Šį savaitgalį pristatome hipnotizuojantį ir nepaprastai technišką kūrinį, 1974–1976 m. parašytą 18-os muzikantų ansambliui, pavadinimu „Music for 18 Musicians“. Kūrinys remiasi vienuolikos akordų ciklu, nuolat augančia harmonija ir melodijų plėtra, o jį atlieka ansamblis, sudarytas iš smuiko, violončelės, moterų balsų, fortepijonų, marimbų, marakų, ksilofonų, metalofonų, klarnetų ir bosinių klarnetų.
Itin svarbus šiame kūrinyje yra vokalistų ir pučiamųjų instrumentų atlikėjų kvėpavimas, kuris padeda kūriniui suteikti struktūrą ir pulsą. Atlikėjas natą laiko tiek, kiek sugeba, kol ansamblis išgroja ir „išaugina“ visą akordą. Metalofonai kūrinyje įstoja ir duoda ženklą tada, kai visas ansamblis turi keisti grojimo schemą arba visą sekciją.
Ansamblis daugiau kaip valandą šį kūrinį groja kompiuterio tikslumu – tuo 2006 m. Vilniuje įsitikino euforijos koncerto pabaigoje apimti muzikos gerbėjai. Tuomet su savo ansambliu čia koncertavo ir šio genialaus kūrinio autorius – amerikiečių kompozitorius Steve'as Reichas, 1998 m. už jį pelnęs Grammy apdovanojimą. Būsimasis minimalizmo pionierius gimė Niujorke, mokėsi groti būgnais, fortepijonu, žavėjosi J. S. Bacho ir I. Stravinskio muzika, vėliau baigė kompoziciją (vienas iš jo dėstytojų buvo garsusis italų kompozitorius Luciano Berio).
Kompozitorius eksperimentavo su juostomis, nagrinėjo dodekafoniją (jam tai buvo įdomiau ne melodine, bet ritmine prasme), o 1970-aisiais kelias savaites studijavo Ganos universitete, kur labai susidomėjo afrikietiškais būgnais (tai netrukus inspiravo jo kompoziciją „Drumming“). Kitas itin garsus jo kūrinys kvartetui ir juostai – „Different Trains“, pelnęs dar vieną Grammy apdovanojimą. Visą pasaulį su gastrolėmis apkeliavęs S. Reichas yra daugelio mokyklų garbės daktaras, pelnęs prestižinius Polar Music Prize (2007 m.), Pulitzer Prize for Music (2009 m.) apdovanojimus, 2012 m. jam įteiktas auksinis Amerikos meno ir literatūros akademijos medalis už muziką.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]