Ši diena Lietuvos teisėsaugos istorijoje neeilinė: Vilniaus apygardos teismas pradės nagrinėti vadinamąją „Vilniaus sadutės“ bylą – tą pačią, dėl kurios tyrimo kelerius metus buvo persekiojama Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnė Lina Andriuškevičienė.
Kai 2010 m. rugsėjį STT sulaikė majorę, ji buvo apkaltinta neva neteisėtai pradėjusi tyrimą dėl UAB „Vilniaus sadutė“ apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir tyčinio bankroto, o didžioji žiniasklaida piršo nuomonę, esą ši byla verslininku pagarbiai tituluojamam Remigijui Andriūnui ir jo bendrininkams buvo tiesiog sukurpta.
Šiandien jau aišku, kad tai netiesa. Kai buvo kruopščiai patikrintas L. Andriuškevičienės tirtos bylos pagrįstumas, ji po trejų metų galų gale pasiekė teismą.
Kaltinimai pateikti tiems patiems asmenims, kuriems pareigūnė buvo pateikusi įtarimus: žiniasklaidos „elito milijonieriumi“ ir Vilniaus Versače vadinamam R. Andriūnui (UAB „Vilniaus sadutė“ pagrindiniam kreditoriui), jo sugyventinei, minėtos bendrovės direktorei Linai Mananikovai, teisininkui Andriui Riabčiukui, Eugenijui Ivanenkai ir bankroto administratoriui Vladui Monginui.
Pirmieji keturi asmenys kaltinami didelės vertės svetimo turto iššvaistymu (BK 184 str. 2 d.), nusikalstamu bankrotu (BK 209 str.) ir apgaulingu apskaitos tvarkymu (BK 222 str.). Bausmė už šiuos nusikaltimus – nuo 2 iki 7 metų laisvės atėmimo. Lengviausias kaltinimas pagal Baudžiamojo kodekso 229 str. „Tarnybos pareigų neatlikimas“ pateiktas V. Monginui.
Per tuos trejus metus, kol „Vilniaus sadutės“ byla po STT atliktos operacijos buvo užstrigusi teisėsaugos stalčiuose, kaltinimai L. Andriuškevičienei ėmė bliūkšti ir šių metų balandį Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas visiškai išteisino pareigūnę, konstatuodamas, kad STT ir Vilniaus apygardos prokuratūros pateiktoje medžiagoje nėra jokių duomenų apie jai inkriminuotus nusikaltimus.
Tuo tarpu R. Andriūnas šių metų spalį nuteistas kitoje byloje: už sukčiavimą ir vekselių klastojimą jam skirta 3 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Vilniaus apygardos teismas nuosprendyje pažymėjo, kad šis asmuo elgėsi itin ciniškai apgaudinėdamas garbaus amžiaus pensininkę, iš kurios reikalavo grąžinti nebūtą skolą. Teismas įpareigojo R. Andriūną atlyginti nukentėjusiajai 100 983 litų turtinę ir 30 000 litų neturtinę žalą.
Byloje dėl ciniškai apgaudinėtos pensininkės vadinamasis „sostinės elito verslininkas“ (tai tikras apibūdinimas iš vienos publikacijos žiniasklaidoje) savo kaltę visą laiką neigė – taip pat, kaip ir „Vilniaus sadutės“ atveju.
Šiandien, kai teismą pagaliau pasiekė ir L. Andriuškevičienės tirta byla, jau galima teigti, kad vienas iš STT prieš šią pareigūnę įvykdytos operacijos rezultatų – tai, kad teisingumo vykdymas buvo sustabdytas keleriems metams.
Teisme nagrinėjant L. Andriuškevičienei iškeltą bylą, buvo pateiktas skandalingas liudijimas apie FNTT pareigūną, kuris įtariamiems aferistams teikdavo jos atliekamo tyrimo medžiagą, už šias „paslaugas“ reikalaudamas pinigų. Esama ir liudijimų apie neoficialius kai kurių Vilniaus apygardos prokurorų veiksmus, siekiant padėti įtariamiesiems išvengti atsakomybės.
Žiniasklaida, vykdžiusi kampaniją prieš L. Andriuškevičienę, visiškai nesidomėjo jos tirtos bylos esme ir likimu, o R. Andriūną vaizdavo kaip nekaltą auką. Vienas iš įspūdingesnių pavyzdžių – lrytas.lt publikacija, kurioje „ilgai persekiotas vilnietis verslininkas“ R. Andriūnas samprotauja apie „gėdą“, kad jam įtarimus pareiškusi pareigūnė neva „juodina Lietuvos valstybę ir teisėsaugą“.
Šarūnas Puidokas, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:
Pasakysiu atvirai: manęs tikrai nedomina paties R. Andriūno persona. Tačiau dar kartą atkreipsiu dėmesį į kitą, esminį, dalyką – ekspertai.eu siekė ir sieks, kad nusikaltėliai, iki šiol ramiai besidarbuojantys specialiosiose tarnybose ir susiję ne tik su šia viena byla, atsisėstų į teisiamųjų suolus. Mano manymu, valstybei būtų daug svarbiau ir naudingiau, jei į viešumą būtų traukiami nusikaltėliai, dirbantys tokiose tarnybose kaip STT, FNTT ir prokuratūra. Žmonės, puikiai matantys korupcijos įsigalėjimą valstybėje ir suvokiantys šio reiškinio priežastis, jau seniai laukia, kol už grotų sės pirmasis mafijai tarnaujantis prokuroras. Tai būtų geriausia prevencija kovoje su korupcija.
PAPILDYTA 15:35
Teismo posėdis nukeltas neatvykus kaltinamiesiems L. Mananikovai ir E. Ivanenkai.
R. Andriūnas atsisakė bendrauti su ekspertai.eu, todėl kol kas lieka neatsakyta į klausimą, koks FNTT pareigūnas leido jam susipažinti su prieš jį nukreipto ikiteisminio tyrimo dokumentais ir prašė už tai „atlygio”.
Ekspertai.eu atkreipia dėmesį, kad R. Andriūnas ir L. Mananikova turėjo beprecedentę Lietuvos teisėsaugos istorijoje galimybę susipažinti su nebaigtos bylos, kurioje jiems pareikšti įtarimai, medžiaga: ši medžiaga buvo prijungta prie bylos, kurioje kaltinta galimai nusikalstamus R. Andriūno ir jo bendrininkų veiksmus tyrusi FNTT pareigūnė.
Kitas teismo posėdis numatytas lapkričio 11 d.
Susiję:
Nusikaltėlių pralaimėjimas: teismas visiškai išteisino buvusią FNTT tyrėją Liną Andriuškevičienę
Po žiniasklaidos paskelbto melo jūros ekspertai.eu skelbia viešą buvusios FNTT majorės laišką
Pareigūnai nusikalstamos reiderių grupuotės tarnyboje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]