Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais Nerijus Udrėnas prognozuoja, kad Lietuvai įsivedus eurą gali padidėti atlyginimai ir didėti gyventojų pajamos.
Pasak N. Udrėno, šiais metais jau 20 metų, kai litas susietas su euru, tai reiškia, kad Lietuva turi eurą ir Europos centrinio banko pinigų politiką. Tačiau tarptautinės finansų rinkos vertina litą kaip labiau rizikingą. N. Udrėno teigimu, jeigu visose Baltijos valstybėse būtų euras, tai būtų naudinga tiek investuotojams, tiek vartotojams.
„Kainos būtų labiau palyginamos. Kartais sakoma – didės kainos. Tačiau galima matyti ir kitą pusę: euras gali paskatinti kilstelti ir atlyginimus, didinti gyventojų pajamas, juolab augančiose ūkio šakose tam yra geras pagrindas“, – „Žinių radijui“ sakė šalies vadovės atstovas.
Kalbėdamas apie infliaciją, N. Udrėnas priminė, kad 2007-2008 metais metinė infliacija šalyje siekė 8,1-8,5 proc. ir esą yra kiti faktoriai, kurie tai lemia.
„Taigi mitų griovėjams yra labai daug darbo“, – atkreipė dėmesį jis.
Be to, N. Udrėnas priminė, kai per ekonominę krizę 2008 metais buvo svarstomas vienašališko euro įsivedimo scenarijus, nacionalinių valiutų Baltijos šalyse devalvavimas, tačiau vietos ekspertai ir politikai pabrėžė, kad naudos iš tokio žingsnio nebūtų, tai būtų „nušlavę“ viduriniąją klasę ir verslą, kuris dažnai ima paskolas eurais, o pajamas gaudavo litais.
N. Udrėno aiškinimu, pinigų sąjunga skatina prekybą, o tai tik padidina šalių gamybos potencialą, euro egzistavimas gali tapti svarbia paskata tolesnei integracijai teisinio reguliavimo srityse, kas skatintų investicijas, o tai neva lemtų našumo augimą ir atlyginimų didėjimą.
„Kitaip sakant, euro įvedimas apsaugotų mūsų santaupas nuo įvairių galimų eksperimentų, nes tą saugumą užtikrintų stiprus, kompetentingas ir nepriklausomas Europos centrinis bankas“, – kalbėjo Prezidentės vyriausiasis patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais N. Udrėnas.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.