2014 m. sukako 25 metai nuo šaltojo karo pabaigos. Šis jubiliejus ypatingas tuo, kad šiais metais susvyravo nusistovėjusi pasaulinė tvarka. Rusija prisijungė Krymą, Artimuosiuose Rytuose atsirado Islamo Valstybė (IS). Karas tęsiasi. Silpnėjant JAV įtakai šalių sienos keičiamos jėga. Suvereniteto ir teritorinės neliečiamybės teisė atsidūrė po labai dideliu klaustuku.
„Rusakalbių gyventojų gynimas“. Prezidentas Putinas tokiu pretekstu įsiveržė į Ukrainos teritoriją. Kai vasario mėnesi buvo nuversta prorusiška valdžia, Rusija skubiai įvedė kariuomenę į Krymą, buvo pravestas referendumas ir pusiasalis įstojo į Rusijos sudėtį.
Šalių sienos keitėsi ir po šaltojo karo. Pavyzdžiui tada, kai nuo Serbijos atsiskyrė Kosovas. Tačiau, suverenios valstybės teritorijos užgrobimas po Antrojo pasaulinio karo įvyko pirmą kartą. Krymas – tai ne Kosovas. Šis įvykis primena 1938 m., kai nacistinė Vokietija prisijungė Čekoslovakijos Sudetų sritį teikdama, kad gina ten gyvenančius vokiečius.
Prezidento Putino ambicijos siekia daug toliau nei Krymas. Jis teikia karinę paramą sukilėliams Ukrainos rytuose. Virš šios teritorijos buvo numuštas Malaizijos oro linijų “Boeing”.
Rusijos veiksmai, kuriais ji siekia nutraukti Ukrainos ir kitų posovietinės erdvės šalių suartėjimą su Vakarais remiasi įtakos sferos idėja.
Kinija taip pat veikia aštriai, siekdama įtvirtinti savo interesus Senkaku archipelage ir Pietų-Kinijos jūroje. Kinija įkūrė karines bazes ginčytinose su Filipinais ir Vietnamu teritorijose, taip sukeldama dar didesne įtampą. Rusijos ir Kinijos veiksmai tai „jėgos logika“, būdinga XIX amžiui.
IS siekia sienos tarp Sirijos ir Irako panaikinimo. Ši siena buvo nustatyta Saikso-Piko Susitarimu 1916 m. Buvo paskelbta, kad kalifas, esantis pranašo Mahometu pasekėju, apjungia žemes. Internete IS šaukia dalyvauti šventajame kare ir švęsti naujos valstybės sukūrimą. Būtent tai iš esmės išskiria IS iš kitų teroristinių organizacijų.
Pusę IS karių, kurių yra maždaug 30 tūkstančių, yra išeiviai iš kaimyninių ar Azijos šalių. Teroristas, šaudęs Kanados parlamente, priėmė islamą. Islamo Valstybės grėsmė plinta po visą pasaulį.
Tarptautinė bendruomenė yra susiskaldžiusi. JAV sugriežtino sankcijas Rusijai, Europa tai palaikė, tačiau Europos šalys, ekonomiškai priklausomos nuo Rusijos, nėra vieningos. Kinija, Indija ir Turkija nedalyvauja sankcijų žaidime, todėl, kad ypatingai vertina energetinį bendradarbiavimą su Rusija.
Veiksmai, kuriais siekiama sulaikyti IS, taip pat silpni. Nežiūrint į tai, kad JAV bombardavimai pasiekė tam tikrą rezultatą, tikrai labai sunku pasiekti kažko daugiau be žemyninės operacijos, Taip pat kaimyninės šalys skirtingai vertina Asado rėžimą; Saudo Arabija ir Iranas galima sakyti, kad yra tapę priešais.
Lapkričio mėnesį Demokratų partiją Amerikoje patyrė pralaimėjimą, dėl to Kongrese atsirado dar daugiau prieštaravimų. Egzistuoja tikimybė, kad JAV įtaka pasaulyje radikaliai silpnės.
„Dabar Japonija ir Europa turi palaikyti JAV“, - pareiškė vienas europiečių diplomatas. Jei šalys sieks tik savo asmeninių interesų, pamiršdamos esmines taisykles ir principus, pasaulio tvarka nuo to nukentės dar labiau.
Šaltinis: nikkei.com
Naujausi
Naujausi komentarai
Ra
IP 2001:8003:d818:4600:781a:7c8f:c775:bcbb | 13:24:16
Čia senelis varo seną Šūdmalą, sakydamas, kad vakarams atsibodo gyventi normaliai ir prisigalvoja sau problemų. Senelis VL visiškai nepaliečia klausimų, kurie sugriovė vakarų pasaulio normalų gyvenimą. Papriekaištavo, kad nepaliečiami svarbūs klausimai, o pats dėsto, sapalioja labai nerimtai. ...
Ukrai nuodija cheminiu ginklu
IP 78.58.203.16 | 13:23:40
FSB sutrukdė Ukrainos cheminei atakai prieš Rusijos gynybos gamyklos personalą
Antradienis, 2025 m. sausio 14 d., 08:17
Įtariamasis į darbuotojų vairuojamų transporto priemonių ortakius planavo pilti toksines medžiagas, pranešė agentūra.
Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) pareiškė, kad su...
to 1. UŽTAT
IP 77.90.67.48 | 12:59:45
taigi jis negali dalyvauti,komunistas kokios misios is partijos ismes,jus ka......