2024 m. gegužės 22 d.

 

Ritinis (ripka) – vienas originaliausių lietuvių liaudies žaidimų, perkeltas į stadioną

4
Paskelbta: 2014-06-02 22:19 Autorius: ekspertai.eu

Savaitgalį Vilkaviškyje įvyko lietuviško ritinio varžybų sezono atidarymas. Šeštadienį vykusiame Respublikos ritinio čempionato varžybų I-ame rate susirungė 6 komandos. Sekmadienį dėl Suvalkijos taurės, finale susirungė Platelių ir Vilkaviškio komandos.

Šeštadienį vykusiasiame Respublikos ritinio čempionato varžybų I rate susirungė Platelių, Kauno, Vilkaviškio, Kupiškio ir Alvito komandos.

Pirmose čempionato varžybose susirungė Kupiškio m. "L. Stuokos - Gucevičaus gimnazija" ir Kupiškio RSK "Aukštaičiai" komandos. Po atkaklios kovos, rezultatu 8 : 8 varžybos baigėsi lygiosiomis. Antrose varžybose susitiko Kauno LRSK "Aisčiai" ir Plungės RRSK "Plateliai". Rezultatu 2 : 11 laimėjo Plungės komanda. Vilkaviškio MRSK "Žiedas" ir Vilkaviškio raj. "Alvito Širvinta" komandų rungtynės baigėsi rezultatu 10 : 6, Vilkaviškio miesto komandos naudai. Ketvirtose Respublikos čempionato varžybose susitiko Kauno LRSK "Aisčiai" su Kupiškio m. "L. Stuokos - Gucevičaus gimnazija". Rezultatu 16 : 1 pergalę iškovojo kauniečiai. Vilkaviškio MRSK "Žiedas" - Kupiškio RSK "Aukštaičiai" komandų susitikime rezultatu 17 : 0 pergalę iškovojo Vilkaviškio komanda. Paskutinėse Respublikos ritinio čempionato varžybų I-ojo rato susitikime kovojo Plungės RRSK "Plateliai" ir Vilkaviškio raj. "Alvito Širvinta" komandos. Rezultatu 8 : 5 pergalę iškovojo Plungės komanda.

Sekmadienį vykusios Suvalkijos taurės varžybų finale susirungė Vilkaviškio MRSK "Žiedas" ir Plungės RRSK "Plateliai" komandos. Po atkaklios kovos rezultatu 12:0 pergalę iškovojo ir čempionais tapo Vilkaviškio komanda. Suvalkijos taurės rungtynėse dėl trečios vietos turėjo susirungti Kauno LRSK "Aisčiai" su Vilkaviškio raj. "Alvito Širvinta", tačiau „Alvito Širvinta“ komandai nepasirodžius varžybose rezultatu 7:0 pergalė užskaityta kauniečiams.

Apie lietuvišką ritinį

Ritinis (ripka) – vienas originaliausių lietuvių liaudies žaidimų, perkeltas į stadioną. Rašytiniuose istorijos šaltiniuose minimas jau XVII amžiuje. Ritinį labai vertino S. Daukantas, vadino fizinio lavinimo priemone. “Ritinis, - rašė jis, - buvo lietuvių jaunuomenės, kalnėnų ir žemaičių kaipo visų didžiausia karo mokslinyčia”. Savo kūriniuose apie šį žaidimą užsimena ir vyskupas M.Valančius, “Palangos Juzėje” aprašo daugiau kaip penkiasdešimt liaudies žaidimų, jų tarpe ir ritinį: “Sustojo mūsų keturi iš vieno galo, keturi iš antro, kaip droš kuris su ritmuša, ritinis lekia brumzdamas. Patol vargšas negavo atilsio, pakol nepersprogo…”.

Dabartinis ritinis žaidžiamas futbolo aikštėje, arba panašių išmatavimų stačiakampėje aikštelėje ant žolės. Žaidžia dvi komandos po 7 žaidėjus, du kėliniai po 20 min. gryno laiko. Ritinio (kieto gumos disko) skersmuo 17-18 cm, storis – 2.5 cm, svoris 600 – 700 g. Ritmuša (lazda) riestu galu, ne ilgesnė kaip 150 cm, riesto galo ilgis ne daugiau kaip 40 cm ir jis neplatesnis kaip 10 cm (vartininko iki 15 cm). Žaidimo tikslas – išridenti ritinį už varžovų ginamos aikštės galinės linijos (vienas taškas) arba įridenti į vartus (trys taškai). Laimi komanda, surinkusi daugiausia taškų.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. vegetuojantis
(2017-12-02 14:42:17)
(46.36.75.98) Parašė:

zaidimas del tik dvieju hegemonu serganciu didybes manija susireiksminimu ir taip iki gyvenimo galo...3. Mantė
(2014-06-03 12:10:04)
(78.60.27.123) Parašė:

įdomu būtų sužinoti ir apie kitus penkiasdešimt liaudies žaidimų, minimus "Palangos Juzėje". O gal tiesiog reikės pasiimti knygą iš bibliotekos ir paskaityti :)2. J-5
(2014-06-03 10:38:16)
(78.63.71.246) Parašė:

Neeeeee!Duokit mums beisbolą!Ripką žaidžia tik mužikai!:}1. Darijus
(2014-06-03 01:31:38)
(194.154.216.88) Parašė:

O kur žiūro Guoginis? Juk perspektyvus lažybinis ripkinimas.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras