Prezidento Gitano Nausėdos per gruodžio 9 – 15 dienas nuveiktų darbų, siekiant Gerovės valstybės, apžvalga, remiantis tik Prezidentūros portalo prezidentas.lt duomenimis.
Nuotr. prezidentas.lt |
Gruodžio 9 d. G. Nausėda susitiko su internetinės naudotų drabužių mainų ir prekybos platformos ir pirmojo Lietuvos startuolio vienaragio „Vinted“ vadovais ir darbuotojais.
„Mūsų šalis iki šiol neturėjo savo vienaragio, tačiau matome, kad viskas yra įmanoma – čia gali atsirasti tokių milijardinių kompanijų <...> Nepasiduokime provincialumo sindromui, kad viskas, kas vyksta reikšmingo, atsitinka kažkur kitur. Tai gali vykti čia pat, Lietuvoje“, - pasakė prezidentas.
Taip pat gruodžio 9 d. G. Nausėda susitiko su Europos Sąjungos šalių ambasadoriais, akredituotais Lietuvai. Susitikime aptartas pasirengimas Europos Vadovų Tarybos posėdžiui, vyksiančiam gruodžio 12–13 d., NATO lyderių susitikimas, ES santykiai su Rytų partnerystės šalimis. Prezidentas pažymėjo, kad Europos Vadovų Tarybos susitikime Lietuvai itin svarbios bus diskusijos dėl daugiametės finansinės perspektyvos, klimato kaitos ir santykių su su vis labiau agresyvėjančia Rusija, ES strateginės darbotvarkės ir Europos ateities konferencijos. Susitikime aptarta ir situacija Ukrainoje.
Taip pat gruodžio 9 d. G. Nausėda dalyvavo Tarptautinei antikorupcijos dienai skirtoje apskritojo stalo diskusijoje su valstybės institucijų, visuomeninių organizacijų, žiniasklaidos atstovais ir ekspertais. Šalies vadovas įžanginėje kalboje pabrėžė prioritetiniu uždaviniu laikantis apsaugos nuo korupcijos sistemos kūrimą.
Taip pat gruodžio 9 d. G. Nausėda Vilniaus rotušėje dalyvavo didžiausios šalies kultūros bendruomenės – Lietuvos kultūros centrų asociacijos – apdovanojimuose „Auksinis feniksas“.
„Feniksas graikų mitologijoje – ne tik atgimimo, bet ir saulės simbolis. Kultūros centrai, išsidėstę šalies miestuose ir miesteliuose, yra tie tikrieji švyturiai, kurie skleidžia kultūros šviesą ir šilumą atokiausiuose Lietuvos kampeliuose“, - pasakė prezidentas.
Gruodžio 10 d. G. Nausėda su komandos nariais vienai darbo dienai persikėlė į Utenos regioną, kur susitiko su vietos savivaldybių merais, Dusetose bendravo su miesto bendruomene ir mokiniais, susitiko su Utenos regiono žiniasklaida.
Gruodžio 11 d. G. Nausėda susitiko su švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi, valstybės kontrolieriumi Arūnu Dulkiu ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pavaduotoju Egidijumi Radzevičiumi.
Šalies vadovas pabrėžė laikantis švietimą prioritetine sritimi, nuo kurios priklauso visos šalies pažanga, ir išreiškė susirūpinimą pernelyg lėtai vykstančiais pokyčiais.
„Finansavimas švietimo sektoriui didėja, tačiau naujausi tyrimai rodo, kad Lietuvos moksleiviai pasiekimais ir toliau atsilieka nuo daugelio bendraamžių EBPO šalyse. Negalime ilgiau ignoruoti įsisenėjusių problemų ir neefektyvaus išteklių panaudojimo“, - pasakė prezidentas.
Taip pat gruodžio 11 d. G. Nausėda perskaitė kalbą Rytų Europos studijų centro metinėje Lietuvos užsienio politikos konferencijoje.
„XXI amžiuje tautų lygiateisiškumo ir laisvo apsisprendimo principas – tai citata iš Jungtinių Tautų Chartijos – niekur nedingo, jis liko esminiu principu ir vertybe, galinčia sukurti tvirtą pagrindą pasaulinei tvarkai ir taikai“, - pabrėžė prezidentas.
Pasak šalies vadovo „neturėtume savęs apgaudinėti paviršutiniškomis kalbomis apie mūsų didžiausią kaimynę“.
„Vakarų pasaulis pagaliau turi išmokti Sakartvelo ir Ukrainos pamokas <...> Rusija išlieka ilgalaikiu iššūkiu ne tik Lietuvos, bet ir visos euroatlantinės erdvės saugumui“, - atkreipė dėmesį prezidentas.
