Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narė Jūratė Žeimienė suskaičiavo: per kelerius metus šilumos kainos nepagrįstai pakilo 7 kartus.Be to, politikė įrodė, kad šilumos kainos nuo to, ar namas renovuotas, ar ne, nepriklauso – nes renovuoto ir nerenovuoto namo kainos už šilumą faktiškai nesiskiria.
Tačiau nereikia turėti tuščių iliuzijų, kad kas nors kardinaliai keistųsi. Kol Generalinė prokuratūra yra atviras ir įžūlus kriminalinio pasaulio buferis numarinantis visus iki vieno valstybinio masto ikiteisminius tyrimus arba tokių tyrimų jau net nepradedanti net ir turėdama įkalčius, tikėtis permainų būtų daugiau negu naivu.
„Karšto komentaro“ redakcijoje pokalbis apie išpūstas šildymo kainas su šia Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nare.
Kaip apgaudinėjami vilniečiai
-Pastaruoju metu itin garsiai kalbama apie tai, kad sostinės gyventojų skola „Vilniaus energijai“ - 41,5 mln. litų. Sakykite, kiek pagrįsti šie skaičiai? Kaip ta skola atsirado?
-Galiu pasakyti, kad aš tikrai labai sąžiningai darau namų darbus – studijuoju visą gaunamą medžiagą - ir dalyvauju visur, kur galiu, - ir į Vyriausybę norėjau pakliūti, kai buvo aptarinėjamos šildymo kainos, deja, manęs ten neįleido.
Praėjusių metų gruodžio 15 d., kai buvo svarstoma šilumos bazinė kaina, aš dalyvavau Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos posėdyje, iš kurio buvo išvaryti žurnalistai. Ten vyko gražus, didelis spektaklis, kuris mane labai nustebino (ir kadangi buvo daromas šito posėdžio įrašas, tai, reikalui esant, - ir teisme, bus galima išklausyti).
Taigi, gruodžio 15 d. posėdyje aš paklausiau, iš kur „Vilniaus energija“, kuri tvirtina, kad nuo 2006-2007 metų neva patyrė nuostolius (kartą Vilniaus miesto taryba, kurios daugumą sudaro konservatoriai ir socialdemokratai, jau „užmovė“ gyventojams 125 milijonus), patyrė tuos nuostolius, jeigu „Vilniaus energija“ balansuose rodo, kad iki 2008 metų dirbo su pelnu? Tik berods 2009 metais jie rodo patyrę 6 mln. litų nuostolį. Taigi, iš kur susidarė tie 125 milijonai?
Žinote, ką man atsakė komisijos pirmininko pavaduotojas Danas Janulionis? Cituoju: „Ponia Jūrate, jūs nežiūrėkit, kas tuose balansuose“.
„Vilniaus energijos“ balansai yra audituoti – vadinasi, viskas ten yra teisingai. O ten – tik 6 milijonai litų nuostolio.
Aš jiems priminiau, kad mano išsilavinimas – finansinis, o mano specialybė – buhalterinė apskaita, ūkinės veiklos analizė ir kontrolė – ne šiaip ten ekonomika plačiąja prasme.
Taigi, paklausiau, kuo tada tikėti, jeigu „Vilniaus energijos“ balanse – 6 milijonai nuostolio, o jie prašo 125 milijonų? Tai iš kur tie nuostoliai?
Atsakymo – nėra.
Maža to, Vilniaus miesto savivaldybė jiems išnuomojo ne tik šilumos ūkį – jiems išnuomotas visas turtas, pvz., Smolensko g.12, Vilniuje – didžiulis pastatas, beveik 1500 kvadratinių metrų. Tai jie įtraukė mums tai į išlaidas, o patys už skatikus sau nuomojasi arba televizijom nuomoja už komercines kainas.
Tačiau tai – dar ne viskas. Štai turiu Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininko pavaduotojo pasirašytą raštą, kur teigiama, kad nuo 2010 metų balandžio iki rugpjūčio šilumos kaina už 1000 kubinių metrų buvo nuo 1260 iki 1530 litų.
Į tai aš jums galiu štai ką pasakyti: dujų kaina yra neteisinga.
Aš nežinau, kodėl VKEKK to nemato, nes – reali „Gazpromo“ kaina iki sienos 2010 metų pradžioje buvo 837 Lt už 1000 kubinių metrų (2010 metų gruodžio mėnesį – 910 Lt už 1000 kubinių metrų).
Toliau – dujų perdavimo kaina, nustatyta iki 2013 metų tos pačios Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK), yra 40,18 Lt už 1000 kubinių metrų.
Trečia kainos sudedamoji dalis – tai dujų skirstymo kaina (ne magistraliniais, o smulkesniais tinklais). Ta kaina vėlgi nustatyta to paties VKEKK – tai 181,93 Lt už 1000 kubinių metrų.
Taigi, visa tai sudėjus, gauname 1059,11 Lt už 1000 kubinių metrų.
Tai iš kur atsirado tokia kaina - 1200-1500 Lt už 1000 kubinių metrų? Kas dar įeina į tą kainą?
Čia noriu pasakyti, kad 1996-1999 metais aš dirbau Vilniaus šilumos tinkluose ir buvau vadovaujanti finansininkė. Ir ten aš nuėjau dirbti laimėjusi „Lietuvos energijos“ revizorės pareigas – tiesiog vyriausiasis finansininkas, įvertinęs mano kompetenciją, man pasiūlė pasilikti dirbti centre. Taip, kad aš labai gerai žinau, kokia buvo šilumos tinklų būklė tais metais – o ji buvo labai gera.
Dar vienas dalykas – Vilniuje 95 proc. šilumos yra pagaminami TE-2 ir TE-3. Į ten dujos ateina tiesiai iš magistralinių dujotiekių, nėra skirstomųjų tinklų! Tai reiškia, kad iš tos dujų kainos – iš 1059 Lt – dar reikia atimti 181,93 Lt! Ir tada lieka nepilni 900 litų.
Tai apie ką mes šnekam???
Ir kai aš apie tai bandau kalbėti, niekas negirdi.
Maža to, parodykit man nors vieną valstybę arba nors vienus verslininkus, kurie nemoka daryti verslo ir vis tiek reikalauja: duokit mums tą verslą!
„Nemokat daryti verslo? Eikit namo!“
-Ką tuo norite pasakyti?
-Dabar visi sutinka, kad šiuo metu – pasaulinė ekonominė krizė. Tačiau visi vilniečiai, tarp jų ir miesto biudžetas, privalo šitiems verslininkams apmokėti jų neva patirtus nuostolius – dėl to, kad jie nesugeba ūkininkauti, ir nepaisant to, mes jiems dar apmokame ir pelną. Štai – šitoje lentelėje labai aiškiai matosi: normatyvinis pelnas.
Tai palaukit: jie prieš tai darė, darė verslą, „pridarė“ 125 milijonus, o dabar jie darė, darė verslą ir jiems 41 milijono trūksta!
Tai, vyrai, - nemokat daryti verslo – eikit namo!
Be to, aš turiu dokumentą, pasirašytą Dano Janulionio, kuriame yra aiškiai parašyta: „UAB „Vilniaus energija“ technologinių perdavimo nuostolių dinamika 2004-2009 metais“. Ką tai reiškia?
Kai mes atėjome į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą, „Rubikonas“ nuolatos sakė, kad jie visada dirbo gerai, pelningai ir viskas su jais yra tvarkoje, ir tik dabar, kai taryba jiems netvirtina kainos, jie turi nuostolių.
2002 metais „Vilniaus energija“ buvo pelningai dirbanti įmonė ir per dvejus metus jiems jau prasideda nuostoliai! Jie ją nugyveno! Kitaip sakant, išvogė ir išdraskė. Per dvejus metus! Ir niekas dėl to nekelia klausimų...
Kadangi aš nelabai gerai dainuoju ir dar prasčiau šoku, tai aš labai gerai nusimanau tame ūkyje, ir mane Vilniaus miesto taryba patvirtino Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutarties priežiūros komisijos pirmininke. Štai čia ir prasidėjo prieš mane puolimai ir pan., bet – šiandien ne apie tai.
Ką man pavyko išsiaiškinti, neatlaiko jokios kritikos.
Kokia buvo Vilniaus šilumos tinklų ūkio nuomos idėja? Kad ateis prancūzai – vedanti energetikos įmonė, turinti didžiulės patirties, su naujom technologijom, ir čia mus, atsilikusius kvailelius, nustebins. Atvažiavę specialistai mokys mus, kaip reikia dirbti, o mūsų specialistai skraidys į Prancūziją mokytis...
