2024 m. lapkričio 24 d.

 

Savaitgalio gidas

1
Paskelbta: 2014-03-06 15:50 Autorius: Radvilė Nakaitė | ekspertai.eu

Artėjantis savaitgalis praeivius džiugins Kaziuko mugės renginiais ir kvapais, o ekspertai.eu kviečia pasidomėti, ką siūlo kultūros renginių organizatoriai trijuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Atrinkome dėmesio vertus įvykius, tarp kurių intriguojančios istorijos teatrų scenose, vokiškas ir lietuviškas kinas, jaunų atlikėjų pasirodymai ir stabtelti priversiančios parodos. Tad įsigiję amatininkų gaminių ir užkandę tik mugėse parduodamų gardumynų, raskite laiko apsilankyti. 

VILNIUS
Vinco Kisarausko (1934–1988) ankstyvosios tapybos ir grafikos paroda „Nėra menui taisyklių"
VDA parodų salės „Titanikas", I aukštas, kovo 6–22 d.

Parodoje pristatoma ankstyvoji Kisarausko kūryba, tapyba ir grafika, apimanti jo paskutinius studijų metus XX a. 6-ame deš. ir siekianti 1966 m., kai Kisarauskas dalyvavo Respublikinėje jaunųjų dailininkų parodoje. Ankstyvojoje kūryboje būtent ir sprogsta formos ir spalvos užtaisas, trykšta nevaržomas siekis užvaldžiusias idėjas iškloti į aktyvias vaizdų struktūras. Jose randi daug šiurkštumo, gaivališko judesio, energijos, vitališko atstangumo. Kartu regi ir savotišką formos „logiką“, jos „taurumą“, autoriaus žinojimą ir kultūrą, kaip į tas formas įlieti prasmės ir tikrumo. Ankstyvoji kūryba, be to, atskleidžia ir plastinės raiškos pokyčius, vaizduose vis dažniau atsiranda galingos linijų armatūros, kapotų formų konstruktai, suveržiantys figūras, daiktus, erdvę. Kompozicijai pirmenybę teikęs dailininkas surado autentišką ir savomis taisyklėmis grindžiamą kalbos būdą – ryškų, įsimenantį, be jokių „pardon“. O po ankstyvųjų darbų atėjo laikas ir drąsioms įžambinėms, pasvirusioms, krentančioms figūroms, tapyboje suskambo aštrūs geltonų, violetinių, žalių spalvų kontrastai. Sprogimo galia tęsėsi.

Nesamasis laikas
Kino teatras Pasaka, kovo 7 d. 19.15

Mistinė drama „Nesamasis laikas“ – tai istorija apie pašėlusiai skubantį šiuolaikinį žmogų, kuriam likimas įteikia neįkainojamą dovaną – jo gyvenimą pakeičiantį susitikimą su seniai prarastu vaikystės draugu.

Pagrindinis filmo herojus, trisdešimtmetis Tadas – aktyvus, daug dirbantis, mažai miegantis ir nuolatos užsiėmęs miesto žmogus, neberandantis laiko paklausti savęs, kodėl nesusikalba su žmona, nepaskambina tėvams ir neturi ką pavadinti draugu. Šį nevaldomą Tado bėgimą sustabdo lemtinga avarija.

Paika pelytė
Valstybinis jaunimo teatras, kovo 8 d. 12.00

Gyveno karta pelytė. Pati gražiausia, pati protingiausia, pati puikiausia. Bent jau ji taip manė. Ir sumanė pelytė, jog ji nusipelno būti viso pasaulio karalienė. Svarbiausia – surasti galingiausią sostą, kurio ji vienintelė nusipelno. Kas pasaulyje stipriausias? Pelytė nusprendžia, kad saulė yra stipriausia ir pelytė drauge su ja turėtų gyventi danguje, todėl pati viena leidžiasi į ilgą kelionę, kurioje sutinka įvairiausių herojų.

Šiame spektaklyje vaikai kartu su pagrindine heroje bandys atsakyti į klausimą, ką reiškia būti stipriam, ar visada yra stpirus tas, kas toks atrodo? Ar būtina laimės ieškoti labai toli, o gal ji glūdi visai šalia, tik reikia atidžiau apsidairyti?

Barikados
Nacionalinis dramos teatras, Mažoji salė, kovo 8 d. 16.00

„Barikadų“ komanda – Valteris Sīlis ir Jānis Balodis su teatrologe ir pradedančia dramaturge Goda Dapšyte (g. 1983) susipažino per Baltijos ir Šiaurės šalių šiuolaikinių scenos menų tinklą „BaNd“. Lietuvos nacionalinis dramos teatras pakvietė visus juos kartu sukurti spektaklį juos dominančia tema – apie atgimimo laikotarpį Baltijos šalyse ir tragiškus 1991-ųjų sausio įvykius Lietuvoje. „Barikadų“ kūrėjai kartu su bendraamžiais aktoriais siekia perteikti savo požiūrį į istorinę praeitį. Visoms trims Baltijos šalims būdinga idealizuoti savo praeitį, nesvarbu, ar tai tarpukaris, ar pagonybės laikai. Tad nenuostabu, jog tokiame kontekste šiandiena neatrodo labai patraukli, o vienas į kitą žiūrime su nepasitikėjimu. Šiai kūrėjų kartai artimiausias jų šalių „aukso amžius“ – atgimimo laikotarpis. Tas laikas daugeliui asocijuojasi su nepaprasta tautų vienybe, tačiau kur ji šiandien? Šiame spektaklyje „Barikadų“ kūrėjai tiria savo pačių patirtį ir požiūrį į vaikystėje išgyventus istorinius įvykius, mėgindami atsakyti į klausimus, kokia istorija yra naudingesnė tautų vystymuisi: idealizuota legenda ar nenušlifuoti faktai, ir kaip rasti vidurį tarp šių kraštutinumų.

Klasikinė muzika ir jaunasis obojininkas
Nacionalinė filharmonija, kovo 8 d. 19.00

Vivaldi, Haydnas, Mozartas, Schubertas – įstabi klasikos programa kovo 8-ąją skambės Nacionalinės filharmonijos scenoje. Šventinio koncerto kviečia klausytis Lietuvos kamerinis orkestras (LKO). Prie orkestro dirigento pulto šį kartą stoja savitomis interpretacijomis garsėjantis, mūsų publikos pamėgtas prancūzų maestro Olivieris Grangeanas. O Vivaldi Koncertą obojui a-moll su orkestru atliks talentingas vienuolikmetis obojininkas Pijus Paškevičius.

„Niekas nenorėjo mirti“
Kino centras Skalvija, kovo 9 d. 19.00

„Keturių stotingų kaimo brolių Lokių tėvas, tuojau po karo apsiėmęs būti kaimo tarybos pirmininku, naktį užsibuvo darbe, ir jį nušovė. Lietuvos kaimas kraujuoja. Broliai, palaikomi iš apskrities atvykusio partinio sekretoriaus, prievarta paskiria į vakuojančią vietą kurčnebylio batsiuvio sūnų Vaitkų. Šis bando būti „savas“ [...] ir patriotams, ir raudoniesiems. Vyriausias Lokys – Bronius – kviečia valstiečius į žūtbūtinį mūšį, tačiau didelio entuziazmo nesulaukia [...]. Vis dėlto išankstinis grupuočių susirėmimas, tarsi kokia repeticija, įvyksta malūne. Tai nieko neišsprendžia iš esmės.“ (Saulius Macaitis) 

Filmą pristatys Rasa Paukštytė.

