Europos Parlamento (EP) Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas išreiškė nerimą dėl besitęsiančių teisės viršenybės, demokratijos ir pagrindinių laisvių pažeidimų Lenkijoje.
Pritaręs EP rezoliucijos projektui, komitetas reiškia rimtą susirūpinimą dėl gerokai pablogėjusios padėties Lenkijoje nuo tada, kai 2017 m. gruodį šaliai buvo pradėta 7-ojo ES sutarties straipsnio procedūra. Lenkijos parlamentas dar 2015 m. perėmė konstitucinės peržiūros įgaliojimus, dažnai taiko pagreitintą teisėkūros procedūrą, o koronaviruso krizės metu keitė rinkimų taisykles bei nutarė rengti prezidento rinkimus. Europarlamentarų nuomone, teisėjų ir teismų pirmininkų skyrimo, išėjimo į pensiją bei teisėjų tarybų steigimo tvarkos reformos, taip pat drausminių procedūrų pakeitimas sukėlė rimtą pavojų teismų nepriklausomumui.
EP nariams nerimą kelia ir saviraiškos bei žiniasklaidos laisvės, pliuralizmo, akademinės bendruomenės nepriklausomumo, taip pat susirinkimų ir asociacijų laisvės padėtis Lenkijoje. Jie pakartoja savo susirūpinimą dėl įstatymo projekto, kuriuo siekiama kriminalizuoti nepilnamečių lytinį švietimą, taip pat dėl iniciatyvų apriboti moterų teisę į abortą. Komitetas smerkia valdžios institucijų vykdomą LGBT asmenų diskriminaciją ir jų teisių pažeidimus, įskaitant neapykantą kurstančias kalbas rinkimų metu, taip pat Lenkijoje paskelbtas zonas be vadinamosios LGBT ideologijos.
Europarlamentarų susirūpinimą kelia tai, kad Lenkijos vyriausybė neatsižvelgė į ES Taryboje surengtus trejus oficialius klausymus, daugkartines EP diskusijas, neigiamas Jungtinių Tautų, EBSO bei Europos Tarybos ataskaitas, taip pat Europos Komisijos pradėtas keturias pažeidimų nagrinėjimo procedūras. Komitetas primygtinai ragina Tarybą kuo greičiau atnaujinti klausymus, jų metu įvertinti pokyčius ir pripažinti aiškų pavojų, kad Lenkija gali šiurkščiai pažeisti ES vertybes. Savo ruožtu Europos Komisija raginama pagreitinti pažeidimų nagrinėjimo procedūras, taip pat inicijuoti laikinąsias apsaugos ir biudžeto priemones siekiant pakeisti padėtį.
Už šį rezoliucijos projektą balsavo 52 komiteto nariai, prieš – 15. Visas Europos Parlamentas dėl jo turėtų diskutuoti ir balsuoti rugsėjį rengiamoje plenarinėje sesijoje.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]