Liepos 29 d. JTO Saugumo tarybos posėdyje Nyderlandų, Malaizijos, Australijos, Belgijos ir Ukrainos atstovai bandė įtikinti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kad jo šalis nepasinaudotų veto teise, praneša JAV leidinys „The Los Angeles Times“.
Nyderlandų premjeras Markas Riutė (Mark Rutte), kurio šalis šioje katastrofoje neteko 196 piliečių, kvietė V. Putiną nesiimti priemonių ir netrukdyti kaltuosius patraukti atsakomybėn. „M. Riutė sakė Kremliaus lyderiui: „Būtų geriausia priimti sprendimą dėl tribunolo iki tol, kol bus nustatyti tikslūs faktai ir pateikti kaltinimai. Tik tokiu atveju bus galima išvengti baudžiamojo persekiojimo proceso politizavimo“, - teigia leidinys, remdamasis nuolatinio Nyderlandų atstovo prie JTO Karelo van Osteromo (Karel van Oosterom) įrašu socialiniame tinkle Twitter.
Balsavimo dieną Nyderlandų, Malaizijos ir Australijos užsienio reikalų ministrai susitiko su JTO generaliniu sekretoriumi Ban Ki Munu (Ban Ki-moon), kuris taip pat kvietė JTO Saugumo tarybą pasisakyti už tribunolo steigimą.
Tačiau Rusijai pasinaudojus veto teisę „pavyko nutraukti nepriklausomo tyrimo iniciatyvą“. „Dar trys Saugumo tarybos nariai – Kinija, Venesuela ir Angola, šalys, esančios Rusijos ideologinėmis sąjungininkėmis, – susilaikė“, praneša leidinys.
JAV leidinys „The New York Times“ mano, kad Rusija balsavo prieš, nes tokio tribunolo steigimas būtų „šališkas, politiškai motyvuotas, propagandinis žingsnis, kurios paskirtis – įrodyti, kad prie katastrofos rankas prikišęs Kremlius arba jo kontroliuojami sukilėliai Rytų Ukrainoje“.
Nyderlandų užsienio reikalų ministras Bertas Kundersas (Bert Koenders) mano, kad Rusijos veto, tai dar negalutinis rezoliucijos projekto pralaimėjimas ir paaiškino, kad šiuo metu yra nagrinėjamos kitos teisinės priemonės.
Australijos užsienio reikalų ministrė Džuli Bišop (Julie Bishop) mano, kad Rusijos veto, tai „pasityčiojimas iš Rusijos atsakomybės principų“.
Kabėdamas apie tai, kodėl Rusija pasinaudojo veto teise, šios šalies įgaliotas atstovas JTO Vitalijus Čiurkinas teigė, kad jo šalis nori, jog kuo greičiau būtų nustatyti kaltininkai, tačiau jis mano, kad tribunolas bus šališkas. „Ar sugebės tribunolas priešintis propagandai?“, - teigė jis.
Šaltinis: latimes.com, nytimes.com
Naujausi
Blinkevičiūtė, Skvernelis ir Žemaitaitis tvirtai įsipareigojo Ukrainos pergalei ir atstatymui
23 Visas koalicinės sutarties tekstas
Naujausi komentarai