Mažasis skraidantis Černobylis, kaip paslaptingą Rusijos raketą BUREVESTNIK (Буревестник, Audrapaukštis) praminė žurnalistai, rugpjūčio 8 d. bandymų metu Archangelsko srityje patyrė dar vieną nesėkmę. Jai sprogus, žuvo septyni žmonės, radiacijos lygis apylinkėse padidėjo, teigiama, iki dvidešimties kartų, žmonės masiškai perka jodą.
Atominiu kuru varoma sparnuotoji raketa buvo paleista iš jūros netoli Severodvinsko.
Pirmąsyk pasaulis apie modernią eksperimentinę branduolinę raketą 9M730 BUREVESTNIK (NATO ją vadina SSC-X-9 Skyfall) sužinojo 2018 m. kovo 1 d., kai ją kaip vieną iš šešių naujų strateginių Rusijos ginklų paskelbė prezidentas Vladimiras Putinas.
Tuomet paskelbta, kad naujosios raketos negali numušti jokios priešraketinės sistemos, o BUREVESTNIK gali skristi be jokio sustojimo beveik neribotą laiką. Raketa skrenda žemai, beveik be garso, manevringai ir gali įveikti, teigta, ne mažiau kaip 55 tūkst. km.
Teigiama, kad BUREVESTNIK buvo išbandytas Naujojoje Žemėje 2017 metais.
Karo žinovų teigimu, JAV taip pat bando panašias raketas, varomas "nedideliais atominiais reaktoriais".
Rugpjūčio 13 d. Kremlius po kelių dienų tylos pakomentavo incidentą. Pasak Rusijos prezidento V. Putino atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo, "nelaimės, deja, nutinka, tai tragiška". Jo teigimu, žuvo ne septyni, o penki žmonės, tiksliau, mokslininkai, dirbę slaptame objekte (apie BUREVESTNIK Kremlius neužsimena, - red. past.), kurie yra Rusijos didvyriai. Dar trys žmonės buvo sužeisti. Po kelių dienų paieškų žuvusieji nebuvo surasti.
Kremliaus teigimu, mokslininkai buvo išmesti sprogimo į jūrą, kai dirbo su "izotopų energijos šaltiniu", skirtu eksperimentiniam "skysto kuro varikliui".
Kremlius paneigė, kad sprogimo apylinkėse gerokai padidėjo radiacijos lygis.
Šaltiniai: euronews.com, theguardian.com, novayagazeta.ru, rusaitaipuolataine.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]