Gruodžio 19 dieną, trečiadienį, 17.30 val. Lietuvos fotomenininkų sąjungos „Prospekto fotografijos galerijoje“ (Gedimino pr. 43, Vilnius) bus atidaryta Juozo Budraičio fotografijų paroda „Mano kinas. 1970 – 1990“.
Pasak Rūtos Oginskaitės, atėjus į parodą, kurioje užfiksuoti garsūs kino kūrėjai, sunku patikėti, kad šių nuotraukų autorius neturėjo jokių fotomenininko pretenzijų ir įamžino matytus žmones tik sau. Savo malonumui ir atminimui.
Šitaip fotografuoja Juozas Budraitis (g. 1940) – aktorius, diplomatas, nesiryžtantis net pretenduoti į fotografo vardą, nors su fotoaparatu dirba-žaidžia-kuria nuo paauglystės. Tai, ką jis fotografavo bręsdamas Švėkšnoje ar studijuodamas teisę Vilniuje, o vėliau tarnaudamas kariuomenėje, kol kas yra tik jo paslaptis, sudėta daugelio metų archyvą saugančiose dėžėse. Tačiau kai kino režisieriai vienas po kito ėmė kviesti teisės studentą filmuotis, jo fotoaparatas atsigręžė į filmavimo aikštelėse dirbusius žmones. Taip J. Budraičio fotoarchyve ėmė kauptis režisierių, aktorių, dailininkų, operatorių ir ekrane nematomų kino žmonių portretai. Nedidelę jų dalį autorius pastaraisiais metais atrinko į parodą „Mano kinas. 1970 -1990“. Ją jau galima pavadinti keliaujančia, nes J. Budraičio fotografijų parodos buvo surengtos Maskvoje, Sankt Peterburge, Nižnij Novgorode, Palangoje.
Laiką, kai kūrė Vytautas Žalakevičius, Raimondas Vabalas, Robertas Verba, Marijonas Giedrys, Arūnas Žebriūnas, Almantas Grikevičius, Algirdas Araminas, šiandien prisimename kaip lietuviško kino aukso amžių. J. Budraičio nuotraukose – to amžiaus gražiausi atšvaitai. Tuo laiku kino ekranuose švietė Eugenija Pleškytė, Rūta Staliliūnaitė, Eugenija Bajorytė, Vaiva Mainelytė, Eglė Gabrėnaitė, Bronius Babkauskas, Algimantas Masiulis, Regimantas Adomaitis, Laimonas Noreika, Donatas Banionis ir, be abejo, juos fotografavęs J. Budraitis. Iš aktoriaus filmavimųsi Rusijos, Estijos ir kitose kino aikštelėse – Marinos Nejolovos, Irinos Mirošničenko, Inokentijaus Smoktunovskio, Rodiono Nachapetovo, Aleksejaus Petrenkos, Jevgenijaus Leonovo, Lembito Ulfsako portretai.
Štai jie – susikaupę prieš žengimą į kadrą, atsipalaidavę po įtempto darbo. Laimingi, pervargę, įsimylėję ir mylimi. J. Budraitis sako niekada neieškojęs įdomesnio rakurso, net nežiūrėdavęs pro fotoaparato „akį“, tik prašydavęs, kad fotografuojamieji pasižiūrėtų į jį.
Dabar jie atsigręžia iš savo jaunystės. Kai kurie – iš kitų pasaulių.
Juozas Budraitis gimė 1940 metų spalio 6 dieną Lipinuose, Kelmės rajone. Nuo 1989-ųjų yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, Garbės narys (1997 m.), 2005 metais suteiktas meno kūrėjo statusas. Lietuvos kinematografininkų sąjungos narys. 1973-iais baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą, 1981-iais - aukštuosius kino režisūros kursus Maskvoje, Rusijoje. Filmuojasi nuo 1961-ųjų, sukūrė vaidmenų Lietuvos ir užsienio šalių filmuose. 1979 – 1989 metais buvo Kauno dramos teatro aktorius. Nuo 1995 metų yra Lietuvos ambasados Rusijos Federacijoje kultūros atašė. Surengė individualių parodų Lietuvoje (Vilniuje 2005 metais) ir užsienyje (Maskvoje 1979, 1980, 2008, Kaliningrade 2007, Nižnij Novgorode 2008 metais, visos Rusijoje).
Apdovanojimai: ordino Už nuopelnus Lietuvai Komandoro kryžius (2003), Draugystės ordinas (Rusija), ordinas Už nuopelnus (Ukraina), Juozo Baltrušaičio premija (2007), Garbės ordinas (Rusija, 2010), Medalis Už nuopelnus Lietuvos diplomatinėje tarnyboje (2010), ordino Už nuopelnus Lietuvai Didysis komandoro kryžius (2012), LR kultūros ministerijos Garbės ženklas Nešk savo šviesą ir tikėk (2012).
Paroda veiks iki 2013 metų sausio 12 dienos. Parodos atidaryme dalyvaus autorius.
Prospekto fototografijos galerija
Gedimino pr. 43, Vilnius.
Darbo laikas: II - V 12-18 val., VI 12-16 val.