Prancūzijos apeliacinis teismas atsisakė pakeisti 2009 m. teismo nuosprendį, pagal kurį Scientologijos bažnyčia kaltinama organizuotu sukčiavimu. Ši organizacija, daugelio religijotyrininkų vertinama kaip viena pavojingiausių ir įtakingiausių pasaulio sektų, teigia, kad taip pažeidžiama jos religijos laisvės teisė. Apeliacinio teismo teisėjas kaltais pripažino šešis Scientologijos bažnyčios narius, tarp jų ir Prancūzijos skyriaus vadovą Alainą Rosenbergą, pranešė RT.
Scientologijos bažnyčia jau kartą bylinėjosi su Prancūzijos valdžia dėl jos griežto požiūrio į netradicines religines organizacijas. Dabar Scientologijos bažnyčia ketina kreiptis į Strasbūro Europos Žmogaus Teisių Teismą.
2009 m. nuosprendis skyrė 600 000 eurų bausmę Scientologijos bažnyčiai, kurios centras – Kalifornijoje, ir 30 000 eurų – A. Rosenbergui. Organizacija buvo apkaltinta apiplėšinėjanti pažeidžiamus žmones, kad pritrauktų kuo daugiau naujų narių, ir privertusi juos mokėti už „ypatingas“ knygas bei prietaisus, kurie „matuodavo mentalinę energiją“.
Scientologijos bažnyčia – kaip visada savo repertuare – pareiškė, kad tai esąs „religijos laisvės pažeidimas“, „antireliginio ekstremizmo šou“, „eretikų teismas“.
Tačiau kai kurios visuomeninės organizacijos, pavyzdžiui, Prancūzijos parlamento kultų priežiūros grupės vadovas Georges'as Fenechas, apsidžiaugė tokiu apeliacinio teismo teisėjo sprendimu. „Tai toli gražu nėra religijos laisvės pažeidimas, tai tiesos apie šios organizacijos nelegalią veiklą ir kenksmingumą žmonių sveikatai atskleidimas“, – sakė G. Fenechas.
Scientologai teigia, kad jų pasaulyje yra 10 mln., tarp kurių – aktoriai Tomas Cruise'as ir Johnas Travolta. Prancūzijoje – 45 000 scientologų.
Scientologijos bažnyčia (dar žinoma pavadinimais Dianetikos centras, „Narconon“, „Criminon“, L. R. Hubbardo humanitarinis centras, Tarptautinis detoksikacijos centras) – eklektiško pobūdžio naujasis religinis judėjimas (NRJ), vienas destruktyviausių ir turtingiausių pasaulyje. Jį 1953 m. įkūrė rašytojas fantastas, jūrų atsargos karininkas Lafayette'as Ronaldas Hubbardas (1911–1986), dar vadinamas L. Ronu Habbardu arba LRH. Parašęs daugybę ganėtinai žemo meninio lygio fantastinių romanų, jis nusprendė, kad geriausias būdas užsidirbti pinigų – įkurti savo religiją. Yra žinoma, kad 1949 m. L. R. Hubbardas, dalyvaudamas rašytojų fantastų suvažiavime Naujajame Džersyje, pasakė legenda tapusius žodžius, kuriuos užfiksavo žurnalas „Time“: „Rašyti tam, kad gautum pensą už žodį, yra juokinga. Jeigu žmogus iš tikrųjų nori gauti milijoną dolerių, tai geriausias būdas – įkurti savo religiją.“ Tuo tarpu 1972-aisiais L. R. Hubbardas yra pasakęs: „Darykite pinigus. Darykite daugiau pinigų. Priverskite kitus dirbti, kad jie jums darytų dar daugiau pinigų.“
Scientologijos pradžia – 1950 m. rašytojo išleista pseudomokslinė knyga „Dianetika“ (2002 m. ji pasirodė ir lietuviškai; žodis „dianetika“ kilęs iš graikiškų žodžių dia („per“) ir nous („protas“). Jos pagrindu (beje, pagrindinė dianetikos idėja buvo „pasiskolinta“ iš ankstyvojo psichoanalizės tėvo Sigmundo Freudo mokymo) po ketverių metų ir buvo įkurta Scientologijos bažnyčia. Dabar jos centras – Los Andžele.
Yra žinoma, kad 1944–1947 m. šio NRJ įkūrėjas priklausė masonams artimam Rozenkreicerių ordinui, vėliau tapo ir satanistinio Aleisterio Kraulio (1875–1947) „Rytų šventyklos“ ordino nariu.