Gruodžio 12 d. vizito Briuselyje metu G. Nausėda susitiko su Europos Komisijos nariu Johannesu Hahnu, atsakingu už daugiametę finansinę programą ir biudžeto planavimą.
Prezidentas pabrėžė, kad naujasis biudžeto projektas Lietuvai nėra priimtinas, o numatytas drastiškas finansavimo mažinimas sanglaudos politikai (Lietuvos atveju – net 27 proc.) gali turėti neigiamų pasekmių, įgyvendinant kovos su klimato kaita tikslus.
Taip pat gruodžio 12 d. prieš prasidedant pirmajai Europos Vadovų Tarybos darbo sesijai, G. Nausėda susitiko su Šiaurės ir Baltijos šalių vadovais. Susitikime daugiausia dėmesio skirta klimato kaitos politikai ir daugiametei finansinei programai, taip pat aptarti ES strateginės darbotvarkės, „Brexit“ įgyvendinimo klausimai. Šalies vadovas taip pat atkreipė dėmesį, kad efektyviai kovai su klimato kaita reikalingas ir trečiųjų šalių įsitraukimas bei pasiryžimas siekti žaliosios politikos tikslų, diegti žaliąsias inovacijas bei jomis paremti savo ekonomikos plėtrą. Susitikime skirta laiko aptarti ir Europos ateities konferenciją. Išreikštas lūkestis sieti konferencijų turinį su konkrečiais rezultatais, priimtinais ES piliečiams, ES ir trečiųjų šalių santykių stiprinimu, inovacijų ir pagarbos žmogaus teisėms sklaida.
Taip pat gruodžio 12 d. pirmoji ponia Diana Nausėdienė Katedros aikštėje dalyvavo maltiečių rengiamoje tradicinėje senelių paramos akcijoje „Maltiečių sriuba“. Čia jai kartu su Prezidentu Valdu Adamkumi ir kitais garbingais svečiais buvo patikėta vaišinti sriuba miestiečius ir miesto svečius, kviesti žmones prisidėti prie kilnaus tikslo auka.
„Ši sriuba – tai ne tik sriuba, tai dalelė mūsų širdies, kuri aplanko senukus jų namuose“, - pasakė D. Nausėdienė sriubų miestelio suvienijimo akcijoje.
Gruodžio 13 d. G. Nausėda Briuselyje dalyvavo Europos Vadovų Tarybos (EVT) darbo sesijoje. Joje ES valstybių lyderiai diskutavo Lietuvai itin svarbiais daugiametės finansinės perspektyvos ir klimato kaitos klausimais, aptarė santykius su Rusija po Normandijos ketverto susitikimo bei Europos ateities konferenciją. ES valstybių ir vyriausybių vadovai sutarė, kad Rusija nerodo pažangos įgyvendindama Minsko susitarimus, todėl nėra pagrindo naikinti jai taikomas sankcijas.
Taip pat gruodžio 13 d. G. Nausėda dalyvavo Europos Vadovų Tarybos (EVT) darbo sesijoje ir euro grupės viršūnių susitikime. ES valstybių ir vyriausybių vadovai aptarė ketvirtadienį vykusių Jungtinės Karalystės (JK) rinkimų rezultatus, „Brexit“ procesą, taip pat patvirtino mandatą deryboms dėl ateities santykių su JK, šiai pasitraukus iš Bendrijos.
„Tikiu, kad, pasiekę sutarimą dėl tvarkingo Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES, mes galėsime išlaikyti artimą ir ambicingą strateginę partnerystę“, - pasakė šalies vadovas.
Taip pat gruodžio 13 d. G. Nausėda penktadienį per susitikimą su Italijos Ministru Pirmininku Giuseppe Conte aptarė dvišalius santykius gynybos, saugumo, migracijos, ES darbotvarkės srityse. Vis labiau agresyvėjančios Rusijos akivaizdoje daugiausia dėmesio susitikime skirta gynybos ir saugumo temai.
„Norime glaudžiau bendradarbiauti su Italija kibernetinio saugumo srityje, ypač kuriant ES greitojo reagavimo į kibernetines atakas komandas“, - pasakė prezidentas.
Taip pat gruodžio 13 d. D. Nausėdienė lankėsi Grigiškėse, atvirame jaunimo centre „Mes patys“. Pirmoji ponia bendravo su moksleiviais, atsakinėjo į jų klausimus ir pati klausinėjo jaunuolius, vaišinosi jų keptu pyragu.
„Džiaugiuosi, kad šioje bendruomenėje yra vieta, kur vaikai jaučiasi kaip namie, gali bendrauti ir prasmingai leisti laisvalaikį“, - pasakė D.Nausėdienė.
Šaltinis: prezidentas.lt