Nors Suomijos ir Prancūzijos šarvuočių gamintojai siūlo vos ne dvigubai mažesnę kainą, nei konkurentai, ir siūlo Lietuvoje įrengti jų gamyklas ir peižiūros centrus, taip aprūpinant darbu šimtus žmonių, Artūro Paulausko vadovaujamas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas jau pareiškė, kad bus perkami brangiausi ginklai.
Spauda praneša, kad Lietuva dar kelias savaites ketina svarstyti, kurias pėstininkų kovos mašinas įsigyti. Nors ministerija sulaukė dvylikos pasiūlymų, didžiausi konkurentai konkurse išlieka vokiečių „Boxer“, šveicarų „Piranha V“ ir amerikiečių „Stryker“, sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Tačiau Seimo komitetas mano, kad amerikiečių pasiūlymo reikia atsisakyti.
Pėstininkų kovos mašinų konkursui einant į pabaigą, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad kol kas geriausi yra vokiečių „Boxer“ ir šveicarų „Piranha V“ pasiūlymai. Tretieji eilėje – amerikiečių „Stryker“. Anksčiau buvo skelbta, kad Valstybės gynimo taryba dėl perkamų mašinų apsispręs lapkričio pabaigoje, tačiau dabar terminas vėl atidedamas. Konkurso eigą trečiadienį aptarė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.
Kol kas geriausi yra vokiečių „Boxer“ ir šveicarų „Piranha V“ pasiūlymai. Tretieji eilėje – amerikiečių „Stryker“. „Baigsis analizė gruodžio pradžioje. Matyt, pirmoje pusėje mes turėsime Valstybės gynimo tarybą ir ten priimsime galutinius sprendimus su kuo pradedame derybas. Dabar iš tų svarstymų, kuriuos ir čia pristatėme, iš 12 pasiūlymų siaurėjame link dviejų-trijų jau galima sakyti, tada padarysime paskutinį pasirinkimą“, – po posėdžio Seime sakė ministras.
Tačiau Seimo komitetas mano, kad amerikiečių pasiūlymo laukti nebeverta.
„Mes pasiūlėme jau finalizuoti konkursą ir artėti prie pabaigos. Norime, kad pirmoje mėnesio pusėje būtų priimtas sprendimas ir antra, išskyrėme dviejų tipų mašinas, kaip ir kariniame paklausime, kurį gavome iš kariuomenės vado. Prioriteto tvarka pasiūlėme apsvarstyti KAM ir priimti sprendimą gruodžio mėnesio pirmoje pusėje. Mes pasiūlėme rinktis tarp dviejų mašinų – „Boxer“ ir „Piranha V“, – sakė komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas 15min.lt".
Tuo metu suomių siūlomi šarvuočiai „Patria AMVXP“ pilnai atitinka Lietuvos karinių pajėgų keliamus apsaugos reikalavimus: balistinę, priešmininę ir savadarbių sprogstamųjų užtaisų apsaugą. Virinto plieno korpusas su papildomais šarvais taip pat leidžia pagal poreikį didinti šarvuočio apsaugos lygį. Daug detalių ir kompleksiško virinimo nereikalaujanti korpuso konstrukcija leidžia šarvuočius gaminti vietinėje rinkoje.
„Patria AMV“ šarvuočiuose gali būti įdiegiamos skirtingos aukšto apšaudymo lygio ginklų sistemos: nuo 30 mm iki net 105/120 mm kalibro ginklai, 120 mm vienvamzdis „Patria Nemo“ minosvaidis, pažangios automatinių dvivamzdžių minosvaidžių sistemos (AMOS) ar nuotoliniu būdu valdomi (RWS) nuo 5.56/7.62 mm iki 12.7 mm ar net 25 mm kalibro sunkieji kulkosvaidžiai.
Šarvuočiai taip pat gali būti montuojami su 360° padėties informavimo sistema (SAS), skirta įgulai ir išsilaipinusiems pėstininkams, kovos veiksmų valdymo (BMS) ar šarvuočio būklės stebėsenos (HUMS) sistemomis. Dauguma pagrindinių rinkoje esančių ginklų sistemų, nuo 7.62 mm ir 12.7 mm kalibro kulkosvaidžių iki kitų 30 mm–105/120 mm kalibro sunkiųjų ginklų yra sėkmingai įmontuojami ir jau išbandyti „Patria AMV“ šarvuočiuose.
Variklio ir pavarų sistemą sudaro 13 litrų darbinio tūrio šešių cilindrų 450 kW galios dyzelinis variklis, sujungtas su visiškai automatine vokiška „ZF“ septynių greičių pavarų dėže. Tai leidžia šarvuočiui pasiekti iki 100 km / val. maksimalų greitį kelyje ir pilnu baku nuvažiuoti iki 1000 km.
Šarvuotis varomas dviem priekinėmis ašimis, bet pasirinktinai galima ir galinėmis ašimis varoma (RAS) versija. „Patria AMV“ šarvuočiuose RAS efektas dėl saugumo sumažinamas, pasiekus tam tikrą didesnį greitį. Šarvuočio 14.00 R20 nebliūkštančiose padangose įdiegta centrinė slėgio valdymo sistema. Dviguba pakaba ir hidropneumatinės spyruoklės užtikrina visiškai nepriklausomą amortizaciją. „AMVXP“šarvuočiuose montuojama integruota pravažumo kontrolės sistema (ITCS) pagal vairuotojo parinktis automatiškai grunto sąlygoms pritaiko variklio, pavarų sistemos darbą, amortizaciją ir padangų slėgį.
Šarvuočiuose taip pat įmontuotos ABS hidraulinių diskinių stabdžių, branduolinės, biologinės ir cheminės (NBC) apsaugos sistemos, oro kondicionierius, o papildomą elektros galią įrangai gamina 530 Amp generatorius, prijungtas prie įkraunamo akumuliatoriaus.
„Patria AMV“ šarvuočiai jau buvo išbandyti kovojant Tarptautinių saugumo užtikrinimo pajėgų (ISAF) operacijų Afganistane metu. Ten juos nuo 2007 m. naudojo lenkų ir slovėnų ginkluotosios pajėgos. Šarvuočiai taip pat buvo išbandyti įvairiomis Suomijos, Europos, Šiaurės ir Pietų Amerikos, Artimųjų Rytų, Afrikos ir Azijos sąlygomis.
Lietuvai siūlomi „Patria AMVXP“ yra 8x8 ratų sistemos ir 30 tonų bendros masės šarvuočiai, elitiniai „Patria AMV“ produktų linijos gaminiai. Sutrumpinimas „XP“ reiškia, jog šie šarvuočiai yra papildomai apsaugoti, turi didesnę naudingąją apkrovą ir yra daug veiksmingesni už kitus „Patria AMV“ šarvuočius.
„Patria“ jau pristatė arba gamina virš 1400 šarvuočių septynioms valstybėms – Kroatijai, Suomijai, Lenkijai, Slovėnijai, Pietų Afrikos Respublikai, Švedijai ir Jungtiniams Arabų Emyratams. Didžioji dalis, apie 90 proc., šių šarvuočių, kurių daugumą sudaro pėstininkų kovos mašinos (IFV) arba šarvuotieji transporteriai (APC) buvo skirta užsienio rinkoms. Klientų užsakymu taip pat gaminama nemažai kitokios karinės transporto technikos – ryšių transporteriai, minosvaidžiai su pažangiu automatiniu minosvaidžio bokšteliu, techninės ir greitosios medicininės pagalbos transporto priemonės.
Ankstesni „Patria AMV“ modeliai turėjo 23–27 tonų bendrąją masę, o Lietuvai siūlomi 30 tonų bendrojo svorio šarvuočiai „AMVXP“taip pat užtikrina iki 13 tonų naudingosios apkrovos. „AMVXP“ taip pat gali būti gaminami kaip 28 tonų svorio amfibiniai šarvuočiai, įveikiantis iki pusės metro aukščio bangavimą. Visi „Patria AMV“ produktų šeimos gaminiai turi tokį patį išplanavimą: vairuotojo vieta – priekyje kairėje, variklio ir pavarų sistemos – dešinėje, o galinė šarvuočio korpuso dalis dažniausiai yra skirta karinėms pajėgoms (IFV ir APC).
„Patria AMV“ šarvuočių korpusas gaminamas iš suvirinto plieno, ant kurio varžtais tvirtinami papildomi šarvai. Taip užtikrinamas lengvas sugadintų detalių keitimas, nenaudojant jokios specialios įrangos. Papildomi šarvai gali būti lengvai pakeičiami ir pasikeitus pavojaus lygiui, priklausomai ar tai tik kariniai mokymai, ar realus konfliktas, ir ateityje atsiradus naujoms medžiagoms ar technologijoms. Šarvuočių apsaugos lygis visuomet pritaikomas pagal kliento poreikį.
Naujausi
Naujausi komentarai
Dėl
IP 78.56.75.110 | 13:24:55
euro egzorcizmo Gruzijos apeigų reikėtų pasikonsultuoti su A.Butkevičium. Pas jį platūs kontaktai ir patirtis. Gaila snaiperiai jau ko gero nepagelbės. Po jų demokratiško performanso Ukrainoje reikėtų ieškoti kažkokių kitų vertybinių alternatyvų. ...
HADAS
IP 195.182.72.170 | 12:56:06
Dar trūksta Požemių komisaro. Matyt kitai kadencijai prilaiko, kai ES paliks gyvųjų pasaulį....
Ra
IP 2001:8003:d85a:c000:904e:445b:ee16:269a | 12:55:00
Svarbiausia neužmiršti kasdien kartoti mantrą "mes būsim saugūs". Nuo to labai padidės mūsų saugumas. Bet prieš "Lazdyną", kol kas nėr vaistų. ...