Žaliesiems valstiečiams vykdant parlamentinį tyrimą dėl Lietuvos banko vaidmens krizės priežastims nustatyti, kilo nemažas Žmonių partijos, jos nepriklausomos žiniasklaidos ir kitų giminingų šiai bendruomenei organizacijų pasipriešinimas.
Tyrimo priešininkai teigia, kad knaisiotis po stambaus masto aferą, kada dėl bankų ir politikų machinacijų buvo nuskurdinti ir iki šiol apiplėšinėjami būsto paskolas pasiėmę gyventojai, nereikia, nes tai gali pakenti Lietuvos reputacijai.
Jūsų dėmesiui balandžio 5 d. teisininko Stanislovo Tomo ir Audriaus Nako pokalbis šia tema, kuriame buvo atskleisti keli įdomūs momentai, turėsiantys sudominti tiek nukentėjusius paskolų ėmėjus, tiek ir tyrimo vykdytojus.
Visas laidas tiesiogiai galima žiūrėti PressJazz.TV kanale.
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno teigimu, Lietuvos banko vadovas suklaidino komitetą nepaminėdamas, kad 2012 m. Lietuvos bankas atliko vidinį tyrimą dėl „Vilibor“ nustatymo metodikos ir vertino, kokią žalą dėl „Vilibor“ patyrė būstų paskolas paėmę gyventojai, taip pat išvengė krizės tyrėjų klausimų apie tai.
Teigiama, kad Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko iniciatyva 2012 m. atliktas tyrimas centrinio banko viduje parodė, kad dėl drastiškai išaugusio „Vilibor“ rodiklio nuo 2008 metų pabaigos iki 2010 metų pradžios skolininkai galėjo sumokėti 700 mln. Lt (apie 200 mln. Eur) papildomų palūkanų.
„Apie 5–6 mlrd. litų (1,4–1,7 mlrd. eurų) vertės paskolų buvo konvertuota iš litų į eurus, skolininkams prisiimant valiutos kurso riziką. Paskolų valiutą pakeitusių klientų vidutinės kredito maržos buvo padidintos nuo prieš tai buvusio 1 proc. punkto iki 3 punktų ir šis padidėjimas skolininkams kainuoja apie 100 mln. litų (29 mln. eurų) per metus“, – Lietuvos banko ataskaitą cituoja S. Jakeliūnas.
Jo teigimu, paskolos valiutą galėjo pakeisti 30–40 tūkstančių gyventojų, todėl bendra jų per dešimtmetį permokėtų palūkanų suma gali siekti iki 500 mln. eurų.
Žodynas zodynas.vz.lt skelbia:
VILIBOR (angl. Vilnius Interbank Offered Rate) – tai Vilniaus tarpbankinė palūkanų norma. Tai yra palūkanų normų, už kurias Lietuvos bankai yra pasiryžę skolinti vieni kitiems, vidurkis.
VILIBOR apskaičiuoti naudojamos 1 nakties, 1 savaitės, 2 savaičių, 1 mėnesio, 3 mėnesių, 6 mėnesių ir 1 metų bankų palūkanų normos, kurias bankai praneša Lietuvos bankui.
Kiekvieno termino VILIBOR apskaičiuojamos taip: didžiausia ir mažiausia užfiksuotos atitinkamo termino palūkanų normos atmetamos, o iš likusių atitinkamo termino palūkanų normų apskaičiuojamas aritmetinis vidurkis.
VILIBOR apskaičiuojamos ir skelbiamos kiekvieną darbo dieną. Jeigu užfiksuojamos mažiau nei keturių bankų kurio nors termino palūkanų normos, to termino VILIBOR neskaičiuojamos ir neskelbiamos.
Palūkanų normos fiksuojamos 11 val. ryto Lietuvos laiku.
Keli susiję:
Lietuvos banko valdybos nario Mariaus Jurgilo instrukcijos pavaldiniams, kad šeima nebūtų ištampyta po vieną
LB nenori bendradarbiauti parlamentiniame tyrime dėl vykdomo stambaus masto gyventojų apiplėšinėjimo
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]