Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis, Dubrovnike dalyvaudamas 8-ajame Centrinės ir Rytų Europos ir Kinijos vyriausybių vadovų forume, susitiko priešiškos Lietuvai Kinijos Liaudies Respublikos Vyriausybės vadovu Li Keqiang'u.
„Susitikimo metu pasiektas ilgai lauktas susitarimas – Kinija atveria savo rinką lietuviškai žemės ūkio produkcijai“, - skelbiama Vyriausybės pranešime visuomenei „Premjeras S. Skvernelis: Kinijos rinka atveriama lietuviškai žemės ūkio produkcijai“.
Per dvišalį susitikimą su Kinijos Liaudies Respublikos Vyriausybės vadovu Li Keqiang'u didžiausias dėmesys skirtas bendradarbiavimui žemės ūkio srityje, siekiant Kinijos rinką padaryti esą atviresnę Lietuvoje pagamintai žemės ūkio produkcijai.
Susitikimų metu pasirašytas protokolas dėl lietuviškų kviečių eksporto į priešišką Kiniją. Sutarta pačiu artimiausiu metu užbaigti technines procedūras dėl Lietuvos mėsos pramonės ilgai laukto Kinijos rinkos atvėrimo lietuviškai jautienai ir mėsos subproduktams. Taip pat sutarta paspartinti procesus siekiant atverti Kinijos rinką Lietuvos įmonių, gaminančių naminių gyvūnų pašarus, produkcijai. Lietuvos ir Kinijos vyriausybės prie šių klausimų intensyviai dirbo keletą metų.
„Esame pasirengę ir galime pasiūlyti aukštos kokybės produktų Kinijos žmonėms. Džiaugiamės ką tik pasirašytu protokolu dėl lietuviškų kviečių eksporto į Kiniją. Pasirašius šį susitarimą, žemės ūkio produkcijos ir maisto produktų eksportas į Kiniją artimiausiu metu turėtų didėti bent penkis kartus. Gegužės mėnesį laukiame Kinijos ekspertų dėl jautienos ir subproduktų eksporto. Tikimės, kad netrukus, bus išduoti leidimai ir šios produkcijos tiekimui į Kinijos rinką“, - pasakė S. Skvernelis.
Lietuvos ir Kinijos premjerai taip pat aptarė bendradarbiavimą prekybos, transporto, gyvybės mokslų, kultūros ir švietimo mainų srityje. Lietuva pasiūlė plėsti bendradarbiavimą keičiantis gerąja praktika veterinarijos, fitosanitarijos srityse.
Ekspertai.eu primena, kad Kinija pakliuvo į šiemet vasario pradžioje paskelbtą „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą“, kurį pristatė pateikė Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie krašto apsaugos ministerijos (KAM) ir Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentas (VSD).
Minėtoje nacionalinių grėsmių ataskaitoje skelbiama, kad „agresyvėja Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnybų veikla“, o „siekdama gauti dominančios informacijos, Kinijos žvalgyba mėgina verbuoti Lietuvos piliečius“.
Taip pat buvo atkreiptas dėmesys, kad „stiprėja Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimas“ ir „Kinija padeda Rusijai įsigyti įvairių technologijų, kurios tapo neprieinamos dėl Vakarų taikomų sankcijų, perka jos energetinius resursus, yra alternatyvus investicijų šaltinis“.
Lietuvios politikos mokslininkai šią naujieną uoliai komentavo ir gyrė saugumiečius, o nepriklausoma žiniasklaida tokiomis ir panašiomis gausiomis antraštėmis trimitavo Lietuvos piliečiams apie didžiulę naujojo Lietuvo priešo grėsmę:
„Rusija išlieka didžiausia grėsme Lietuvai, bet ribas jau peržengė ir kinai“,
„Kinijos grėsmės įvardinimas reikalauja imtis skubių veiksmų“,
„Lietuva ir Europa atsibunda: grėsmės šešėlis iš Kinijos matomas vis labiau“,
„Huawei“ telefonais naudojasi ir Seimo nariai: įvardija kaip galimą grėsmę nacionaliniam saugumui“ ir t.t. ir pan.
Pati Kinija gindamasi nuo Lietuvos kaltinimų po grėsmių ataskaitos paskelbimo pareiškė esanti šokiruota dėl Lietuvos žvalgybos kaltinimų šnipinėjimu, o perspėjimą apie Kinijos keliamą grėsmę pavadino absurdišku.
Susiję:
Centrinis Lietuvos bukos propagandos ir melo kanalas LRTDELFI lakoniškai sureagavo į Kinijos pareiškimą