Balandžio 20 d. lauko taktinėse pratybose Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono masinio naikinimo ginklo būrio ABC kariai turėjo išskirtinę galimybę pirmą kartą atlikti Lietuvoje dislokuoto Vokietijos vadovaujamo NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės tanko „Leopard 2“ švarinimą.
„Bendrose pratybose su Vokietijos kariais turėjome unikalią progą pasitikrinti, kiek resursų, laiko reikia tokiam tankui švarinti“, – šia galimybe ypač džiaugėsi Inžinerijos bataliono masinio naikinimo ginklo būrio (ABC) būrio vadas vyresnysis leitenantas Martynas Žukovas.
Inžinerijos bataliono ABC būrio kariai dirbti su švarinimo įranga treniruojasi ne pirmus metus, tačiau kiekvienais metais šį būrį papildo nemažai naujų specialistų. Kaip sako Inžinerijos bataliono kariai, treniruotė jiems su Vokietijos kariuomenės tanku „Leopard“ buvo puiki galimybė suformuoti ir įtvirtinti įgūdžius ir pasiruošti artėjančioms tarptautinėms pratyboms „Iron Wolf 2017“. Jose planuojama ABC būrį integruoti į Vokietijos vadovaujamų priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės padalinį.
Šią ir kitą savaitę Gaižiūnų poligone (Jonavos r.) Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono ABC būrys kartu NATO priešakinių pajėgų bataliono kovine grupe dalyvauja bendrose lauko taktinėse pratybose. Jose Lietuvos ir NATO priešakinių pajėgų bataliono kariai gerina tarpusavio sąveiką, dalijasi patirtimi.
Šios pratybos Inžinerijos bataliono kariams taip pat ir puiki galimybė tobulinti įgūdžius ir išmokti dirbti su J. Vitkaus Inžinerijos bataliono daugiafunkcinės paskirties švarinimo konteineriais DECONTEIN 3000 GDS. Šie Inžinerijos bataliono konteineriai yra vieninteliai Lietuvos ir Baltijos šalių kariuomenėse.
Pagrindinės kariams keliamos pratybų užduotys ‒ išskleisti konteinerius, paruošti juos darbui, atlikti pavojingų medžiagų iš objektų švarinimą ir, žinoma, tinkamai uždaryti švarinimo punktą.
Daugianacionalinė NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė nuo 2017 m. sausio pabaigos Rukloje yra dislokuota atgrasymo ir gynybos tikslais. Jai vadovauja ir didžiąją dalį karių yra skyrusi Vokietija, karius ir techniką jai yra skyrusios Belgija ir Nyderlandai, gegužę prisijungs Norvegijos, o vasarą – Liuksemburgo kariai.
Taikos metu NATO priešakinių pajėgų batalionas dalyvauja pratybose su Lietuvos kariais, o krizės ar konflikto atveju gintų Lietuvą kartu su Lietuvos nacionalinėmis ir papildomai atvykstančiomis sąjungininkų pajėgomis.
Lietuvoje dislokuojamą NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinę grupę nuolat sudarys štabas ir štabo kuopa, aprūpinimo kuopa ir trys keturios kovinės kuopos. Be to, bus suformuoti įvairūs kovinės paramos vienetai.
Sąjungininkų bataliono kovinė grupė pagal poreikį, pavyzdžiui, iškilus grėsmei, vykstant pratyboms ir pan., galės būti pastiprinta. Pastiprinimas planuojamas ir šią vasarą, kai numatytas intensyvus pratybų ciklas.
NATO bataliono kovinė grupė Lietuvoje yra pavaldi Lietuvos kariuomenės Mechanizuotajai pėstininkų brigadai „Geležinis Vilkas“. Batalionui bus vadovaujama pagal NATO vadovavimo ir valdymo procedūras. NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinė grupė bus rotuojama kas pusę metų.
NATO priešakinių pajėgų buvimas Lietuvoje – tai aiškus Aljanso solidarumo ir pasiryžimo ginti NATO teritoriją nuo bet kokio potencialaus agresoriaus demonstravimas.
NATO viršūnių sprendimu reaguojant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir Rusijos karinius veiksmus, tokios kovinės grupės taip pat dislokuojamos Estijoje ir Latvijoje bei Lenkijoje. Joms vadovaus Jungtinė Karalystė, Kanada ir Jungtinės Amerikos Valstijos. Visos keturios kovinės grupės bus pilnai dislokuotos iki 2017 metų birželio.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]