Žmonių partija pranešė, kad Seimo Europos reikalų komiteto sprendimą, telkiant bendras valstybės aukščiausiųjų pareigūnų, politinių partijų, valstybės institucijų pastangas, vadina itin reikšminga pozicija, siekiant užtikrinti, kad mūsų kaimynystėje statomos Astravo atominės elektrinės keliama grėsmė taptų ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos ir transatlantinės bendruomenės rūpesčiu.
„Pagrindinis Seimo komitetas, kuris svarsto mandatus Lietuvos pozicijoms ES viršūnių taryboje dar kartą patvirtino, kad visi kartu privalome siekti elektros nepirkimo iš nesaugių reaktorių visos ES mastu, kaip ne karta ragino ir Lietuvos Prezidentas. Neseniai aptarėme šį klausimą su Šiaurės Baltijos šalių dešiniųjų partijų lyderiais Vilniuje, taip pat kreipiausi į visus Europos liaudies partijos šeimai priklausančių partijų vadovus. Tikiuosi, kad šie veiksmai paskatins aktyviau veikti ir Lietuvos diplomatus“, - sakė Žmonių partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Informuojama, kad apie Baltarusijos AE grėsmes bus kalbama ir šią savaitę vyksiančiame Europos liaudies partijos Kongrese Zagrebe.
Žmonių partija jau ne kartą išreiškė susirūpinimą, kad Lietuvos Vyriausybė ir LR užsienio reikalų ministerija iki šiol nesiėmė jokių aktyvių veiksmų, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių vykdant įstatyme išreikštą politinę valią, o partneriai Europos Sąjungoje nebuvo tinkamai informuoti apie Lietuvos poziciją šiuo klausimu.
Seimo Europos reikalų komitetas pasiūlė Lietuvos užsienio reikalų ministerijai pateikti Europos Komisijai ir šalims-narėms aiškų ir nedviprasmišką pageidavimą, kad būtų pasiektas ES susitarimas ir numatytos priemonės užtikrinti, kad į ES elektros rinką nepatektų elektros energija iš Baltarusijos Respublikos, jeigu būtų pradėtas eksploatuoti pirmasis BAE blokas. Pasiekti, kad remiantis ES šalių solidarumu, ES šalys narės atsižvelgtų į šią Lietuvos Respublikos poziciją, o remiantis nacionalinio saugumo grėsme ES galėtų riboti elektros energijos importą į ES iš Baltarusijos. Veikti aktyviai, ieškant paramos, ypač tarp strateginių partnerių ir kaimyninių valstybių. Kartu su ES šalimis ir dvišaliu pagrindu siekti susitarimo su Ukraina dėl BAE elektros energijos importo ribojimo, taip pat kreiptis i JAV dėl paramos Lietuvos pozicijai, siekiant ES lygiu apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių.
„Tikiuosi, kad dabar Lietuvos diplomatija, pamačiusi visų partijų atstovaujamų ERK raginimą įsiklausyti tiek į Seimo, tiek į Prezidento valią imsis neatidėliotinų veiksmų, siekiant įtikinti visas ES šalis, Europos Komisiją, taip pat mūsų sąjungininkes JAV, Ukrainą solidarizuotis su Lietuva, kuri Astravą laiko nacionaline grėsme“, - pasakė ERK narys bei komiteto pareiškimo iniciatorius, konservatorius Žygimantas Pavilionis.
Seimo Europos reikalų komitetas priminė, kad Baltarusijos AE kelia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai, yra pastatyta ant netinkamai parinktos statybų aikštelės, netoli sienos su Lietuva ir neleistinai arti sostinės Vilniaus ir yra ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos ekologinio, energetinio, karinio, sveikatos ir teritorijos saugumo problema, todėl negali ir neturi būti eksploatuojama.
Seimo Europos reikalų komitetas pabrėžė, kad visuose būsimuose ES susitarimuose su Baltarusija, kuriems Lietuva galėtų pritarti, turi atsispindėti ši Lietuvos pozicija dėl BAE.
Ekspertai.eu primena, kad žalią šviesą Baltarusijos AE uždegė Žmonių partijos atstovo Andriaus Kubiliaus vyriausybė, kuri viską gerai žinojo, sekė informaciją, net susitikinėjo su Baltarusijos aukščiausiais pareigūnais, tačiau nieko nenuveikė, kad prie pat Lietuvos sienos atominė neatsirastų. Baltarusija lemiamus sprendimus priėmė 2011 metais, kai pasirašė elektrinės statybos kontraktą su Rusijos korporacija „Rosatom“.
Žmonių partijos patriarchas, buvęs Aukščiausiojo Sovieto (vėliau parvadinto į Atkuriamąjį Seimą) pirmininkas, profesorius Vytautas Landsbergis yra informavęs, kad Lietuva yra pasmerkta dėl Kremliaus keršto, o tas Kremliaus keršto projektas ir yra Baltarusijos atominė.
„Tai – karas“, - yra informavęs Žmonių partijos profesorius.
Jau anksčiau buvo skelbta, kad valstybinės institucijos yra pasirengusios galimai avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje – Baltarusijos elektrinės veiklos pradžiai Lietuva pirks apie 4 mln. vienetų jodo tablečių už beveik milijoną eurų. Tabletės dar šiemet turėtų būti dalijamos pasienio gyventojams bei vilniečiams.
Ekspertai.eu taip pat primena, kad Lietuva save priimtais įstatymais yra įpareigojusi nieko nepirkti iš Baltarusijos atominės elektrinės – dabar mūsų šalyje galiojanti lietuviška taisyklė numato, kad jungiamųjų linijų tarp Lietuvos ir Baltarusijos pralaidumai prekybai bus lygūs 0 MW. Apie tai buvo skelbta publikacijoje „Baltarusijos atominė Lietuvoje patyrė fiasko: lietuviška taisyklė garantuos 0 MW“.
Daugiau apie Baltarusijos atominę elektrinę skaitykte ekspertai.eu skiltyje „Baltarusijos atominė“.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]