Lietuvoje iš Rusijos koncerno „Gazprom“ tiekiamos dujos turėtų būti pigesnės nei Vokietijoje, nes atstumas vamzdynais iki Lietuvos yra daug trumpesnis, teigia prezidentės patarėjas ekonomikos klausimais.
Pasak Nerijaus Udrėno, Lietuvai taip pat trukdoma pigesnių dujų įsigyti iš Vakarų Europos.
„Dabartinėje situacijoje yra visiškai nenormalu, kai mes, teoriškai priklausantys bendrai Europos rinkai, už tokią visiškai vienodą prekę, kaip dujos, kurios kainuoja skirtingai – Vokietijoje daug pigiau nei Lietuvoje. Nors Lietuvoje jos turėtų būti pigesnės, nes jeigu jos pumpuojamos vamzdynu iš Rusijos, taigi atstumas yra daug trumpesnis pakliūti į Lietuvą, tas kelias – jis turėtų būti pigesnis ir dujos Lietuvoje natūraliai turėtų kainuoti pigiau negu Vokietijoje“, - teigė N. Udrėnas.
Pasak šalies vadovės patarėjo, Lietuvai trukdoma įsigyti pigesnių dujų Vokietijoje.
„Tačiau dabar ne tik kad dujos yra brangesnės Lietuvoje, tačiau net trukdoma įsigyti šių pigesnių dujų Vokietijoje, nes, natūralu, suprantam - ekonominė situacija Europoje sudėtinga. Nereikia tiek dujų, kiek anksčiau, todėl tiekėjai turi jų perteklių Vokietijoje ir norėtų jas parduoti kitiems, taip pat ir Lietuvai, tačiau tam daromos įvairios kliūtys ir taip daroma žala vartotojams“, - sakė N. Udrėnas.
Pasak jo, „Gazprom“ siūloma ilgalaikė sutartis Lietuvai yra nenaudinga, nes ateityje dujų kaina turėtų mažėti.
„Taigi ilgalaikės sutartys yra nenaudingos Lietuvai, nes prognozuojama, kad dujų rinka bus lankstesnė ir vis naudingesnė vartotojams. (…) Laukiame, kad atnaujinus atominių elektrinių darbą Japonijoje, o JAV plečiant suskystintų gamtinių dujų eksportą, dujų kainos kris“, - teigė prezidentės atstovas.
Pasak jo, ilgalaikės sutarties nuostata yra „Gazprom“ bandymas kuo ilgiau išlaikyti savo monopolinę padėtį šalyje, riboja konkurenciją ir prieštarauja ES laisvam prekių judėjimui.
N. Udrėno teigimu, kad bet kokias Rusijos energetikos milžinės nuolaidas reikia vertinti atsargiai, jei jos tolina Lietuvos energetinė nepriklausomybę.
„Tai yra ir tam tikro politinio spaudimo instrumentas ir tas akivaizdu iš kitų šalių pavyzdžių taip pat ir nereiktų to pamiršti, o Lietuvos energetinė nepriklausomybė - svarbiausias mūsų prioritetas, todėl bet kokios nuolaidos, kurios tolina mus nuo šio tikslo, reikėtų vertinti atitinkamai“, - sakė N. Udrėnas.
“Žinių radijo” | ekspertai.eu inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]