Lapkričio 20 d. Europos gynybos agentūra (EGA) Europos Sąjungos gynybos ministrams pateikė savo pirmąją išsamią Europos gynybos padėties apžvalgą – taip vadinamą Suderintos metinės peržiūros gynybos srityje (angl. CARD) ataskaitą. Tai pirmas kartas, kai EDA analizavo ir įvertino visų EDA valstybių narių gynybos išlaidas, bendrą Europos gynybos vaizdą, europiečių bendradarbiavimą gynybos srityje ir jo vystymo galimybes ateityje.
Ataskaitoje rekomenduojama sutelkti dėmesį į šešių naujos kartos didelio poveikio pajėgumų sistemų vystymą. Viena jų – Lietuvai itin reikšmingas sustiprintas karinis mobilumas. Kitos sritys apima pagrindinio kovinio tanko vystymą, Europos patruliavimo klasės laivus, karių sistemas, kovą su bepiločių orlaivių sistemomis (UAS)/patekimo į regioną užkirtimą ir regiono blokavimą (A2/AD) ir gynybą kosmose. Iš viso yra siūlomos 55 naujos galimybės šalims kartu plėtoti gynybos pajėgumus, kurios padėtų didinti bendras investicijas ir mažinti pajėgumų fragmentiškumą.
Europos gynybos agentūros valdančiosios tarybos vaizdo konferencijoje dalyvavęs laikinai einantis pareigas viceministras E. Misiūnas pabrėžė, kad sustiprintas karinis mobilumas gali būti puikiu ES ir NATO bendradarbiavimo pavyzdžiu, kur kartu rengiami infrastruktūros standartai ir sienos kirtimo procedūros palengvintų karinių pajėgų judėjimą per ES šalis. Kita labai svarbi rekomendacija didinti gynybos išlaidas, kurią Lietuva jau įgyvendina nuo 2018 m. skirdama 2 proc. BVP gynybai. Pasak viceministro, bendrai ES valstybės narės panaudos CARD rezultatus rengdamos atvirus ir įtraukius Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) ir Europos gynybos fondo projektus.
„Pirmą kartą turime unikalią visų 26-ių EGA valstybių narių nacionalinės gynybos planavimo ir pajėgumų plėtros pastangų apžvalgą, – sako agentūros vadovas, ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio ir saugumo reikalams Josep Borrell. – Tai yra išsamaus dialogo su nacionalinės gynybos planuotojais ES lygmeniu rezultatas. Joje valstybėms narėms nurodomos sritys, kuriose yra didelio bendradarbiavimo Europos gynybos srityje potencialo, aprūpinant valstybių narių pajėgas modernia įranga ir pagerinant jų sąveikumą, be kita ko, BSGP misijų ir operacijų metu“.
EGA ir CARD dalyvaujančios valstybės yra visos ES valstybės narės, išskyrus Daniją.
CARD ataskaitos santrauka anglų k. ČIA.
Informacinis biuletenis ČIA.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]