Krašto apsaugos ministerija pranešė, kad „Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos ministrai sutarė ir toliau stiprinti bendradarbiavimą, siekiant užtikrinti atgrasymą ir sąjungininkų paramą“.
„Baltijos šalys ir Lenkija išlieka labiausiai pažeidžiamu regionu prie rytinių NATO sienų, todėl turime ir toliau stiprinti tarpusavio bendradarbiavimą visuose – dvišaliuose, regioniniuose, NATO ir ES – formatuose, kad užtikrintume atgrasymo efektyvumą bei tiek tarpusavio, tiek sąjungininkų paramą“, - pasakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis šiandien, gruodžio 16 d. Taline, susitikęs su Estijos, Latvijos ir Lenkijos gynybos ministrais.
„Pajėgumų, ypač regioninės oro gynybos stiprinimas, bendros tarptautinės pratybos su sąjungininkais, gynybos planų tobulinimas, ypatingai įtraukiant į tai svarbiausią mūsų transatlantinį partnerį – JAV, yra svarbiausi klausimai, siekiant tvirto atgrasymo tęstinumo bei gynybos stiprinimo“, - akcentavo R. Karoblis.
Susitikime ministrai taip pat aptarė ir Londono lyderių susitikimo rezultatus.
„Londono susitikimo rezultatai džiugina – deklaracijoje aiškiai įvardinta Rusijos grėsmė, sutarta dėl mūsų regiono gynybos planų patvirtinimo, NATO dar kartą pademonstravo solidarumą ir įsipareigojimų tvirtumą, tačiau kritiškai svarbu užtikrinti mūsų glaudų tarpusavio bendradarbiavimą ir toliau”, - pasakė R. Karoblis.
Ministrai taip pat sutarė dėl būtinybės siekti nuolatinio ir didesnio JAV pajėgų buvimo regione, kaip vieno svarbiausių atgrasymo faktorių.
Rytoj Baltijos šalių ministrai tęs Baltijos šalių gynybos ministrų darbotvarkę. Planuojama aptarti trišalius Baltijos šalių projektus – bendro regioninio jūrinio paveikslo stebėjimo pajėgumo kūrimą, specialiųjų operacijų pajėgų bendradarbiavimo vystymą ir kt.
Ministrai po susitikimo pasirašė bendradarbiavimo komunikatą (angl. Joint Communique).
Bendradarbiavimas su Baltijos šalimis yra vienas pagrindinių Lietuvos tarptautinio bendradarbiavimo prioritetų. Du kartus per metus vyksta Baltijos šalių gynybos ministrų ir kariuomenių vadų susitikimai.
Taip pat reguliariai susitinka politikos direktoriai, oro, sausumos, jūrų, specialiųjų pajėgų vadai bei įvairaus lygio ekspertai. Jų metu aptariami politiniai regioninio saugumo klausimai, bendrai vystomi praktiniai bendradarbiavimo projektai, tokie kaip Baltijos gynybos koledžas, bendro Baltijos šalių vieneto skyrimas į NATO pajėgas, Baltijos valstybių oro erdvės stebėjimo ir kontrolės sistema, Baltijos karinė jūrų eskadra.
Susitikimuose teikiami siūlymai dėl tolesnių prioritetų Baltijos šalių bendradarbiavimo gynybos srityje.