Sausio 3 d. rytą JAV karių iš drono paleistos raketos prie Bagdado tarptautinio oro uosto pražudė Irano elitinių pajėgų (Quds Force, Sepāh-e Qods) vadovą generolą Kasemą Soleimani (Qassem Soleimani), taip pat kelis aukštus Irako šiitų pajėgų karininkus. Pirminiais duomenimis, iš viso nužudyti aštuoni aukšti karininkai. Kitais duomenimis, jų skaičius siekia du tuzinus.
Minėtos Irano elitinės pajėgos regione vykdo nekonvencinį karą ir palaiko teroristinėmis Izraelio ir Vakarų valstybių laikomas organizacijas (Hezbollah, Hamas, Palestinos Islamo Džihadą, Jemeno hučius, Irako, Sirijos ir Afganistano šiitų pajėgas ir pan.).
Šios organizacijos atstovai paskelbė, kad dėl atakos kaltina JAV ir Izraelį.
REUTERS pranešė, kad atsakomybę dėl atakos prisiėmė Pentagonas.
Teigiama, kad JAV jūrų pėstininkai taip pat atakos metu suėmė du įtakingos Irako karininkus.
JAV senatorius Krisas Merfis (Chris Murphy) tviteryje paskelbė, kad ši neoficiali operacija gali pradėti "didžiulį regioninį karą".
Irano islamo revoliucijos lyderis ajatola Sejedas Ali Chamenėjus (Ayatollah Seyyed Ali Khamenei) paskelbė, kad Iranas imsis keršto prieš tuos, kurie nužudė generolą, metų metus kovojusį su "pasaulio blogiu ir banditais".
JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) po K. Soleimani nužudymo tvystelėjo paslaptingą žinutę tviteryje: "Iranas niekada nelaimėjo karo, bet niekada nepralaimėjo derybų".
Nenorėję skelbti pavardžių JAV kariškiai paskelbė, kad ataka, per kurią žuvo K. Soleimani, buvo įvykdyta gavus tiesioginį D. Trampo nurodymą, siekiant apsaugoti Ameriką ir jos piliečius. K. Soleimani buvo kaltinamas šimtų JAV ir koalicijos kareivių nužudymu ir planais toliau atakuoti JAV.
JAV valstybės sekretorus Maikas Pompeo (Mike Pompeo) K. Soleimani nužudymą pavadino "gynybos veiksmu". JAV Valstybės departamentas rekomendavo visiems JAV piliečiams nedelsiant palikti Iraką.
Iranas vietoje nužudytojo generolo majoro K. Soleimani į jo vietą paskyrė brigados generolą Esmailą Ghani (Esmail Ghaani).
Londono SOAS universiteto Artimųjų Rytų ekspertė Soraja Leni (Soraya Lennie) tvirtina, kad karas tarp JAV ir Irano po generolo K. Soleimani nužudymo gerokai priartėjo, tačiau jis nebūsiąs konvencinis: "Iranas negali kovoti su JAV konvenciniame kare. Tačiau asimetriniame kare Iranas praleido daug metų, - ypač nuo 1979 m. revoliucijos. Manau, kad Iranas naudosis savo sąjungininkais, kad darytų spaudimą Amerikos atstovams regione."
Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovės Marijos Zacharovos teigimu, JAV ataka Irake buvo nelegali.
Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertė Anjes Kalamar (Agnès Callamard) pareiškė, kad ataka Bagdade nė iš tolo nepriminė gynybos veiksmo.
Brookings Institution idėjų kalvės ekspertė Noha Abueldahab (Noha Aboueldahab) pasmerkė JAV suplanuoto žudymo programą ir suabejojo jos legalumu.
Irane šiandien tūkstančiai žmonių išėjo į gatves, protestuodami prieš Vašingtono ataką, kurioje žuvo K. Soleimani. Generolą žmonės vadino tautos mylimu didvyriu, o Amerikai žadėjo "atšiaurų kerštą". Irane paskelbtas trijų dienų gedulas.
Šaltinis: presstv.com, euronews.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]