R.A.D.D.
Geltonos sofos klubas, kovo 9 d. 19.00

r. a. d. d. – jauni, ambicingi ir perspektyvūs. Individualiai dalyvavę įvairiuose tarptautiniuose projektuose bei festivaliuose užsienyje, keturi muzikantai nusprendė suvienyti jėgas. Nors grupė gyvuoja dar neilgai, savo bagaže jau turi laimėtą „Grand Prix“ konkurse „Jazz young power 2013”, buvo išvykę koncertuoti į Vokietiją. Klausytojus kvartetas džiugina originaliomis kompozicijomis, džiazo standartais bei lietuviškų kūrinių interpretacijomis.

Donatas Petreikis (saksofonas)
Rokas Jackūnas (gitara)
Arman Isojan (kontrabosas)
Domantas Razmus (būgnai)

KAUNAS
Grafas Montekristas
Kauno valstybinis muzikinis teatras, kovo 7–9 d. 18.00

Kauno valstybinis muzikinis teatras žiūrovus kviečia į grandiozinį muzikinį reginį – pirmą kartą Lietuvos teatro scenoje muzikinė žymiojo Aleksandro Diuma (Alexander Dumas) romano „Grafas Montekristas“ versija, kurią pateikė kompozitorius Frankas Wildhornas ir dramaturgas Jackas Murphy’is.

... Jį išdavė visi, kuriuos manė esant savo draugais. Iš jo atėmė vienintelę meilę, suteršė garbingą vardą ir iki gyvenimo pabaigos įkalino Ifo pilyje. Tačiau pyktis ir pavydas per anksti šventė pergalę. Po trylikos nelaisvės metų neįtikėtino pabėgimo metu išlaisvintas Keršto Angelas nenurimo tol, kol nubaudė savo skriaudėjus...

Nenuostabu, kad šis populiarus ir antrą šimtmetį skaitytojų vaizduotę intriguojantis kūrinys nepraslydo pro kitų menininkų akis – sukurta ir vis dar kuriama daugybė įvairių „Grafo Montekristo“ adaptacijų, ypač kino versijų. Tačiau muzikinių veikalų pasaulinėje praktikoje vos vienas kitas. Tarp jų – ir Brodvėjuje dirbančio amerikiečio F. Wildhorno sukurtas miuziklas. 

Telesforo Valiaus (1914–1977) paroda „Paskutinis rytas“
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, kovo 7 – balandžio 6 d.

T. Valius – išeivijos dailininkas, įnešęs svarų indėlį į Lietuvos ir Kanados meną. Įtakingas Kanados meno kritikas Paulas Duvalis šį menininką įvertino kaip vieną iš pačių iškiliausių savosios kartos grafikų. Kanados šimtmečio proga 1967 m. už įnašą į šios valstybės meną T. Valiui buvo suteiktas šimtmečio medalis.

Kūrybinį menininko braižą suformavo trys tradicijos: gimtosios Lietuvos, Kanados ir Paryžiaus. Ankstyvajai T. Valiaus kūrybai būdinga bendra Kauno meno mokykloje puoselėta tradicija – dėmesys liaudies menui, to meto kontekste jo darbai išsiskyrė ryškiu polinkiu į ekspresionizmą. Tą patį meninės išraiškos būdą pirmaisiais metais T. Valius naudojo ir išeivijoje. Radikalus posūkis jo kūryboje įvyko 1956 m., po kelionės į Paryžių. Dailininkas savo darbuose pradėjo naudoti spalvą, kito ir meninė išraiška, palaipsniui pereidama į abstrakciją. T. Valiui nuo seno imponavo prancūzų darbai, ypač Dufy.

Manoma, kad radikalias kūrybos permainas lėmė Kanados aplinka ir Šiaurės Amerikos kraštai, kurių mentalitetui būdingas didelis optimizmas. Kanados laikotarpio litografijos, ofortai, piešiniai ir monotipijos yra itin tapybiškos. Nuo 1963 m. pradėjo dominuoti dvi pagrindinės temos – Žemaitija (Samogitia) ir Paskutinis rytas. Žemaitijos leitmotyvas tęsėsi nuo T. Valiaus kūrybos pradžios, dvasinis ryšys su gimtąja dirva dailininkui visuomet buvo ypač svarbus.

