Praėjusių metų spalį įvykusio patariamojo referendumo metu 64,85 % jame dalyvavusių rinkėjų į teiginį „Pritariu naujos atominės elektrinės statybai Lietuvos Respublikoje“ atsakė neigiamai, tačiau iki šiol balsavimo rezultatus bandoma sumenkinti ar net skelbti, kad žmonių pareikšta valia neturi juridinės galios, išplatintame pranešime primena Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys.
Jo teigimu, į Tautos valią spjaunančių politikų gretas papildė ir aukšto rango valdininkas – Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas, žiniasklaidoje išsakęs mintis, esą dėl nesibaigiančių diskusijų, reikia ar nereikia Lietuvai atominės elektrinės (AE), kalta netiksli klausimo formuluotė. Z. Vaigausko nuomone, rinkėjams klausimas turėjo būti suformuluotas: „Ar nepritariame statyboms?“
L. Balsys griežtai pasmerkė bandymus interpretuoti ir bandyti „savo siaurų partinių ir branduolinio verslo interesų naudai pakreipti referendumo rezultatus".
„Man nepriimtinas toks politikų ir valstybės pareigūnų cinizmas. Praėjusios kadencijos Seimas pritarė atominės elektrinės statybai, tačiau, kaip reikalauja Lietuvos Konstitucija ir tarptautinė praktika, galutinį sprendimą paliko pačiai Tautai. Todėl ir klausimas buvo suformuluotas visiškai logiškai. Žaisdami referendumo klausimo formuluotėmis, neatsakingai politikuojantys pareigūnai ne tik žemina Lietuvos žmonių pareikštą valią nestatyti naujos atominės elektrinės, bet ir kompromituoja valstybės tarnybos vardą", – sakė Seimo narys.
Vilniaus Universiteto profesorius, habilituotas teisės daktaras Vytautas Nekrošius teigia, kad negali būti jokių kitokių juridinių interpretacijų.
"Kadangi po referendumui keliamu klausimu piliečiui yra sudaroma galimybė užbraukti vieną iš dviejų langelių („taip“ arba „ne“), tai savaime suprantama, kad tuo pačiu yra suponuojami ir du galimi sprendimai – teigiamas arba neigiamas.
Referendumo įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje sakoma, kad tuo atveju, kai konsultaciniame referendume dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių ir konkretaus sprendimo priėmimui pritarė ne mažiau kaip pusė jame dalyvavusių piliečių, sprendimas yra laikomas priimtu. Spalio 14 dieną referendume buvo priimtas neigiamas sprendimas atominės elektrinės statybos atžvilgiu, kadangi už tai, kad ji nebūtų statoma pasisakė daugiau nei pusė referendume dalyvavusių piliečių.
Kitoks Referendumo 8 straipsnio nuostatų aiškinimas reikštų akivaizdų tautos valios ignoravimą, neatitiktų įstatymo prasmės", – teigia profesorius V. Nekrošius.
Pasak Seimo nario L. Balsio, politikai turi ne bandyti išsisukinėti nuo savo prievolės, ignoruodami piliečių balsus, o svarstyti ir įgyvendinti patariamajame referendume priimtą tautos sprendimą: paskelbti negaliojančiais visus įstatymus, susijusius su Visagino AE statyba, o Vyriausybei – kuo skubiau parengti ir paskelbti visuomenei realų Lietuvos energetinį savarankiškumą garantuojančią energetikos strategiją be AE.
lrs.lt | ekspertai.eu inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]