Tai aš galiu pasakyti, kad, būdama šitos sutarties priežiūros komisijos pirmininke, aš paprašiau, jog man pateiktų vardinį sąrašą, kiek mūsų specialistų važiavo mokytis, kiek jų specialistų buvo atvažiavę ir kokiam laikui. Tačiau aš jokio atsakymo negavau. Nes, pasirodo, nebuvo nė vieno...
-Bet vienas prancūzas buvo?
-Vienas prancūzas buvo. Aš jį dar mačiau - turėjau garbės susipažinti. Bet po pažinties su manimi jis nusprendė, kad daugiau nenori čia būti ir jo daugiau nebėra.
-Ką jūs jam padarėte?
-Nieko. Aš jam tik pasakiau, kad už 100 tūkstančių litų atlyginimą pas mus įprasta, kad prezidentas ateina į darbą kasdien, ir ateina dažniausiai pirmas ir išeina paskutinis, o ne taip, kaip jis, atskrenda per dvi savaites dviem-trim dienom...
Tai šią dieną prancūzo jau nebėra Lietuvoje. Dabar „Vilniaus energijos“ prezidentas – Linas Samuolis.
Kai buvo bandoma prastumti naują sutartį – pratęsti Vilniaus šilumos ūkio nuomą dar 20 metų, savivaldybės kontrolės komiteto posėdyje Linas Samuolis bandė pristatyti naują, labai gražią viziją. Aš jo paklausiau, koks jo išsilavinimas. Jūs nepatikėsite – vidurinis.
-Net vidurinis?
-Net vidurinis! Ir tada man nekyla klausimų, kodėl šilumos tinklai yra pravalgyti ir kodėl vyrai nemoka daryti verslo...
Tarp kitko, komisijoje, kur buvo Linas Samuolis ir dar kažkoks nusamdytas prabangus teisininkas, paklausiau: kokių jūs, kaip administracija, priemonių ėmėtės kaštams taupyti? Tai – normalus klausimas verslui. Tačiau „Vilniaus energijos“ prezidentas į šį klausimą nesugebėjo man atsakyti, tik pasakė, kad sumažino trečdaliu darbuotojų...
Bet palaukit: kai jūs pasitvirtinat šimtamilijonines investicijas, tai nereikia būti dideliu ekonomistu, kad suprastum, jog kuo aukštesnės technologijos, tuo mažiau darbo jėgos naudojama. Jeigu viskas automatizuota, centralizuota, kaip jie aiškina, jeigu pastatyti nuotolinio valdymo rodikliai, tai nereikia 20 ar 50 žmonių, kurie eidavo ir nurašinėdavo skaitiklių parodymus ranka – tai logiška!..
Aš suprantu šį bei tą ir ekonomikoje, ir versle, ir mane šiurpina tokie verslininkai.
Apiplėšimas vidury baltos dienos
-Kokias čia jūs turite sąskaitas savo rankose?
-Turiu sąskaitas – štai čia sąskaita Gedvydžių gatvės 38 namo buto gyventojams. Naujas namas. 2007 metais už 58 kvadratinių metrų butą už šilumą buvo mokėtas 71 litas.
Nuo 2007 metų dujų kaina pakito 200-300 litų (1000 kubinių metrų). Tačiau šiandien už tą patį butą žmonės moka 517 litų! Nepaisant to, gauna raštą, kad jūs patys kalti, nes nedarote namo renovacijos ir jūsų kiauros sienos – taip, taip, čia „Vilniaus energija“ rašo.
O juk čia - naujas namas su naujais vamzdynais, kokia renovacija?
-Čia siunčia turbūt standartiškai...
-Palaukit, ką tai reiškia? Jie, pasirodo, net ir nežino, kurie namai renovuoti, o kurie – nerenovuoti! Tačiau grįžtant prie kainų, akivaizdu – yra klastojami duomenys. Aš suprasčiau, kad šilumos kaina nuo 71 lito pabrango dvigubai – iki 140 litų. Bet ne 517 litų! Šildymas pabrango 7 kartus! Bet dujos tai nepabrango 7 kartus?
Tai – atviras banditizmas.