L. R. Hubbardas yra padaręs įdomių pareiškimų. 1963 m. jis paskelbė, kad yra dukart aplankęs dangų, pirmą kartą – prieš 43891832611117 metų 344 dienas 10 minučių ir 40 sekundžių, skaičiuojant nuo 1963 m. kovo 9 d. 10 valandos 2,5 minutės vakaro Vidurio Europos laiku. Anot jo, „dangus laikėsi visiškai tvarkingai“: visur stovėjo marmurinės angelų statulos. Tačiau per antrąjį apsilankymą buvo matyti nuopuolio pėdsakų: atraminiai stulpai pasidengę dulkėmis, statulos kažkur dingusios. Prie įėjimo kairėje pusėje kabėjo iškaba su užrašu: „Tai – dangus“, dešinėje užrašas skelbė: „Pragaras.“
L. R. Hubbardas tikėjo, kad jo darbai – neužbaigtų Budos darbų tęsiniai: „Prieš 2 500 metų Buda pranašavo, kad visa jo veikla bus užbaigta Vakaruose... Taip, mes ją užbaigėme!“
Iš budizmo scientologija „pasiskolino“ ir tikėjimą reinkarnacija. Teigiama, kad kiekvienas tetanas (thetan, scientologų žargonu tai reiškia dvasią; L. R. Hubbardas sukūrė 15 tetanų lygmenų, iki šiol paskelbti tik 8) yra nugyvenęs 80 000 gyvenimų nuo pačios primityviausios formos – ląstelės – iki dabartinio žmogaus. Žmogaus tikslas – dvasinė laisvė: „Scientologija siūlo kelią, kuriame atskiras žmogus per studijas gali įsisąmoninti savo paties nemirtingumą ir pasiekti aukščiausią tiesą.“
L. R. Hubbardas buvo teistas tris kartus, o nuo 1981 m., slėpdamasis nuo baudžiamojo persekiojimo, jis gyveno atsiskyręs nuo visuomenės, bendravo tik su scientologais. Po mirties nuo širdies smūgio, sukelto psichotropinių vaistų, Scientologijos bažnyčia paskelbė, kad jis paliko savo kūną aukštesnio lygio dvasiniams tyrimams. Esama spėjimų, kad L. R. Hubbardas buvo nužudytas dėl intrigų NRJ vadovybėje.
Scientologija teigia esanti supermokslas, neva nauja filosofijos ir psichologijos sintezė. Kadangi NRJ veikia daugybe pavadinimų, kurie registruojami kaip prekės ženklai, ji turi galimybę savo priešus persekioti teisiniais būdais, t. y. remdamasi autorinių teisių įstatymais. Daug kur pasaulyje Scientologijos bažnyčia, kaip religinė organizacija, uždrausta, todėl veikia kaip visuomeninė (Lietuvoje tai – Vilniaus dianetikos centras) arba komercinė organizacija.
Žurnalas „Time“ yra pavadinęs Scientologijos bažnyčią „ypač pelningais globaliniais reketininkais“. Scientologai padavė žurnalą į teismą. Išleidę daugiau kaip 7 milijonus dolerių bylinėjimuisi, žurnalistai bylą laimėjo.
Be išorinių (dianetikos centrų, „Narconon“, „Criminon“ ir kt.), yra ir vidinių Scientologijos bažnyčios lygmenų. Nuo 1955 m. ji turi ir savo saugumo tarnybą. 1955–1966 m. ji vadinosi Hubbardo komunikacijos biuru (HCO), 1966–1983 metais – Saugos biuru (GO), nuo 1983-iųjų – Specialiųjų tyrimų biuru (OSA).
Aukščiausias, valdantysis NRJ sluoksnis – vadinamoji Jūros organizacija (Sea Org), kuri panaši į karinę. Jos nariai turi specialias uniformas, savo laivą. Jūros organizacijos nariai, kurių yra daugiau kaip 5 000, pasirašo sutartį, kad milijardą metų (jie tikisi būti nemirtingi) tarnaus Scientologijos bažnyčiai. Sea Org veikia nuo 1967 m.
Į scientologiją dažniausiai įtraukiami nieko nenutuokiantys žmonės, susidomėję „naujais sveikatos, asmeninės gerovės ir žmonių tarpusavio santykių gerinimo“ metodais. Jiems pateikiamas 200 klausimų vadinamasis „Oksfordo asmenybės analizės testas“, neturintis nieko bendro su Oksfordo universitetu. Sąžiningai užpildę šį testą, žmonės suteikia scientologams daug asmeninės informacijos, kuri vėliau, įstojus į NRJ, gali leisti jais manipuliuoti.
NRJ narių hierarchija pagrįsta žiniomis, kurios kainuoja nemažus pinigus. Kuo toliau, tuo kursai brangesni, brangi ir scientologų literatūra. Pavyzdžiui, Vilniaus dianetikos centras siūlo aibę knygų, kurios būtinos, kad taptumėte scientologu. Pagrindinės žemesnės pakopos (dianetikos) knygos kainuoja apie 200 litų. Pagrindinės scientologijos (aukštesnės pakopos) knygos – apie 500 litų. Jei norite būti administratoriumi, knygų serija „Valdymas“ jums kainuos apie 1 000 litų. Pradinių kursų kaina – nuo 15 litų (pavyzdžiui, Dianetikos seminaras) iki 800 litų („Kaip konfrontuoti ir sutriuškinti slopinimą“).
Pirminė scientologų procedūra, atliekama „preklirui“ (precleare, t. y. dar nepašvęstam į scientologiją žmogui), – auditingas, per kurį atliekamas „Oksfordo asmenybės analizės testas“, – kainuoja nuo 250 iki 700 litų. Aukštesnio lygio NRJ nariai gauna teisę mokyti žemesnio lygio narius ir jiems perpardavinėti nupirktas žinias.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]