Žmogaus teisių komiteto ir Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė teigia, kad mokyklose turėtų būti įvestas lytinis ugdymas. Tuo tarpu Šveicarijoje rengiamas referendumas, kad lytinis švietimas vaikams iki 9 metų mokyklose būtų uždraustas. Kam reikalingas lytinis švietimas ir ką apie situaciją Šveicarijoje mano Seimo narė M. A. Pavilionienė? Ekspertai.eu uždavė tokius klausimus:
– Jūs siūlote įvesti lytinį ugdymą mokyklose. Ką jis duos?
– Šveicarai referendumu spręs, ar uždrausti privalomą lytinį švietimą jaunesniems negu 9 metų vaikams. Ką apie tai manote?
– Ši kampanija vadinama „Apsaugoti vaikus nuo seksualizacijos vaikų darželiuose ir pradinėse mokyklose“. Ar tai yra teisinga, Jūsų nuomone?
– Taip pat šveicarai teigia, kad vaikų lytinis švietimas yra tėvų, o ne mokyklos reikalas.
– Na, bet kodėl toks skirtumas tarp Lietuvos ir Šveicarijos, juk pastaroji labai išsivysčiusi šalis...
Pateikiame Seimo narės M. A. Pavilionienės atsakymus:
Apie lytinį švietimą ir ugdymą kalbu nuo 2004 m., kai tapau parlamentinės Vystomojo bendradarbiavimo ir reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės pirmininke, nare. Kai tais pačiais metais prisijungiau prie Lietuvos šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos, kurios narė esu iki šiol. O tai reiškia, kad nuolat domiuosi tuo, kas vyksta pasaulyje, Europoje, Europos Sąjungoje ir Lietuvoje lytinio ugdymo ir reprodukcinės sveikatos bei teisių klausimais.
Nenorėčiau gilintis į referendumą Šveicarijoje, kuris riboja vaikų teisę žinoti, gauti informaciją, nes man žmonių ribota, atsilikusi mąstysena yra atgrasi. Verčiau šnekėčiau apie Švediją, Suomiją, kuriose lytinis ugdymas įvestas mokyklose nuo XX a. šešto, septinto dešimtmečių.
Registravau Seime Švietimo įstatymo pataisą, remdamasi Švietimo ministerijos mokymo planais iki 2015 m. ir Seimo 2013 m. gruodį priimtu Nutarimu dėl Valstybinės švietimo strategijos 2013–2022 m., kuriuose akcentuojama mintis plėtoti jaunimo švietimą ir siūloma bendro lavinimo mokyklose įvesti lytinį ugdymą.
Į klausimą, ką duos lytinis ugdymas, atsakysiu klausimais: ką duoda privalomas religijos ir etikos, matematikos, chemijos, gamtos mokslų, lietuvių ir užsienio kalbų mokymas, istorijos ir pilietiškumo pamokos? Pasaulio, visuomenės, gamtos, žmogaus pažinimą.
Provokuodamas mane lyginti Lietuvą su Šveicarija, verčiate kalbėti apie tradicinį, stereotipinį, dogmatišką mąstymą ir mokslu grįstą pasaulio, visuomenės, žmogaus pažinimą.
Dogmatiškąjį mąstymą, grįstą krikščionybės, katalikybės nuostatomis, ir tokio mąstymo reiškėjus mano gerbiamas filosofas Friedrichas Nietzsche „Stabų saulėlydyje“ vadino kastratais ir degeneratais, nes pastarieji siekia paversti žmogų klusnia, bejėge, dvasiškai sergančia, priklausoma nuo religinio fanatizmo ir mokyklos brutalios dresūros būtybe, kuri nesugeba laisvai mąstyti ir suvokti savo individualumo.
Lytinis ugdymas suteiktų mokiniams žinių apie žmogų, kaip lytinę būtybę, lytiškumo raidą, lyties ir asmenybės tapatumo ryšį, apie lytinę orientaciją, apie pagarbią ir rizikingą lytinę elgseną, apie infekcines lytines ligas, ŽIV/AIDS, lytinį smurtą, neplanuotą nėštumą, nėštumo nutraukimą, nevaisingumą ir jo gydymo būdus. Pasirengimą šeimai ir moters teises planuoti šeimą, reguliuoti vaisingumą, derinti šeimos gyvenimą su studijomis ir profesiniu darbu. Apie gimdos kaklelio ir krūtų, prostatos vėžį. Apie prekybą žmonėmis ir prostituciją.
Lytinis ugdymas išlaisvintų Lietuvos vaikus iš veidmainystės: tikiuosi, jog vieną dieną mūsų visuomenėje bus atvirai pasakyta, kad kai kurių bažnytininkų doros ir moralės skelbimas kartais kertasi su dvasininkų pedofilija, homoseksualiu gyvenimu, slaptu lytiniu gyvenimu ir nesantuokiniais vaikais.
Apie Lietuvos tėvus ir tėvų organizacijas
Lietuvoje yra išsilavinusių tėvų, kurie pasisako už vaikų kokybišką lytinį ugdymą, ir yra tėvų, kurie lytiniame ugdyme įžvelgia vien blogį, tariamą vaikų tvirkinimą, ankstyvų lytinių santykių skatinimą, homoseksualumo grėsmes. Tačiau kiekvienai mąstančiai, besiformuojančiai asmenybei, mokslo žinios apie lytiškumą, lytis, amžiaus ir lytiškumo kaitą, lytines ligas, seksualumo kontrolę, atsakingą lytinį gyvenimą, šeimos planavimą yra laisvo mąstymo ir laivo pasirinkimo instrumentai. Tik susipažinę su moksline informacija, o ne gyvendami draudimų ir stigmų atmosferoje, vaikai gali rinktis atsakingą lytinę elgseną. Tėvai turėtų gerbti vaikų lytinę tapatybę ir asmenybės brandą, negąsdinti vaikų nuodėme ir atgaila, o pozityviai ir pagarbiai žvelgti į lytinę energiją, kuri, šalia intelekto ir emocijų, yra žmogaus esmė.
Pasisakau prieš terorą lietuviškųjų tėvų, kurie nenori, kad jų vaikai būtų skiepijami, kad gautų amžių atitinkančias žinias apie lytiškumą. Prieš tėvus, kurie atsisako savo vaikų, sužinoję tiesą apie jų lytinę orientaciją. Pasisakau prieš žmogaus proto tamsą. Visada ginu ir ginsiu mokymosi visą gyvenimą politiką – įvairų suaugusiųjų ir vaikų švietimą, nes žmogus nuo gyvūno skiriasi proto, intelekto šviesa.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]