Vokiečių kino dienos
Kino teatras Romuva, kovo 7–9 d.

Kovo 7 d., penktadienis
18 val. „Meilės didkepsniai“ (Love Steaks). Drama, 89 min., 2013 m. Režisierius Jakob Lass; Vaidina: Darsteller Lena Cooper, Franz Rogowski. Titruojamas lietuviškai.

20 val. „Pasienis“ (Grenzgänger). Drama, 88 min., 2012 m. Režisierius ir scenarijaus autorius Florian Flicker; Vaidina: Stephan Pohl, Andrea Wenzl, Andreas Lust, Martin Schwanda. Titruojamas lietuviškai.

Kovo 8 d., šeštadienis
16 val. „Šukparkis“ (Scherbenpark). Drama, 91 min., 2011/12 m.; Režisierė Bettina Blümner; Vaidina: Jasna Fritzi Bauer, Ulrich Noethen, Max Hegenwald, Vladimir Burlakov. Titruojamas lietuviškai.

18 val. „Kadišas draugui“ (Kaddisch für einen Freund). Drama, 94 min., 2011 m. Režisierius ir scenarijaus autorius Leo Khasin; Vaidina: Ryszard Ronczewski, Neil Belakhdar, Kida Ramadan, Sanam Afrashteh, Neil Malik Abdullah. Titruojamas lietuviškai.

Kovo 9 d., sekmadienis
16 val. „Dienos spindesys” (Der Glanz des Tages). Drama, 90 min., 2012 m. Režisieriai: Tizza Covi, Rainer Frimmel; Vaidina: Philipp Hochmair, Walter Saabel, Vitali Leonti. Titruojamas lietuviškai.

18 val. „Tamsioji pusė” (Finsterworld). Drama, 95 min., 2012/13 m. Režisierė Frauke Finsterwalder; Vaidina: Michael Maertens, Ronald Zehrfeld, Sandra Hüller, Corinna Harfouch, Margit Carstensen, Leonard Scheicher. Titruojamas lietuviškai.

Anderseno gatvė
Kauno dramos teatras, Ilgoji salė, kovo 9 d. 12.00

Ilgoji teatro salė šiame spektaklyje virsta gatve, kurioje vaikystės ir pasakų pasaulis džiugus ir nerūpestingas. Meilė, vienatvė, tikėjimas ir viltis apsigyvena pasakose ir istorijose. Močiutė Johana sako, kad kiekviename muilo burbule snaudžia pasaka... Tereikia ją pažadinti... „Bjaurusis ančiukas”, „Nauji karaliaus rūbai”, „Negimusių vaikų tvenkinys” ir kitos Anderseno pasakos yra įkvėptos jo paties gyvenimo. Turbūt todėl jos sujungia mažus ir didelius, padeda suvokti didžiojo pasakotojo pasaulį.

8-oji Baltijos šalių šiuolaikinės keramikos paroda „Pavasaris 2014“ 
Keramikos muziejus, kovo 6 – gegužės 15 d.

Šiemet parodoje savo darbus pristato autoriai iš Estijos, Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos. Nūdienos keramikos vaizdą atspindinti ekspozicija atveria puikias galimybes prisistatyti dailininkų sąjungų nariams, tarptautinėje parodoje konkuruoti akademiniam jaunimui. Organizatoriai džiaugiasi, kad paroda po parodos jaučiamas jaunųjų autorių profesionalus tobulėjimas ir brendimas.

KLAIPĖDA
Vokiško kino dienos
KKKC parodų rūmai, kovo 7–8 d.

Kovo 7 d., penktadienis

19.00. „Meilės didkepsniai“ (Love Steaks). Prabangaus viešbučio svečiai nuolat lepinami: virtuvėje jiems gaminami gardūs kepsniai, SPA centre galima pasimėgauti masažu. Klemensas šiame viešbutyje įsidarbina masažuotoju. Jis susipažįsta su Lara, kuri čia jau senokai dirba virėja. Nors jų charakteriai labai skirtingi: Lara yra kovingo būdo, o Klemensas veikiau drovus ir ramus žmogus, – jie greitai suartėja. Priešingybės, kaip žinia, traukia. Tarp šių dviejų žmonių užsimezga neįprasti santykiai.

