Ekspertai.eu siūlo pradėti viešą piliečių ir politikų (įskaitant nepartinius žaliuosius valstiečius) diskusiją apie kanapių legalizavimą Lietuvoje.
Ekspertai.eu 100 procentų pritaria visoms be išimties įmanomoms alkoholio prevencijos priemonėms, kurias pastaruoju metu siekia įgyvendinti naujieji valdantieji. Bet kviečia kuo skubiau legalizuoti kanapes. Žinoma, alkoholio pramonei tai būtų baisus, labai stiprus smūgis, bet ką padarysi. Tenka kažką aukoti.
Suprantama, išskirtinai provincialioje Lietuvos valstybėje net tokio klausimo kėlimas yra nuodėmė. Bet imkim ir pabūkim demokratiški bei kiek išprusę – išsakykim skirtigus požiūrius ir juos apginkime. Tekviečia šis pirmasis įžanginis ir visiškai sausas tekstas kanapių legalizavimo Lietuvoje diskusijai.
Piliečiai, politikai, visuomenininkai, judėtojai, aktyvistai, sofų meistrai – nebūkite abejingi, išsakykite savo nuomonę.
Kanapių legalumas pasaulyje vertinamas įvairiai. Jų turėjimas JAV draudžiamas nuo 1937-ųjų, kai galiojo ir sausasis įstatymas, o siejamas šis draudimas su rasistine nuostata, kad kanapes vartoja negrai, satanistai, tie, kurie klausosi džiazo.
Tačiau dabar kai kur pasaulyje kanapės (marichuana) legalizuotos ir legalizuojamos. Kanadoje 2017 m. pavasarį jas bus leidžiama naudoti atsipalaidavimui (rekreacijai), taip pat daug kur kanapės legalizuotos kaip medikamentas.
Ką gydo marichuana?
Medicininė kanapė (marichuana), teigiama, gydo daug ligų, tačiau jokio rimto medicinio tyrimo, kuris tai įrodytų, nėra. Kanapėje yra per 400 cheminių medžiagų, iš kurių apie 70 yra kanabinoidai. Tuo metu, kai kanapių propaguotojai apie marichuaną kalba vos ne kaip apie panacėją, medikai sako, kad ji sukelia nerimą, paniką, psichozę, ypač jei vartojama dažnai. Pagrindinis kanabinoidas, kuris svaigina kanapėje, vadinamas THC (delta-9-tetrahidrokanabinolis), kuris puikiai tinka pelėms nuodyti.
Kanapę prieš 10 tūkst. metų vartojo kinų, taivaniečių protėviai, kurie daugiausia valgė jos sėklas. Iš lietuviškų dainų galima spręsti, kad jas vartojo ir lietuviai. Indijoje ir Nepale jos yra religinių ritualų dalis.
Tai, kad kanapės gydo daugybę ligų, teigė senovės kinai, egiptiečiai, indai, graikai, arabai, tačiau spėjama, kad tai daryta greičiausiai dėl to, kad būtų pateisintas marichuanos vartojimas. Sąmokslo teorijų kūrėjai ir šalininkai mano, kad tai visuotinis alkoholio pramonės sąmokslas prieš žmoniją.
2013 m. Urugvajus tapo pirmąja pasaulio šalimi, legalizavusia kanapes: ir jų pardavimą, ir auginimą.
Nyderlanduose legaliai kanapės parduodamos vadinamuosiuose kofišopuose, tam skirtose kavinėse.
Medicininiams tikslams kanapę vartoti legalu ne vienoje šalyje: Kanadoje, Čekijoje, Izraelyje, 29-iose JAV valstijose.
Kanapes legalizuoti jų šalininkams padeda spekuliantas valiuta Džordžas Sorošas (George Soros).
1969 m. tik 16 proc. JAV rinkėjų palaikė kanapių legalizavimą, 2005 m. jau 36 proc., 2009 m. 46-56 proc.
Vien Kalifornijoje kas mėnesį parduodama marichuanos už 15 mlrd. dolerių, kurie atneša 1,3 mlrd. dolerių pelną iš mokesčių.
Pew Research Center duomenimis, 2013 m. 52 proc. amerikiečių palaikė marichuanos legalizavimą.
Už kanapių (ir kitų narkotikų) turėjimą ir platinimą mirties bausmė gresia arba grėsė Saudo Arabijoje, Indonezijoje, Malaizijoje, Filipinuose (panaikinta 2006 m.), JAE, Tailande, Singapūre, KLR.
Parengta pagal wikipedia.org
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]