Prezidentūra paaiškino, kaip turėtų elgtis piliečiai, kai prokuratūros pareigūnai vykdo nusikalstamas veikas, dengdami galimus nusikaltimus. Kartais taip būna, kad dokumentai patys savaime pasako daugiau nei jų komentarai. Kaip tik tokį atvejį ir siūlome.
LR Prezidentei Daliai Grybauskaitei
2011 02 03
Prieš savaitę skelbėme vieną konkretų pavyzdį apie Generalinės prokuratūros rezonansinių bylų prokurorės Sigutės Malinauskienės darbo stilių (apie tai smulkiau ČIA). Dėl šios situacijos, kada prokurorė atvirai dengia galimai nusikalstamas veikas, ekspertai.eu kreipėsi į Seimo Antikorupcinės Komisijos, Audito Komiteto, Teisės ir Teisėtvarkos Komiteto vadovus. Kęsto Komskio, Loretos Graužinienės ir Stasio Šedbaro buvo klausiama paprasto patarimo - ką daryti, į kur kreiptis ar kokių veiksmų imtis piliečiams, kai prokuratūra atvirai meluoja, vilkina ikiteisminius tyrimus, ar tiesiog jų nepradeda turėdama akivaizdžius nusikalstamos veikos faktus?
Deja, minėti Seimo nariai taip pat nerado atsakymo į šį klausimą, jie taip nežino, kaip tokiu atveju turėtų elgtis piliečiai, kai prokuratūros pareigūnai vykdo nusikalstamą veiką dengdami galimą nusikaltimą. Todėl, neturėdami kitos išeities šiuo klausimu kreipiamės į LR Prezidentę ir užduodame tą patį klausimą, į kurį net Seimo nariai nerado atsakymo - ką daryti, į kur kreiptis ar kokių veiksmų imtis piliečiams, kai prokuratūra atvirai meluoja, vilkina ikiteisminius tyrimus, ar tiesiog jų nepradeda turėdama akivaizdžius nusikalstamos veikos faktus? (Rinkmeną su šiuo konkrečiu aprašytu atveju pridedame.)
ekspertai.eu
Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos asmenų aptarnavimo skyrius 2011 02 24
Gerbiamieji, Susipažinę su klausimu, adresuotu Lietuvos Respublikos Prezidentei, norėtume pastebėti, jog šalies vadovės nuomone, kritinį laikotarpį išgyvenančiai šalies prokuratūrai būtinos neatidėliotinos permainos.
Kaip žinote, J.E. Prezidentė Dalia Grybauskaitė Lietuvos Respublikos Generaliniam prokurorui D. Valiui jau išsakė savo nuomonę dėl įsisenėjusių prokuratūros ir teisėsaugos sistemos problemų, pabrėžė būtinybę tobulinti ikiteisminių tyrimų tvarką ir kontrolę, atkurti visuomenę pasitikėjimą prokuratūra.
Todėl tikimės, kad laukiamos permainos pakeis padėtį prokuratūroje ir kitose teisėsaugos institucijose. Kartu paaiškiname, kad šalies vadovė ir Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija negali daryto įtakos prokuratūros procesiniams veiksmams.
Lietuvos Respublikos Prezidentė turi įgaliojimų įvairiose valstybinio gyvenimo srityse, tačiau juos gali įgyvendinti tik remiantis valdžių padalijimo principu. Tai reiškia, kad kiekvienai valdžios institucijai yra nustatyta jos paskirtį atitinkanti kompetencija, kad viena valstybės valdžios institucija negali iš kitos perimti įgaliojimų, jų perduoti ar atsisakyti.
Norėtume atkreipti Jūsų dėmesį, kad Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo 1 straipsnis reglamentuoja prokurorų statusą ir nepriklausomumą. Atlikdamas savo funkcijas prokuroras yra nepriklausomas ir klauso tik Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų.
Prokuratūrai draudžiama duoti įstatymuose nenustatytų pavedimų ar įpareigojimų arba kitaip kištis į prokurorų veiklą. Prokurorų proceso veiklą kontroliuoja aukštesnysis prokuroras ir teismas. Aukštesnysis prokuroras ir teismas nustato prokurorų padarytus proceso įstatymų pažeidimus ir panaikina neteisėtus sprendimus.
Taigi, jeigu asmuo mano, kad prokurorai atlikdami procesinius veiksmus pažeidžia įstatymus bei jų teises, gali skųsti aukštesniajam prokurorui arba teismui.
Pagarbiai,
Skyriaus vedėja Genė Lukaševičienė
![](/static/img/logo_bottom.png)