Policijos departamentas (PD) informavo, kokios išlaidos sudaro įspūdingą sumą, kurią pareigūnai buvo nusiteikę įtraukti į Kėdainių teisėjo Vitalijaus Kondratjevo nutarties vykdymo išlaidas.
Garsi operacija Garliavoje kainavo 72 495 litą 91 centą.
Šią preciziškai apskaičiuotą sumą, anot PD, sudaro:
Darbo užmokestis – 51 059,13 Lt
Socialinio draudimo įmokos – 13 993,23 Lt
Degalai – 3 767,67 Lt
Transporto nuoma ir kt. išlaidos – 3 675,88 Lt.
Šiek tiek mįslinga liko tik paskutinioji šios sąmatos eilutė. Tačiau tai natūralu, nes “transporto nuoma ir kt. išlaidos” yra viena iš valstybės, tarnybos, profesinių, komercinių, banko ar privačių paslapčių, kurios atskleidimas – tikėtina – galimai pakenktų šalies teritoriniam vientisumui.
Ekspertai.eu paprašius paaiškinti, ką ir kodėl policija buvo priversta nuomoti ir kokie nuostoliai slypi už operatyvinės santrumpos “kt.”, PD informavo:
Rizikuodami pakenkti valstybės gynybos interesams, ekspertai.eu daro prielaidą, kad operatyvinė sąvoka „kt.“ apima garso įrašų studijos paslaugas, įrašant aplink namą Klonio gatvėje susibūrusių vyresnio amžiaus žmonių bei moterų saugumui būtiną perspėjimą apie jiems paruoštas elektros šoko priemones, o taip pat medikamentus ir tvarsliavą Neringos Venckienės sužalotam pareigūnui.
Be to, atkreipiame dėmesį, kad šioje istorijoje glūdi net dvi racionalios idėjos, galinčios tapti lemtingu postūmiu siekiant ekonominės šalies gerovės.
Pirma - policijos darbo užmokesčio fondą galėtų sudaryti lėšos, kurias antstoliai pagal preciziškai parengtas sąmatas išieškotų iš viešosios tvarkos pažeidėjų bei kriminalinio pasaulio atstovų. Pavyzdžiui vien suma, išgauta iš Henriko Daktaro už jo sulaikymą Bulgarijoje, reikšmingai prisidėtų (o gal jau prisidėjo?) prie Andriaus Kubiliaus pastangų užtikrinti ekonominės padėties stabilumą, nes jos nereiktų išskaičiuoti iš valstybės biudžeto.
Antra - už policijos paslaugas galėtų atsilyginti jas išsinuomavusi antstolė.
Šio pasiūlymo logika tokia:
1. teismo sprendimą vykdė antstolė;
2. antstolė nusprendė, kad vykdymui jai reikalingos būtent tokios pajėgos;
3. prašydama padėti jai atlikti jos pareigas antstolė turėjo žinoti, kokios vertės paslaugos prašo;
4. policijos pareigūnai vykdė antstolės nurodymus;
5. taigi, antstolė išsinuomavo policijos pareigūnų paslaugas;
6. ji ir turi už jas susimokėti.
Iš policijos pateiktos išlaidų sąmatos matyti, kad didžiąją dalį prašytos išieškoti sumos sudarė pareigūnų darbo užmokestis, kurį valstybė jiems skiria už privalomą pareigų vykdymą. Tad jei valstybė prašo privataus asmens (šiuo atveju - antstolio) susimokėti už jos išlaikomų pareigūnų suteiktas paslaugas, deklaruojami mokestiniai - sutartiniai santykiai tarp šalių. T. y., paslaugos pirkimas - pardavimas, paslaugos nuoma ar kt.
Todėl tenka prieiti išvadą, kad policijos pareigūnų paslaugos gali būti perkamos. T. y., jei policijos pareigūnas atvyktų į nusikaltimo vietą aukos prašymu ir sulaikytų kaltininką, teoriškai įmanoma, kad sąskaita už suteiktas paslaugas bus išrašyta aukai, kuri, be abejo, turėtų visas teoriškai neginčijamas galimybes reikalingą sumą išieškoti iš kaltininko.
Manytina, kad įdiegus antrąjį pasiūlymą policijos iškvietimų gerokai sumažėtų ir sąmata susitrauktų iki sąvokos "kt."
Rolandas Boravskis, aktorius, ekspertai.eu vadovas:
Paprastas klausimas - o nuo kada policija nuomojasi transportą? Ir kokį? Gal ir ginklus nuomuojasi? O uniformas?
Ir apskritai, policija turėtų visuomenei skelbti bent preliminarius savo paslaugų įkainius. Gal tuomet pilietis apsigalvos ir pamėgins susitvarkyti pats? Arba galima būtų pasirinkti: skubus ar neskubus iškvietimas, klientas pageidauja su bananais ar su elektrošoku, su pistoletais ar net su automatais. Išrankieji galėtų pageidauti net su kardais ar špagomis, o kodėl gi ne, jei klientas pageidauja ir susimoka.
Nes čia panašu, kaip su Lietuvos sveikatos apsauga: moki Sodrai sveikatos draudimą, bet už gaunamas paslaugas ir vaistus turi dar papildomai susimokėti.
Norėčiau sužinoti, kas sumokėjo už milžiniškas policijos pajėgas, pasitelkus net narus, valtis ir sraigtasparnius praėjusių metų gėjų paradui saugoti. Suma, kurią skelbė policija, kiek pamenu, buvo 200-300 tūkstančių. Gal šią sąskaitą apmokėjo kokia gėjų draugija ar koks gėjų mecenatas? Nes Gražulis su Uoka atsipirko baudomis po 200 litų.
Tai pat nėra jokios informacijos, kiek policijai kainavo dalyvavimas riaušėse prie Seimo 2010 metų sausio 16 dieną. Kiek kainuoja viena guminė kulka, o jų tada buvo paleista nemažai? Kiek įkarštyje sugadintų uniformų ir sutrūkusių guminių lazdų?
Į visus šiuos klausimus privalu atsakyti, Garliavos operacijos sąmatą iki smulkmenų detalizuoti, juk tai policijos garbės reikalas.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]