O dabar pažiūrėkime į kitą adresą Vilniuje – Kavoliuko gatvė, namas 17. Butas – 77 kvadratinių metrų. Namas – senos statybos, nerenovuotas. Už jį šildymo sąskaita - 482 litai. Ir sąskaita - su prierašu, kad kvaili esat, kad nerenovavote namo.
Tai kam renovuoti, jeigu žmonės gyvena naujame name, mažesniame bute ir moka daugiau, negu nerenovuotame? Tai kas čia vyksta?
-Jūs pati atsakėte į šį klausimą – atviras banditizmas.
-Nuo 2007 metų dujos septynis kartus nepabrango – dujų kaina svyravo apie 600-800, dabar – apie 1000 litų už 1000 kubinių metrų. Tai kodėl tam pačiam butui šildymas pabrango septynis kartus??? Kas vyksta?
-Apiplėšimas.
-Bet „Vilniaus energija“ plėšia ne tik gyventojus – jinai vagia iš valstybės biudžeto. Už šildymą mokykloms Vilniaus savivaldybė kiekvienais metais moka dešimtis milijonų. Tai jeigu jau gyventojams drįsta tokias sąskaitas rašyti, tai kokios tada išrašomos mokykloms? Mokyklų šildymo juk niekas nekontroliuoja. Vadinasi, tie milijonai liktų biudžete. Už tuos milijonus kiekvienais metais būtų galima pastatyti dar po vieną mokyklą ir darželį.
Dar norėčiau pacituoti vieną dokumentą. „Komisija, išanalizavusi AB „Vilniaus energija“ faktines sąnaudas bei pateiktą šilumos bazinių kainų dedamųjų projektą, nepripažino pagrįstomis daugiau nei 37 mln. Lt sąnaudų, kaip būtinų centralizuotam šilumos tiekimui, ir nustatė 12 proc. mažesnes diferencijuotas bazines penkerių metų šilumos kainas, palyginti su šilumos tiekimo įmonės prašyme pateiktomis“, - tai citata iš Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos rašto.
Ar jūs suprantate, ką tai reiškia? Kad dar 37 milijonus buvo bandyta prastumti kaip sąnaudas! Čia mes kalbam ne apie 3 litus ir ne apie 10 tūkstančių – kalbam apie 37 milijonus!
Padidintos šildymo kainos – sąmokslas?
-Tai gal tos šilumos kainos padidintos specialiai? A.Zuokas juk reklamuoja, kad, jeigu laimės rinkimus, sumažins šildymo kainos. Ar šitokios baisios kainos nėra sabotažas? Sąmokslas prieš rinkimus, kad gyventojai, pasipiktinę siaubingomis šilumos kainomis, išsirinktų tą, kuris tas kainas po rinkimų sumažins? Juk „Vilniaus energiją“ „Dalkijai“ išnuomavo tai A.Zuoko vadovaujama taryba 2002 metais? Būtų logiška – tada A.Zuokas padėjo „Dalkijai“, dabar „Dalkija“ padeda į valdžią sugrįžti A.Zuokui... Ką apie tai manote?
-Aš įtariu, kad tai yra sąmokslas prieš vilniečius. Taip, mes girdim: ateisim į valdžią, sumažinsim kainas už šilumą 20 proc. Palaukit, tai jeigu jūs esate sąmoningi piliečiai, tai paskelbkite garsiai, kaip jūs tą padarysite? Kodėl jūs dabar leidžiate apiplėšinėti tą miestą, jeigu žinote, kaip tą padaryti?
O kas bus, jeigu jūsų neišrinks? Žinot, kaip tą padaryti, ir tylite? Tada jūs esate kenkėjai šito miesto, o ne patriotai.
-Jeigu Vilniaus šilumos ūkio nuomininkai baigia atimti iš ubago paskutinę lazdą per tokias siaubingas šilumos kainas, ar Vilniaus miesto savivaldybė nesirengia šitos nuomos sutarties nutraukti?
-Gruodžio 19 d. Vilniaus miesto taryboje buvo balsuota ir priimtas sprendimas dėl inicijavimo peržiūrėti šitą sutartį.
Kai šita sutartis buvo pasirašyta, joje buvo 12 punktų, kurie prasilenkė su mūsų teisės aktais ir įstatymais. Yra paruošta visa pažeidimų studija. Ji buvo įteikta prokuratūrai, tačiau prokuratūra nemato reikalo ginti viešą interesą.
