2025 m. sausio 18 d.

 

Prancūzijoje pirmąkart populiariausi nacionalistai – Nacionalinis frontas

11
Paskelbta: 2013-10-21 10:42 Autorius: propatria.lt
Marine Le Pen, Nacionalinio fronto pirmininkė
Marine Le Pen, Nacionalinio fronto pirmininkė

Spalio 10 dieną paskelbtais apklausos duomenimis, Nacionalinis frontas, politiniame spektre užimantis tolimos dešinės pozicijas, šiuo metu yra populiariausia partija Prancūzijoje. Rinkėjai savo paramą šiai politinei jėgai išreiškė ir neseniai pietinėje šalies dalyje vykusiuose tarpiniuose rinkimuose: antrajame ture ji surinko 53,9 procento balsų. Visa tai aiškiai rodo, kad partija išgyvena milžiniško pakilimo laikotarpį.

Spalio pradžioje Prancūzijos gyventojų buvo klausiama, už ką jie ketina balsuoti kitų metų gegužę vyksiančiuose rinkimuose į Europos Parlamentą. Nors euroskeptiškai nusiteikusios partijos šiuose rinkimuose nemažai paramos sulaukia jau daugelį metų, Nacionaliniam frontui tai didelis politinis laimėjimas. Tai pirmas kartas istorijoje, kai ši politinė jėga įvardijama kaip populiariausia nacionaliniu lygmeniu. Per pastaruosius trejus Europos Parlamento rinkimus Nacionalinis frontas nesurinkdavo nė 10 procentų balsų, o geriausiai pasirodė 1989 m. rinkimuose, surinkęs 11,7 procento.

Dėmesio verta ir partijos pergalė spalio 13 dieną Brinjolio mieste vykusiuose rinkimuose. Nacionalinio fronto iškeltas kandidatas Laurent'as Lopezas į antrąjį turą pateko surinkęs daugiausia balsų pirmajame ir jame nugalėjo Sąjungos už liaudies judėjimą (Union pour un Mouvement Populaire – UMP) atstovą. Pastarajam nepadėjo netgi tai, kad už jį balsuoti skatino ne tik kandidatą iškėlusi centro dešinė UMP, bet ir tradiciškai jai oponuojančios kairiosios partijos.

Šiuo atveju parama Nacionaliniam frontui pasirodė esanti stipresnė nei visoms vyraujančios krypties partijoms drauge. Kaip tvirtino Jamesas Shieldsas, autorius, parašęs knygą apie kraštutinės dešinės partijas Prancūzijoje, rinkimai Brinjolyje tiesiogiai Nacionalinio fronto įtakos nepadidins. Visgi jie svarbūs dėl to, kad parodo, kokį didelį populiarumą, palyginti su kitomis politinėmis jėgomis, šiandieną yra įgijusi ši prieš imigraciją, mokesčių didinimą, tolesnę eurointegraciją ir multikultūralizmą pasisakanti partija.

Išaugusį Nacionalinio fronto populiarumą galima sieti ir su itin agresyvia parlamente daugumą turinčių François Hollande'o socialistų politika tiek ekonominėje, tiek kultūrinėje dimensijoje. Iki rekordinių aukštumų (75 procentų) pakėlęs mokesčius turtingiesiems ir, nepaisant milijoninių protestų Paryžiuje ir kituose šalies miestuose, įteisinęs homoseksualų santuokas, kairysis sparnas ne tik radikalizavo dešinįjį elektoratą, bet ir atskleidė nuosaikios dešinės UMP nesugebėjimą efektyviai priešintis jos rinkėjams nepriimtinai politikai.

Panašios tendencijos išryškėjo ir Austrijoje neseniai vykusiuose rinkimuose. Nors po jų vyriausybėje išliko ta pati valdančioji koalicija, ji surinko vos 50,9 % balsų: tokios nesėkmės dvi tradiciškai Austrijoje dominuojančios partijos nėra patyrusios nuo pat Antrojo pasaulinio karo laikų. Tuo metu Laisvės partija, pasisakanti už antiimigracinę politiką, surinko 21,4 procento balsų – daugiausia nuo 1999 metų.

Kaip rašydamas portalui The Trumpet teigė Richardas Palmeris, Nacionalinio fronto įvardijimas „tolimos dešinės“ jėga gali būti klaidinantis. Tam tikrais atžvilgiais bene taip pat tikslu būtų šią partiją įvardyti kaip atstovaujančią „tolimai kairei“. Nacionalinio fronto negalima lyginti su Jungtinės Karalystės Nepriklausomybės partija (UK Indepedence Party – UKIP) ar Graikijos „Auksine aušra“ (Golden Dawn): visos jos yra skirtingos ir siūlo prieštaraujančias filosofijas. Vis dėlto yra kai kas, kas šias tris partijas vienija. Visų jų sėkmė atspindi bendrą Europoje įsivyraujančią tendenciją – nesisteminių partijų populiarėjimą. 

Kai kurias iš jų, kaip „Auksinės aušos“ partija, galima netgi pavadinti neonacistinėmis. Tuo metu Nacionalinis frontas pastaraisiais metais sąmoningai siekė atsiriboti nuo antisemitinių idėjų. Atitinkamai UKIP yra libertarų partija, kurios raison d’être – siekis išvesti Jungtinę Karalystę iš Europos Sąjungos. Geertas Wildersas Olandijoje Partiją už laisvę įkūrė siekdamas pasipriešinti islamui.

Kievienoje šalyje nesisteminės partijos turi unikalų atspalvį. Kai kurios jų savo veikloje sugeba vadovautis sveiku protu, kitos yra išties pavojingos. Vis dėlto pastaruoju metu visos jos džiaugiasi didesniu populiarumu nei kada nors istorijoje, mat žmonės Europoje, rodos, kaip niekad nusivylę tradicinėmis vadinamomis valdančiosiomis partijomis. Jei esama politinė sistema nebeveikia, piliečiai nori matyti politikus, kurie ateitų iš už jos ribų. Jie tampa pasiruošę balsuoti už partijas, kurios lig tol buvo laikytos tabu.

Kuo labiau smunka ekonomika ir auga nedarbas, tuo stipresnė tampa parama šioms politinėms jėgoms. Ne sutapimas lėmė, kad radikaliausia tolimos dešinės partija susikūrė ir paramos sulaukė Graikijoje, šalyje, išgyvenančioje didžiausius ekonominius sunkumus.

Nors Europos ekonominės problemos žiniasklaidoje iš esmės nebeaptarinėjamos, jos nėra išspręstos. Pietinėje kontinento dalyje bendras nedarbo lygis išlieka aukštas, o tarp jaunimo – tiesiog milžiniškas. Todėl charizmatiškas politikos pašalietis, teigiantis turįs atsakymus, galėtų pritraukti gausų rėmėjų ratą ne tik Prancūzijoje, o bet kurioje valstybėje euro zonoje ir už jos ribų.

Šaltinis: www.thetrumpet.com, www.propatria.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
11. JAU LAIKAS
(2013-10-22 10:09:04)
(46.249.171.2) Parašė:

Jeigu jie nieko nedarys tai Prancūzija bus negru šalis.



10. nuomone
(2013-10-22 08:01:35)
(78.57.217.204) Parašė:

oho ir prancuzai pabudo,dziugu girdeti.KADA musiskiai prades mastyti,nors daug vilciu nera,jau smegenys per stipriai isplautos,perdaug nudebilinti



9. Gintautas
(2013-10-22 04:36:28)
(78.62.25.203) Parašė:

Isirenkame Tautininku dauguma,komunistus,milicininkus,kgb rezervistus teisiskai atskirti nuo valstybes valdymo ir atsigausime po truputi.O prezidentas turi buti Tautininkas.Mastykite,nes jus busite atsakingi,ne tie kurie mus ir toliau mulkins.



8. dziugi zinia visau blaiviai mastanciai Europai
(2013-10-22 00:34:27)
(109.150.30.202) Parašė:

gal pagaliau bus sustabdytas tokiu vertybiu kaip Salis, Tauta (Nacija), Gimtine naikinimas ir smeizimas. Gal vel atgims amzinosios vertybes ir bus bent jau pristabdytas globalizmas.



7. juozas
(2013-10-21 19:48:47)
(162.226.66.39) Parašė:

ar ziote kodel dedule ,taip purtydavo,kaip velnia kryzius ,kaip ariogaloje slenyje pasirodydavo murza ldk atributika ,o as zinau lietuvos istorija ,tai tautos samoningumas jie murza vadina fasistu ,o dedule ir jo saika ir netik visu imperiju romos osmanu ir daug daugiau sudejus kartu lenkia savo zygdarbiais



6. TAIGIS
(2013-10-21 18:46:53)
(82.140.190.241) Parašė:

STAI IR BAIGSIS cenzūraASTU EITYNES PER EUROPA. BUS ATKEISTAS ISTATYMAS PRANCUZIJOJ, TADA PASEKS IR BRITANIJA. IR VEL I POGRINDI SADOMITAI IR ISHSIGIMELIAI. JAU PAKELE GALVAS MATAI SMIRDINTYS cenzūraASTAI.



5. ome
(2013-10-21 18:27:32)
(78.60.206.25) Parašė:

Užteks broliai komentuoti, eikit parašus rinkti: AR PASIRAŠEI? w w w.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=FrG0TcR7ddU Klausi KUR? Čia: Lapų išdavimo ir artimiausių parašų rinkimo vietų žemėlapis w w w.zemesvardu.lt/zemelapis



4. karabitas
(2013-10-21 18:12:14)
(74.63.112.142) Parašė:

na stai ir prisigyvenom, fasizmas eme kelti galva jau prancuzujoje, hittlerio dvasia gyva vakaru europoje, reiskia ir lietuvoje neonaciai tuoj ims veikti aktyviai. konservatoriai buvo teisingai ispeja, kad organizuojamas referendumas del zemes pardavimo uzsienieciams yra fasistuojanciu elementu akcija



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras