2024 m. gruodžio 21 d.

 

Seimo pirmininkė apie pensijas ir euro įvedimą

38
Paskelbta: 2014-01-28 17:42 Autorius: Kasparas Večerskis | ekspertai.eu
Seimo pirmininkė L. Graužinienė. Eltos nuotr.
Seimo pirmininkė L. Graužinienė. Eltos nuotr.

Lietuvos valdžia nusprendė grąžinti krizės metu apkarpytas pensijas. 2010–2011 m. sumažintos išmokos pirmiausiai bus kompensuotos pagrindinei pensijų gavėjų grupei – gaunantiems senatvės ir neįgalumo pensijas. Tai ketinama padaryti per 3 metus.

Užsimojo valdžia įsivesti ir eurą. Tai ketinama padaryti jau kitąmet.

Pasklido į viešąją erdvę informacija, kad bendros Europos valiutos įvedimas šaliai kainuos 800 milijonų eurų (ir dar 5 milijardus reikėtų turėti rezerve!). Kalbama, kad Lietuva turi sukaupusi 1,29 milijardo litų, kuriuos ir tektų panaudoti euro įvedimui, kai tuo tarpu galėtų būti paspartintas pensijų išmokėjimas arba algų pakėlimas gaunantiems mažiausias pajamas. Apie tai kalbamės su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene.   

– Pirmadienį vyko Valdančiosios koalicijos tarybos posėdis dėl pensijų kompensavimo. Kas buvo nutarta?

Taip, ir daugiau klausimų buvo aptarta. O pensijų kompensavimo klausimu buvo nutarta ir sutarta visų koalicijos partnerių, kad pritariama pačiai koncepcijai, sutarta, kad Socialinių reikalų ir darbo ministerija (Socialinės apsaugos ir darbo ministerija) paruoš teisės aktus pavasario sesijai, ir buvo pasiektas sutarimas, kad pensijos tikrai bus kompensuotos ir SODRA pradėtų sistemų pritaikymo procesą tam, kad galėtų daryti išmokas. Ten visą sistemą reikia programiškai sutvarkyti.    

– Kas bus tas pinigų šaltinis, kuris kompensuos sumažintas pensijas?

2014 metams, pagal paskutinius skaičiavimus, reikalinga apie 90–100 milijonų litų. Didžioji dalis lėšų būtų iš vidinių resursų, vidinių taupymo šaltinių. Taip pat buvo kalbėta, kad bus teikiami įstatymai dėl alkoholio akcizo didinimo. 

– Ar alkoholio akcizo padidinimas, Jūsų nuomone, yra išeitis? Rodos, 20 procentų bus didinamas...

Ne, nebuvo sakyta 20, buvo kalbėta iki 20 ir nebuvo prisirišta prie konkrečių procentų. Finansų ministrui buvo pavesta atlikti paskaičiavimus ir pristatyti. Tai čia yra, kaip vienas iš šaltinių, žvelgiant į 2015-2016 metus, kur tikrai tų pinigų reikės daugiau. Taip pat labai nemažai buvo kalbėta apie šešėlį, kokių priemonių bus imtasi dėl pinigų ištraukimošešėlio.  

– Nuo kada bus pradėtas pensijų grąžinimas?

– Yra sutarta, kad ministerija pateikia pavasario sesijai įstatymus, kovo 10 d. Seimas pradeda sesiją ir tikrai, kaip Seimo pirmininkė, pačią pirmą savaitę pasistengsiu, kad tie įstatymai atsidurtų darbotvarkėje, ir tikiuosi, kad  Seimas juos greitai priims, o prezidentė pasirašys.

– Kodėl taip ilgai delsiama?

– Tam, kad pradėtume įgyvendinti visą procesą, atliktume visus reikiamus skaičiavimus išmokėjimams. Kiekvienais metais per 3 metus bus kompensuojama po 20 procentų, tai SODRA turi pasiruošti. O tokiam techniniam darbui atlikti reikalinga ne mažiau kaip 4 mėnesiai.

– Jūs pradžioje lyg ir nepalaikėte euro įvedimo idėjos. Kas pasikeitė, nes dabar premjeras A. Butkevičius minėjo, kad koalicija šiuo klausimu vieninga?

– Niekada nesakiau, kad esu prieš eurą. Aš visada kalbėjau, jog reikia pažiūrėti, ar mūsų socialinė aplinka yra pasiruošusi euro įvedimui, tai yra ar mūsų žmonės yra pasiruošę, ar mes su išmokomis ir atlyginimais esame žmones paruošę priimti eurą. Dėl to aš kalbėjau, kad būtina grąžinti nusavintas pensijas, nes jei mes jų negrąžinsime, tai įvedus eurą jos nuvertės. Tai nėra dideli kiekvienam žmogui pinigai. Taip pat minimalią algą turime pakelti. O kiek, kokiais terminais, čią jau yra Trišalės tarybos diskusija.   

– Ar žmonės pasiruošę euro įvedimui?

– Tai aš kalbėjau, kad mes dar nebuvome pasiruošę, todėl aš ir kėliau klausimus dėl pensijų grąžinimo ir, kaip ir yra sutarta darbo grupėje ir politinė taryba patvirtino, kad tos nusavintos pensijos privalo būti pradėtos grąžinti. Aš kalbėjau visą laiką apie tai, kad turime kelti minimalų atlyginimą. Trišalė taryba jau pradėjo svarstymus, nes žinote, kad ne Seime keliama minimali alga, bet Trišalė taryba turi susitarti ir Vyriausybės nutarimu tai daroma. Kada bus šie du klausimai išspręsti, tai atitinkamai žmonės jausis saugesni socialinėje aplinkoje.  

– Kalbama, kad Lietuva turi sukaupusi 1,29 milijardo litų, kuriuos panaudos euro įvedimui, tačiau juos galėtų skirti pensijų grąžinimui, kultūros darbuotojų atlyginimų pakėlimui ir t.t. Ar tai tiesa?

– Na, apie tuos... Aš nežinau, apie kuriuos jūs čia lėšų šaltinius kalbate, iš kur rezervai euro įvedimui? Reikėtų sukonkretinti. Čia yra skirta viešinimo programai ar kaip?

– Sakoma, kad eurui įsivesti reikia 800 milijonų ir 5 milijardus eurų reikia turėti rezerve...

– Jums čia galėtų labai detaliai ir profesionaliai pakomentuoti Lietuvos banko vadovas arba finansų ministras. Jūs turbūt kalbate apie padengimą, kaip ir dabar yra lito padengimas? Ten yra daugiau finansiniai niuansai, iš esmės tikrai nebus taip, kad bus paimta tie 5 milijardai ir kažkas kažkur uždengs ar padengs. Ten yra Lietuvos banko turto eilučių klausimas. Čia jums Lietuvos banko vadovas galėtų detaliau pakomentuoti.   

– Kas, Jūsų nuomone, svarbiau: ar grąžinti pensininkams per krizę sumažintas pensijas, pakelti atlyginimus kultūrininkams, ar įsivesti eurą?

– Tai čia yra neatsiejami dalykai. Abu procesai turi būti lygiagrečiai tam, kad po 2015 m. mes galėtumėme kelti atlyginimus ne tik kultūros darbuotojams; ir socialiniai darbuotojai gauna tokius pat mažus atlyginimus, ir dar daugelyje kitų sferų mes galime atrasti… Tai turėtų būti pradėta daryti 2015 m.   

– Pensijoms kompensuoti reikia 443 milijonų litų, jas žadama grąžinti per trejus metus. Ar ne geriau būtų tai padaryti dabar, o euro įvedimą atidėti? Kas yra svarbiau?

– Viskas yra svarbu. Pensijų grąžinimas yra trumpalaikė užduotis, bet jeigu mes žvelgiame į ilgalaikę šalies vystymosi strategiją, tai mes turime galvoti ir apie euro įvedimą, nes mes negalėsime iškristi iš bendros Europos Sąjungos (ES) valiutų sistemos, kadangi mūsų litas ir dabar yra pririštas prie krepšelio ir mes neturime tokių galimybių, kaip, pavyzdžiui, Lenkija ar kiti, naudoti finansines priemones ekonominiams procesams reguliuoti. Aš manau ir esu įsitikinusi, kad Lietuva privalo eurą įsivesti, tik yra klausimas, ar socialinė aplinka yra paruošta.    

