Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasidalino savo mintimis su vieno solidžiausių Vakaruose žurnalo skaitytojais. Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius V. Putiną savo komentaru paguldė ant menčių. |
2019 m. gruodžio 20 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pacitavo labai įdomius dokumetus, priminė svarbias Antrojo pasaulinio karo politikų išsakytas mintis ir pažadėjo apie tai parašyti straipsnį. Pažadas buvo ištesėtas: birželio 18 d., po pusmečio, vienas solidžiausių pasaulio politologinių žurnalų THE NATIONAL INTEREST publikavo didžiulį V. Putino straipsnį. Čia jį publikuojame sutrumpintą.
THE NATIONAL INTEREST – kartą per du mėnesius pasirodantis žurnalas, įsteigtas 1994 m. buvusio JAV prezidento Ričardo Niksono (Richard Nixon). Žurnalas siejamas su užsienio politikos realistų mokykla, įkurta 1985 m. erudito, žurnalisto Irvingo Kristolo (Irving Kristol).
Šiame tekste Rusijos vadovas siūlo nuodugniai įvertinti Antrojo pasaulinio karo palikimą, argumentuodamas, kad „šiandien Europos politikai, o ypač Lenkijos vadovai, nori pakišto Miuncheno išdavystę po kilimu, nebekalbėti apie ją. Miuncheno išdavystė parodė TSRS, kad Vakarų valstybės saugumo reikalais užsiima tik tada, kai joms tai naudinga.“
Praėjo septyniasdešimt penkeri metai nuo Didžiojo tėvynės karo pabaigos. Užaugo kelios kartos. Pasaulio politinis žemėlapis pasikeitė. TSRS, kuri sutriuškino nacizmą ir išgelbėjo visą pasaulį, nebėra. Kodėl Rusija tebešvenčia gegužės devintąją kaip didžiausią šventę?
Aš ir mano amžiaus žmonės mano, kad mūsų vaikai, anūkai ir proanūkiai turi suvokti kančias ir sunkumus, kuriuos patyrė jų protėviai, tai svarbu.
Antrojo pasaulinio karo priežastys slypi sprendimuose, padarytuose po Pirmojo pasaulinio karo. Versalio sutartis tapo neteisingumo prieš Vokietiją simboliu. Valstybė buvo apiplėšta. Todėl Vokietijoje kilo radikalūs sentimentai atkeršyti. Naciai meistriškai sužaidė žmonių emocijomis ir sukūrė savo propagandą, pažadėdami Vokietiją atstatyti, nors realiai stūmė žmones į karą. Prie jo prisidėjo Vakarų valstybės, ypač JK ir JAV.
Lenkija kartu su Vokietija dalijosi Čekoslovakiją. Lenkija žinojo, kad be Hitlerio palaikymo jos aneksaciniai planai būtų pasmerkti. Noriu pacituoti 1938 m. spalio 1 d. vykusio pokalbio įrašą. Jame dalyvavo vokietijos ambasadorius Varšuvoje Hansas Adolfas von Moltkė ir jo Lenkijos kolega Juzefas Bekas, kuris džiaugėsi dėl Lenkijos interesų paisymo Miuncheno konferencijoje ir sakė, kad fiureris ir kancleris Lenkijos vyriausybei ir žmonėms – priimtini.
Čekoslovakijos dalybos buvo brutalios ir ciniškos. Būtent dėl Miuncheno išdavystės didysis karas Europoje tapo neišvengiamu. TSRS tuomet palaikė Čekoslovakiją. TSRS sukūrė antihitlerinę koaliciją. Lenkija nenorėjo įsipareigoti Tarybų Sąjungai.
Prisiminkime vadinamąjį Molotovo-Ribentropo paktą. 1989 m. TSRS Aukščiausioji taryba pripažino savo rezoliucijoje, kad slaptieji protokolai buvo asmeninės galios aktas, o ne TSRS žmonių valia.
Tačiau kai kurios valstybės nusprendė į tai pažvelgti kitaip. Mes nežinome, ar buvo kokių nors slaptų „protokolų“ ar sutarčių priedų tarp nacių ir kitų valstybių. Iki šiol neišslaptintos slaptų anglų ir vokiečių derybos.
1939 m. rudenį TSRS pradėjo Latvijos, Lietuvos ir Estijos inkorporavimą. Tų metų spalį Vilnius ir jo apylinkės, prieš tai buvusios Lenkijos dalimi, buvo grąžintos Lietuvai. Baltijos respublikos TSRS išlaikė savo valdžią, kalbą, turėjo atstovus TSRS valstybinėse struktūrose.
Dabar visų mūsų pareiga – parodyti politinę valią ir kartu kalbėtis apie ateitį. Mūsų kolegos – ponai Si Dzinpinas, Makronas, Trampas, Džonsonas – palaiko Rusijos iniciatyvą susitikti penkių branduolinių valstybių lyderiams.
Turėdami bendrą istorinę atmintį, galime pasitikėti vienas kitu, ir turime taip daryti.
Šaltinis: nationalinterest.org
Ar verta komentuoti, kaip į šį labai, labai ilgą straipsnį sureagavo Lietuvos valstybinė užsakomoji žiniasklaida ar šalies politiniai vasalai? Turbūt ne.
Bet tiems, kas mėgaujasi mūsų tautinių komsomolcų ir panašių 100-ui metų įsislaptinusių KGB'istų minties skrydžiais, rekomenduojame paskaityti Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės vadovaujamo valstybinio transliuotojo publikaciją „Linkevičius pašiepė Putino straipsnį: Lietuva „pritarė okupacijai“ taip, kaip trėmimams į Sibirą“.
Ir dar, rubuiliai, kaip nors pasirūpinkite, kad šis labai, labai ilgas straipsnis būtų visas išverstas į valstybinę lietuvių kalbą, kad, pavyzdžiui, kokie nors lakoniški L. Linkevičiaus išsakyti „pašaipiai svarūs“ argumentai atrodytų dar įspūdingiau. Nes kitaip ir vėl atrodote graudžiai juokingai.
Visą V. Putino straipsnį anglų kalba galima skaityti ČIA.
Apie straipsnį rusų kalba galima skaityti ČIA.
Visą straipsnį rusų kalba galima skaityti ČIA.
Susiję:
Vladimiras Putinas sureagavo į Europos Parlamento rezoliuciją minint Molotovo-Ribbentropo pakto 80-ąsias metines