-Kada Generalinė prokuratūra gavo šią pažeidimų studiją iš Vilniaus miesto savivaldybės?
-2008 metų gruodžio mėnesį. Tai labai rimtas dokumentas ir jo pagrindu turėjo būti ginamas viešas interesas. Tačiau ta medžiaga iki šiol klaidžioja prokuratūros koridoriuose...
Po melo priedanga – milijonai
-Sakykite, ar nebus taip, kad Vilniaus šilumos ūkis yra išnuomotas tik tam, kad „berniukai“ susikrautų milijonus, o paskui nuvarytas šilumos ūkis bus sugrąžintas miestui?
-Pacituosiu jums vieną dokumentą. „UAB „Vilniaus energijai“ investavus 60 mln. Lt į šilumos perdavimo tinklus, šilumos technologiniai nuostoliai sumažėjo beveik perpus. t.y. sutaupoma 6 mln. Lt per metus“, - čia citata iš to paties VKEKK rašto.
Tai yra visiškas melas ir netiesa. Paskutinius penkerius metus jie nei vieno lito, nei vieno cento neinvestavo į trasas. Jie pakeitė vienašališkai investavimo kryptį ir į šilumos perdavimo tinklus nėra investuojama. Nes jie suskaičiavo – kad perdavimo šilumos tinkluose nuostoliai yra mažesni, negu namuose ir kitur, ir jie nusprendė neinvestuoti. Ir tai Vilniaus miesto tarybos yra patvirtinta!
Kitas momentas – vilniečiai gerai atsimena, kai Vilniaus šilumos tinklai buvo savivaldybės nuosavybė, tuomet buvo sudaryti planiniai trasų remontai. O ar dabar jūs matėte nors vieną trasą, atkastą Vilniuje? Jei avarija atsitiko – taip. Nebent tik tokiu atveju.
Tai ar jūs suvokiate, kad dar po penkerių metų tos trasos bus visos supuvusios? Ir aš jau prognozuoju, kaip visa tai atrodys, - kad jiems išėjus iš Vilniaus šilumos tinklų, mes gausime nugyventas trasas. Pinigų nėra, trasos – nugyventos. Jas reikės skubiai keisti. Iš kokių lėšų? O kad čia kalbama, kad jie ką nors pastatys... Nieko jie nepastato!
Vilniaus mieste buvo tokia ydinga praktika, kuri vadinosi „paramos sutartis“. Nori statytis būstą? Puiku – į tą kainą viskas įskaičiuota (įskaitant ir infrastruktūrą). O paskui „Vilniaus energija“ tai rodo kaip plėtrą naujų tinklų... Betgi jie nieko nestatė – gyventojai už visa tai sumokėjo Gyventojas, pirkdamas butą, susimokėjo ir už visą infrastruktūrą.
Be to, šiuo metu neteisėtai yra eksploatuojami mokyklų šilumos mazgai – nėra sutarties. Sutartis dėl mokyklų šilumos tinklų eksploatavimo pasibaigė 2009 metais. Ir kadangi Vilniaus vicemeras, socdemas R.Adomavičius nuo vasario mėnesio nesugebėjo paskelbti konkurso, pralaukė, kol baigėsi šildymo sezonas, tai paskui pasakė: „Tai reikia ruošti mokyklas žiemai! Nespės paruošti konkurso, nespės paruošti šilumos mazgų ir pan. Tai pratęskim dar metams – be sutarties, tiesiog tarybos sprendimu“. Be kainų, be apklausos... Ir kadangi tuo metu buvo tokia graži konservatorių, socialdemokratų ir liberalų koalicija, tai ir nubalsavo, ir pratęsė...
Tuomet buvo nuspręsta, kad per metus laiko bus galima netgi tarptautinį konkursą paskelbti. Tačiau viskas taip tyliai ir numirė...
Bet – sutarties nėra. „Rubikonai“ patys gamina šilumą, patys ją tiekia, patys prižiūri mokyklas – patys nuskaito ir patys pinigus susirenka. Ir už tai savivaldybė dar moka po 20 milijonų per metus!
Ir prokurorai čia neįžiūri korupcijos, ir nėra baudžiamosios atsakomybės, ir su viešais pirkimais čia viskas gerai...
Tai apie ką mes šnekam??? Ar šitiek faktų neužtenka, kad kažkas atsidurtų teisiamųjų suole???
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu