Metodai, kuriais Rusija siekia užkirsti kelią suartėjimui su Europos Sąjunga, yra netoleruotini, tačiau tuo Rusija tik išprovokuoja priešingą reakciją, sako Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Tokią poziciją šalies vadovė išsakė interviu Vokietijos dienraščiui „Suddeutsche Zeitung“, komentuodama žurnalisto teiginį, kad paskutinį kartą, kai Gruzija išreiškė norą tapti NATO nare, įsikišo Rusija, ir klausimą, kaip reikėtų įtikinti Rusiją, kad panaši situacija nepasikartotų Rytų partnerystės atveju.
Pasak D. Grybauskaitės, apie tai buvo kalbėta praeitą savaitę Briuselyje vykusiame Europos Vadovų Tarybos susitikime.
„Metodai, kuriais Rusija siekia užkirsti kelią suartėjimui su Europos Sąjunga, yra netoleruotini. Tai ne tik prekybos draudimai ar augančios energijos išteklių kainos. Jie taip pat įveda mūsų pieno produktų embargą arba nepraleidžia per sieną krovininių automobilių. Tačiau tuo Rusija tik išprovokuoja priešingą reakciją – jie skatina mus žvelgti Vakarų kryptimi“, – sakė Lietuvos vadovė.
D. Grybauskaitė sutiko, kad Rusijos Prezidentas Vladimiras Putinas pasiekė priešingą rezultatą nei tas, kurio jis siekė – buvusias Sovietų Sąjungos respublikas pririšti prie Maskvos.
„Vladimiras Putinas vis dar nesupranta, kas įvyko 1990 metais. Jis daro klaidą ir tuo tik pasitarnauja europiečiams. Proeuropietiškos nuotaikos plinta greičiau nei tikėtasi, taip pat ir Ukrainoje“, – kalbėjo Prezidentė.
ES Tarybai šį pusmetį pirmininkaujančios šalies vadovė pakartojo, kad norint, jog Ukraina ir ES pasirašytų Asociacijos sutartį, turi būti įgyvendintos tam tikros sąlygos: privalo būti pagerintas prokuratūros darbas, taip pat turi būti išspręsti keli klausimai dėl rinkimų, „tačiau ties tuo yra dirbama“.
D. Grybauskaitės vertinimu, ES asociacijos sutarties pasirašymas su Ukraina bei asociacijos sutarčių parafavimas su Gruzija ir Moldova esą atneš naudą ir europiečiams.
„Pažvelkime į geopolitines pasekmes. Ukrainos, Moldovos, Gruzijos ir kitų šalių suartėjimas su Europos Sąjunga yra sėkmė ne tik ekonomine, bet ir politine, visuomenine prasme. Gyvenimas yra saugesnis šalia kaimyninių valstybių, kuriose įtvirtintas demokratinis valdymas ir kurios įgyvendina sėkmingą ekonominę politiką“, – mano Lietuvos vadovė.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.