Beveik prieš 20 dienų Generalinė prokuratūra paskelbė jau žinanti, kas nutekino slaptą VSD medžiagą naujienų agentūros BNS žurnalistams, tačiau iki šiol jokių veiksmų valstybės paslapties išdavikui pažaboti nesiėmė. „Ar tai yra normalu teisinėje valstybėje”, – ekspertai.eu paklausė Seimo nario, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovo, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojo Stasio Šedbaro. Gaila, kad parlamentarą užklupome beplaunantį automobilį, o galimas laisvų rankų įrangos neturėjimas vėliau vairuojant neleido atsakyti į paskutinį klausimą: „Tačiau Generalinės prokuratūros įstatyme parašyta, jog generalinis prokuroras atskaitingas tiek Prezidentei, tiek Seimui...” Nieko tokio, atsakymą į jį žinome patys. Taip, generalinis prokuroras atskaitingas tiek Prezidentei, tiek Seimui. O čia Seimo nario S. Šedbaro atsakymai į kitus klausimus...
– Prokuratūra prieš beveik 20 dienų paskelbė, kad jau žino, kas nutekino slaptą VSD pažymą, tačiau iki šiol nėra paskelbtas joks įtariamasis. Kaip galėtumėte tai pakomentuoti, ar tai normalu, Jūsų nuomone?
– Aš manau, kad tai nėra normalu ir nesuprantama, kas, kur čia ir ką daro. Iš tiesų tie pranešimai buvo, aš dabar negalėčiau tvirtinti, ar tai buvo iš Generalinės prokuratūros, ar iš tyrimą kontroliuojančio prokuroro, kuris yra savarankiškas procesiškai, aš šito patikslinti dabar negaliu. Bet apskritai, jeigu tokia informacija buvo paskelbta visuomenei, tai natūralu, kad ji laukia „o kas toliau“. Aš manau, kad reikėjo arba pasilaikyti tą pradinę informaciją, arba jau pasakyti viską iki galo.
– Ar gerai atliekamas ikiteisminis tyrimas iš to, ką matote?
– Man dabar sunku pasakyti. Mano žiniomis, pats prokuroras, kuris kontroliuoja tyrimą, jo neatlieka, tai yra pavesta Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT). Tai tas prokuroras ir turėtų pasakyti, ar čia STT eilinį kartą viešųjų ryšių akcijomis užsiima ir kas paskubėjo tą informaciją paskelbti, ir kodėl yra tokia situacija. Šiuo atveju tikrai tyrimą atliekantis prokuroras turėtų pasakyti, ar yra rezultatas, ar jo nėra. Kadangi jis kažko pasakyti negali, tai kodėl buvo apie tai per anksti paskelbta?
– Valstybės Saugumo Departamento (VSD) vadovas Gediminas Grina ir generalinis prokuroras Darius Valys buvo iškviesti į Seimą pasiaiškinti, dauguma jų atsakymų buvo keistoki. Dalis parlamentarų tai pavadino įžeidimu. Kokia Jūsų nuomonė šiuo klausimu?
– Kadangi tai susiję su atliekamu ikiteisminiu tyrimu, o jį atlieka konkretus tyrėjas arba jų grupė, kuriuos kontroliuoja tam paskirtas prokuroras, tai, be abejo, VSD vadovas tikrai nieko nežinojo, nes jie (VSD) apskritai neatlieka ikiteisminio tyrimo, o generalinis prokuroras tol, kol tyrimas nebaigtas, jeigu normaliai dirba aukštesnis prokuroras, neturi teisės klausti tyrimą atliekančio prokuroro, kaip einasi. Tai yra tyrimą atliekančio prokuroro reikalas.
– Beveik visi konservatoriai, išskyrus Naglį Puteikį ir susilaikiusį Sergejų Jovaišą, nebalsavo dėl prokuratūros įstatymo pataisų, kad Seimas galėtų teikti prašymą prezidentei atleisti generalinį prokurorą. Kodėl?
– Todėl, kad tai, mūsų nuomone, akivaizdžiai prieštarauja Konstitucijai. O ar prieštarauja, ar ne, mes pateikėme klausimą Konstituciniam Teismui ir jis atsakys.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]