėdėtų teisiamųjų suoluose, kas kolonijose grūdintų savo valią. Nuostabus būtų vaizdas. Greitu laiku į Lietuvą imtų grįžti emigrantai, žmonių nuotaika gerėtų tiesiog akyse ir atsilikusi bei provinciali Lietuva, kokia dabar yra, spėriai taptų gerbiama ir pasiturinčia valstybe.