Po derybų, vykusių už uždarų durų, Irano diplomatai ir jų kolegos, atstovaujantys šešias pasaulio valstybes, paruošė „bendrą visaapimantį veiksmų planą“, sprendžiantį problemas, susijusias su Irano branduoline programa, rašo „The Washington Post“ bloge apžvalgininkas Išaanas Tharuras (Ishaan Tharoor). Naujasis dokumentas nustebino analitikus savo detalumu ir smulkmeniškumu, teikiančiu viltį, kad vasarą pavyks pasiekti realų, galutinį susitarimą.
Autorius paaiškina, ką skaitytojai turėtų žinoti apie būsimą sutartį:
Esminis rodiklis – laikas, per kurį Iranas gali pasigaminti medžiagas, reikalingas vienai atominei bombai. „Viena pagrindinių užduočių visuose susitarimo variantuose, kuriuos patvirtino JAV, – maksimaliai „ištempti“ laiką, per kurį šios medžiagos gali būti pagaminamos. Šiuo metu tai trunka 2–3 mėnesius, o norima, kad tai truktų ne mažiau kaip vienerius metus. Tai leistų tarptautinei bendruomenei išlošti laiko griežtiems, atsakomiesiems žingsniams prieš Iraną.
JAV ir jos partnerių nuomone priemonės, kurios buvo paskelbtos ketvirtadienį, turi padaryti prisodrinto urano gamybą ir saugojimą Irane sudėtingesniu procesu.
Vienas iš būdų tai pasiekti – apriboti centrifugų kiekį. Iranas sutiko sumažinti jų kiekį nuo 19000 iki 6104. JAV atstovų išplatintame memorandume tegiama, kad Iranas sutiko dešimt metų sodrinti uraną tik viename fabrike ir 15 metų sodrinti uraną tik iki 3,67%.
„Manoma, kad Iranas yra pasiruošęs 15-ai metų nutraukti darbus ginčytinoje atominėje gamykloje „Fordo“ (فردو) ir paversti ją atominės fizikos tyrimų centru“, - rašo autorius. Iranas taip pat garantuoja, kad reaktorius, naudojantis sunkųjį vandenį Arako (اراک) mieste, negamins plutonio, skirto kariniams tikslams.
„Bus įvestas ypatingai griežtas tarptautinio inspektavimo režimas“, - praneša autorius.
Mainais už šias Irano nuolaidas, bus gerokai palengvintos sankcijos Iranui, tačiau su sąlyga, kad bus vykdomi įsipareigojimai, numatyti galutiniame susitarime (kurio kol kas nėra).
„Kitus klausimus (pavyzdžiui, tai, kiek Iranas gali naudoti ir modernizuoti šiuolaikiškesnes centrifugas, kitus branduolinės programos karinius aspektus) dar reikės išspręsti per artimiausius mėnesius“, - teigiama straipsnyje.
JAV „sakalai“ Izraelyje ir arabų šalyse nusiteikę pesimistiškai, pažymi autorius. Tačiau Obamos administracija gali teigti, kad ši sutartis užkerta kelią Irano branduolinėms ambicijoms ir suteikia tarptautinei bendruomenei svertus riboti Irano veiksmus.
Šaltinis: washingtonpost.com
Naujausi
Naujausi komentarai
Nausėda suvaikėjo
IP 84.55.55.186 | 08:10:34
Jis ne tik negaus jokio Kaliningrado, bet už savo "Napoleoniškumą" dar praras tai ką Lietuvai grąžino Rusija po antro pasaulinio karo - Klaipėdą ir Vilnių....
jooo
IP 78.57.153.52 | 07:11:27
partizanai(nors seni kaimo zmones sako banditai)neturejo iseities ir pasirinkdavo mirti.Kaip gerai dabartiniams "patriotams".Jie turi iseitis ir Graikijose ir Brazilijose ir t.t.Anie nemokejo gyvent,ar ne,iskamsa?...
Kis
IP 84.15.184.155 | 06:01:42
Ir visi klauso, ir visi tyli. Ko visi bijo, kas liepė toleruoti jį? Taigi visi viską žino - stvėrei už snukio ir sugrūdai į šiukšlių konteinerį. ...
Gluodenas
IP 178.250.38.118 | 05:21:37
Niekas taip gerai nesupranta ponios Zurabišvili, kaip aš. Man irgi patiktų prezidentauti, ir cenzūren mane iškrapštytų. ...