DE Drama, 89 min., 2013. Režisierius Jakob Lass. Scenarijaus autoriai Nico Woche, Jakob Lass, Ines Schiller, Timon Schäppi, Vaidina Lena Cooper, Franz Rogowski.

Kovo 8 d., šeštadienis

17.00.  „Pasienis“ (Grenzgänger). 2001-ųjų vasara Austrijos ir Slovakijos pasienyje. Žvejys Hansas ir jo žmona Jana turi gamtoje skendintį viešbutį. Tačiau greta šio verslo pora gauna ir papildomų pajamų – jie padeda nelegalams kirsti sieną. Austrijos federalinė armija žino apie tai, tačiau negali nieko įrodyti. Jaunas kareivis Ronis turi padaryti galą šios poros machinacijoms. Siekdamas įvykdyti jam patikėtą užduotį Ronis suartėja su Jana. Darnus viešbučio šeimininkų gyvenimas smarkiai sujaukiamas. Pamažu išsivysto dramatiškas trikampis, persunktas meilės ir aistros, išdavystės ir nusikaltimo.

AT Drama, 88 min., 2012. Režisierius ir scenarijaus autorius Florian Flicker. Vaidina Stephan Pohl, Andrea Wenzl, Andreas Lust, Martin Schwanda.

19.00. „Pasaulio matavimas“ (die Vermessung der Welt). Pagal istorinį Danielio Kehlmanno romaną. 19 a. pradžioje Aleksandras fon Humboldtas ir Karlas Frydrichas Gausas rengiasi atrasti pasaulį: gamtos tyrinėtojas Humboldtas keliauja į tolimus kraštus, pasaulį matuodamas, o matematikas Gausas lieka namuose, stengdamasis jį apskaičiuoti. Abu mokslininkai entuziastingai kovoja už pažinimą. Tačiau susidūrę su meile ir genijai tampa žmonėmis. Gausas pasiduoda savo jausmams – kitaip nei Humboldtas, kuris sau tai leidžia tik susitikęs su Gausu. Mokslininkų susitikimas abu proto galiūnus priverčia keisti savo sustabarėjusius įpročius ir jiems patiems netikėtai tampa nauja pradžia.

DE, AT Nuotykių filmas /  119 min., 2011/12. Režisierius Detlev Buck. Scenarijaus autoriai Detlev Buck, Daniel Kehlmann, Daniel Nocke, Vaidina Albrecht Abraham Schuck, Florian David Fitz, Jérémy Kapone, Vicky Krips.

Tinginėlių kaimas
Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras, Kolonų salė, kovo 9 d. 12.00 ir 14.00

„Tinginėlių kaimas“ – tai vieno mėgstamiausių vaikų rašytojų V. V. Landsbergio knygos inscenizacija. Šmaikštūs ir universalūs rašytojo tekstai tampa inspiracija universaliai transformuojamai sceninių žaidimų aikštelei – nuotykių parkui ir stebuklingam miškui, – kuriame užtenka sujungti dvi detales ir jos tampa sūpynėm, tinklu, tortų gaudykle, tiltu ar supama lova. Taip spektaklyje leidžiamasi į mėgstamą vaikų vaizduotės žaidimą, kuomet iš aplinkoje esančių buitinių daiktų kuriamas kitas pasaulis (indėnų žemė, pilis ar miškas). Vaikų žaidimo taisykles spektaklio kūrėjai perkelia į sceną ir paverčia jas teatro žaidimo taisyklėmis.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Na
(2014-03-07 11:51:19)
(78.60.31.65) Parašė:

Visą savaitgalį reiks brautis per kaziukus ir gariūnines prekes..



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 



Naujausi