Įtampą regione didinanti Šiaurės Korėja smogė naują smūgį kaimynei. Pchenjanas uždraudė pietų korėjiečiams įvažiuoti į pasienyje esančią pramoninę zoną, kuri anksčiau laikyta dviejų šalių bendradarbiavimo pavyzdžiu. Tačiau dabar labiausiai jaudinamasi ne dėl šio simbolio žlugimo, o dėl Pietų Korėjos piliečių likimo. Čia jų dirbo keli šimtai. Tiesa, Kesongo pramoniniame komplekse esantiems Pietų Korėjos piliečiams kol kas leidžiama išvykti namo, bet daugelis jų pasiliko darbo vietose.
Į Kesongo pramoninės zonos teritoriją įvažiavę vilkikai ir autobusai su Pietų Korėjos piliečiais apsisuka ir grįžta atgal. Tai naujas šaliai kaimynei skirtas Šiaurės Korėjos akibrokštas. „Šįryt Šiaurės Korėja informavo, kad mūsų šalies piliečiai nebus įleidžiami į pramoninio komplekso teritoriją. Apgailestaujame dėl tokio sprendimo. Jis didina įtampą regione, todėl raginame nedelsiant jį atšaukti“, - kalbėjo Pietų Korėjos susivienijimo ministerijos atstovas Kim Hyung-Seokas.
Kesongo pramoninėje zonoje yra daugiau kaip 100 gamyklų, jos Pchenjanui neša milijardinį pelną. Čia dirba per 50 tūkstančių šiaurės korėjiečių ir keli šimtai žmonių iš Pietų Korėjos. Pastarieji gavo leidimą išvykti namo, tačiau šia galimybe pasinaudojo nedaugelis. „Grįžau be jokių kliūčių, komplekso teritorijoje buvo daug karių, tik jų uniformos kažkodėl kitokios“, - sakė iš komplekso grįžęs Pietų Korėjos gyventojas. Keli šimtai pietų korėjiečių nutarė likti darbo vietose, tikėdamiesi, kad sprendimas bus greitai atšauktas. Jie bijo netekti pajamų. „Tai pablogins ne tik abiejų šalių santykius, bet ir padarys žalos mano verslui. Nerimauju, kad patirsiu nuostolių. Kol kas patekti į savo darbo vietą negaliu“, - teigė šiame pramoniniame komplekse savo verslą turintis pietų korėjietis Lee Eun-Haengas.
Pastarąjį kartą įvažiavimas į Kesongo pramoninį kompleksą buvo uždarytas 2009 metais dėl bendrų Pietų Korėjos ir JAV karinių pratybų. Sprendimas vėl neįsileisti šalies kaimynės gyventojų dar vienas iš visos virtinės pastaruoju metu Pchenjano pateiktų akibrokštų. Praėjusią savaitę Šiaurės Korėja pagrasino smogti JAV karinėms bazėms Azijoje. Tokius pasisakymus Vašingtonas pavadino nepriimtinais. „Pastarosiomis dienomis Šiaurės Korėjos vyriausybė pažėrė neįprastai daug mums nepriimtinos retorikos. Noriu pasakyti aiškiai, kad JAV gins ne tik save, bet ir mūsų sąjungininkę Pietų Korėją“, - kalbėjo JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry. Reaguodamos į kovingą Pchenjano retoriką JAV pranešė apie planus į rytus nuo Japonijos dislokuoti plaukiojantį priešraketinės gynybos radarą. Jis fiksuos raketų paleidimus ir galės sekti jų skrydžio trajektorijas.
[gallery order="DESC"]
"Lietuvos ryto TV" | ekspertai.eu inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]