– Bet juk ES nesako, kad mes privalome eurą įsivesti? Yra šalys narės senbuvės Danija, Švedija, Didžioji Britanija, kurios euro neturi ir gerai gyvena. Ko siekiama euro įvedimu?

– Konstitucinis Teismas paskutiniame išaiškinime konstatavo, kad stojimo į ES sutartis yra neatsiejama mūsų Konstitucijos dalis ir mes tą sutartį, kurią prisiėmėme, turime vykdyti. O sutartyje yra parašyta, kada valstybė atitinka finansinius kriterijus, kurie yra keliami dėl euro įvedimo, ji jį įsiveda.

– Ar valstybė padarys viską, kad kainos įsivedus eurą nekiltų?

– Čia jau yra Vyriausybės atsakomybės klausimas, tikrai ne Seimo. Vyriausybė turi bendrauti su verslu, susitikti, kalbėtis, aiškintis tas situacijas. Kiek leis reglamentuoti įstatymai, projekte yra numatyta, dar manau, kad bus daug diskusijų Seime dėl apvalinimo, keitimo klausimų ir t. t., bet tie įstatymai bus svarstomi pavasario sesijoje. O kadangi esame rinkos sąlygose, tai tam, kad rinkoje nekiltų kainos, turi būti tarpusavio geranoriškos aplinkos susitarimas.  

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
38. bubu
(2014-01-31 10:31:24)
(84.46.201.245) Parašė:

Gaila Graužinienės... ir ją Klanas įtraukė į pelkę...



37. kaip
(2014-01-30 02:53:12)
(162.226.66.184) Parašė:

lietuva issilaisvins,tai mes pasinaudosime komunistu konstitucijos vienu straipsniu ,kas buvo viskuo,tas taps niekuo,idijotai tada paziuresim,ar jus verti isvis pensijos.zmones netikekit ne vienu zodziu,jie vis tikisi durninti iki begalybes



36. klausimai
(2014-01-29 14:01:10)
(78.62.22.219) Parašė:

1. Gal jau ir Graužinienę kažkuo parišo? 2.Gal pagaliau reikia visiems prieš rinkimus vaikščioti į susitikimus su kandidatais,užduoti piliečiams rūpimus klausimus,o žiniasklaidai paviešinti atsakymus? 3.Gal pagaliau reikia DETALIAI nurodyti,kaip piliečiai gali ATŠAUKTI savo rinktus Seimo narius, europerlamentarus ir Prezidentą,kaip praradusius rinkėjų pasitikėjimą? 4.Kaip pasiekti, kad Konstitucinio teismo nariai turėttų būti renkami iš tų,kurie niekada nebuvo jokios partijos nariais? ....



35. nujo
(2014-01-29 13:17:46)
(86.18.188.109) Parašė:

Reikia referendumo del euro.



34. .Valda
(2014-01-29 12:59:21)
(81.7.71.141) Parašė:

Atsakymas į klausimą "Ar žmonės pasiruošę euro įvedimui?" - yra klaikus.. Buvo nemalonu skaityti.



33. Labai
(2014-01-29 12:53:23)
(178.16.43.146) Parašė:

patiko anksčiau Graužinienė, o dabar atvirkščiai. Pradėjo elgtis, kaip ir visi buvusieji. Patikimų ir žmonėms dirbančių JŲ tarpe nėra. Tik savo chebrytei.



32. Julius
(2014-01-29 10:04:15)
(88.119.255.134) Parašė:

Ištrauka iš "Dvylikos kėdžių": "- Ryte pensijos, po pietų euras; po pietų pensijos, vakare euras; vakare pensijos, ryte euras... - O ar galima atvirkščiai? - Galima, bet pensijos pirmiau. O ir euro nereikia..."



31. Dėmesio
(2014-01-29 09:21:31)
(213.164.104.180) Parašė:

pažiūrėkite Z.Vaišvilos spaudos konferenciją . Jis nurodo šaltinuus, iš kurių aiškėja, kad vyriausybė nuslėpė 1,29mlrd.Lt. kuriuos galima būtų skirti pensijoms ir policininkų algoms. Bet tie pinigai bus išmesti Briuseliui remti , eurui stiprinti .



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras