Putino kapitalizmo kritika „Valdajaus kalbos“ metu, o taip pat eilė kitų ryškiai ideologiškai nuspalvintų valstybės vadovo pareiškimų – labai rimtas įvykis. Putinas – pragmatikas ir realistas, ir jis per visą savo valdymo laiką stengėsi laikytis kuo toliau nuo ideologijos. Tai buvo jo firminis stilius: jokių ideologinių preferencijų, atvirkščiai – bet kokių ideologinių kraštutinumų slopinimas. Su tuo susietas, beje, ir visiškas „Vieningosios Rusijos“ – kur vietoje idėjos puikuojasi didžiulė juodoji skylė – neaiškumas.
Iki pastarojo meto Putiną tai tenkino jau vien todėl, kad buvo veiksminga ir netrukdė jam dirbti. Ir štai dabar Putinas daro tokius stiprius ir nedviprasmiškus pareiškimus: šiuolaikinis kapitalizmas – tai akligatvis, liberaliosios vertybės naikina visuomenę, būtinas plataus masto atsigręžimas į konservatizmą.
Formalūs politologai iš karto susipainiojo. Kapitalizmo kritika – kairiųjų tezė. Išeina, kad Putinas – už socializmą. Bet liberalią dienotvarkę – LGBT, feminizmą, mažumų demokratiją visame pasaulyje palaiko būtent kairieji. Ir, galiausiai, Putinas tiesiai apeliuoja į konservatizmą ir rusų politinę filosofiją.
Tai – ne atsitiktinių ir prieštaringų tezių rinkinys, o visiškai originalios ideologijos, kurią apibendrintai galima pavadinti „antikapitalizmu iš dešinės“, kontūrai, tegul ir preliminarūs. Čia puikiai įsipaišo ir Putino paminėtas monarchistas Ivanas Iljinas (antikapitalistas iš dešinės), ir Berdiajevo projektas (Naujieji viduramžiai – taip pat antikapitalizmas iš dešinės), ir visa slavofilų tradicija, ir eurazininkai, ir rusų religinė filosofija. Ir čia prasideda įdomiausia: antikapitalizmas iš dešinės nesuderinamas su trimis klasikinėmis Vakarų politinėmis ideologijomis. Kapitalizmas ir jo totali apologija yra klasikinio liberalizmo pagrindas. Putinas jį ir kritikuoja. Tai reiškia, kad Putinas radikaliai atmeta liberalizmą – pirmąją politinę teoriją. Antikapitalizmas iš kairės – tai yra komunizmas arba socializmas, antroji politinė teorija – nesuderinamas su konservatizmu. Tai reiškia, kad Putinas akivaizdžiai turi omenyje ir ne jį. Ir pagaliau akivaizdu, kad trečiosios politinės teorijos – nacionalizmo arba fašizmo – Putinas rimtai net nesvarsto: tai dar vienas Vakarų vaisius, nesuderinamas su istorine Rusijos patirtimi.
Taigi mes prieiname prie pat Ketvirtosios politinės teorijos. Būtent ją labiausiai atitinka „kapitalizmas iš dešinės“. Ir tik pasiryžusi vienareikšmiškai nutraukti ryšį su trimis klasikinėmis Vakarų modernybės politinėmis teorijomis Rusija galės atsikariauti sau visavertį teorinį horizontą. Reikia nedaug: kada Putinas tiesiai atsigręš į Ketvirtąją politinę teoriją?
Šaltinis: katehon.com