Molotovo-Ribentropo paktas – Maskvoje 1939 m. rugpjūčio 23 d. pasirašytas nacistinės Vokietijos ir SSRS paktas – nepuolimo sutartis bei slapti Vidurio ir Rytų Europos padalijimo protokolai. Paktą pasirašė šalių užsienio reikalų ministrai – Joachimas fon Ribentropas ir Viačeslavas Molotovas. Pagal šios sutarties slaptuosius protokolus į SSRS įtakos sferą pateko Suomija, Estija, Latvija, rytų Lenkija ir dalis Rumunijos (Besarabija). Vokietijos įtakon pateko Lietuva ir vakarų Lenkija. Dažnai klaidingai manoma, kad pagal Molotovo-Ribentropo paktą Lietuva turėjo atitekti Rusijai. Iš pradžių SSRS ir Vokietija Lietuvą susitarė priskirti Vokietijos interesų zonai, ir tik 1939 m. rugsėjo 28 d. (jau prasidėjus Antram pasauliniam karui) Vokietija ir SSRS pasirašė sienos ir draugystės sutartį, pagal kurią Lietuva atiduota Sovietų Sąjungos įtakos sferai. Nuotraukoje kairėje Joachimas fon Ribentropas, dešinėje – Viačeslavas Molotovas |
Apibendrintos biografijos NKVD gaisrininko (vėliau tremtinio) duktė, kolaborantė, Lietuvos Nepriklausomybės priešininkė, komunisto Mykolo Burokevičiaus bendražygė, Rusijos Federacijos valstybės paslaptis, prezidentė Dalia Grybauskaitė kviečia branginti atkovotą Lietuvos laisvę.
„Šiandien, rugpjūčio 23-iąją, minime Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dieną. Tai – tikrasis mūsų kelias, kuriuo einame jau beveik tris dešimtmečius, brangindami atkovotą Lietuvos laisvę, susigrąžintas europietiškas vertybes ir trokšdami jas išsaugoti būsimoms kartoms“, - informavo prezidentė Prezidentūros portale prezidentas.lt.
Susiję:
Dalia Grybauskaitė – pavyzdys pasaulio demokratinei bendruomenei, koks turi būti prezidentas