„Esame viena operacinė erdvė, todėl viso regiono saugumą turime vertinti kaip nedalomą. Tai, kas vyksta Šiaurėje, neišvengiamai turi įtakos Baltijos šalių saugumui ir atvirkščiai. JAV buvimą ir aktyvų įsitraukimą mūsų regione matome kaip kritiškai svarbų atgrasymo ir gynybos elementą“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis lapkričio 5 d. Šiaurės-Baltijos ir Šiaurės šalių gynybos ministrų susitikimų vaizdo konferencijoje.
Susitikimuose daug dėmesio skirta saugumo situacijai regione ir iššūkiams saugumui aptarti, įskaitant Rusijos priešiškus veiksmus bei įvykius Baltarusijoje. „Pastarosios pratybos, tokios kaip „Slavų brolija“ ir „Kavkaz 2020“, pademonstravo Rusijos ir Baltarusijos kariuomenių integraciją bei koordinavimą. Šie mokymai taip pat patvirtino, kad Rusija atvirai ignoruoja Vienos dokumento reikalavimus. Tokia situacija tik darkart įrodo, jog mūsų siekiai ir darbai turi būti tęsiami. Tai apima tiek nacionalinių kariuomenių stiprinimą, tiek koordinavimąsi NATO ar Jungtinių ekspedicinių pajėgų formatuose, taip pat išnaudojant turimas atsako priemones, tokias kaip NATO priešakinių pajėgų batalionas“, – pabrėžė krašto apsaugos ministras R. Karoblis.
Ministras kolegoms pristatė Lietuvos siūlymą steigti Europos kibernetinio saugumo kompetencijų centrą Vilniuje. Jis pabrėžė tokio centro naudą regiono valstybėms, taip siekdamas Šiaurės ir Baltijos valstybių paramos Lietuvai, teikiant paraišką ES institucijoms. R. Karoblio teigimu, tai yra logiškas žingsnis įvertinus pastarųjų metų Lietuvos pažangą kibernetinio saugumo srityje ir įdirbį plėtojant tarptautinius kibernetinio saugumo projektus. Šis centras turėtų tapti pagrindiniu Europos Sąjungos instrumentu Europos kibernetinio saugumo iniciatyvoms skatinti bei kibernetinio saugumo tyrimams ir technologijoms plėtoti. Šiuo metu ES Taryboje bei Europos Parlamente dar vyksta derybos dėl centro steigimo, tikimasi, kad naujoji ES institucija veikti turėtų pradėti kitais metais.
Susitikimų metu ministrai taip pat aptarė ir NATO misiją Irake. Ja sąjungininkai padeda rengti Irako saugumo institucijas, būtinas stabilizuojant šalį bei kovoje su teroristinėmis grupuotėms ir ISIS. Šiuo metu LR Seimui pateiktas svarstyti mandato mūsų pajėgoms išplėtimas NATO misijoje Irake – Lietuvos galima kontribucija Irake, Danijos kontingento sudėtyje.
Ministrai taip pat diskutavo ir apie JAV įsitraukimo į Šiaurės-Baltijos regioną svarbą, didelį dėmesį skyrė besiformuojančių technologijų (5G, dirbtinis intelektas, skaitmenizavimas ir kritinės infrastruktūros apsauga) aptarimui ir bendrų veiksmų bei iniciatyvų šioje srityje išplėtojimui.
Šiaurės-Baltijos šalių aštuonetukas (angl. Nordic-Baltic, NB8) – neformalus penkių Šiaurės šalių ir trijų Baltijos valstybių bendradarbiavimo formatas.
Šiaurės grupė (angl. Northern Group, NG) – Jungtinės Karalystės vadovaujamas formatas, įkurtas 2012 m., kuriame dalyvauja 12 šalių – Baltijos šalys: Estija, Latvija ir Lietuva bei penkios Šiaurės šalys: Suomija, Švedija, Norvegija, Islandija, Danija bei Lenkija, Nyderlandai, Vokietija ir Jungtinė Karalystė.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]