2024 m. lapkričio 19 d.

 

Sirijos cheminio ginklo atsargų naikinimas atsieitų milijardus dolerių

1
Paskelbta: 2013-09-10 20:32 Autorius: Naujienų redaktorius

Sirijos cheminio ginklo naikinimas tarptautinei bendrijai būtų beprecedentis iššūkis, mano ekspertai. Atsargų, kurios, kaip spėjama, sudaro daugiau kaip tūkstantį tonų, likvidavimas ne tik truktų kelerius metus, bet ir pareikalautų visiško Sirijos vyriausybės bendradarbiavimo. „Man sunku įsivaizduoti, kaip tai galėtų būti daroma pilietinio karo įkarštyje“,  – agentūrai AFP sakė nevyriausybinės organizacijos Ginklų kontrolės asociacijos („Arms Control Association“) vadovas Darylas Kimballas.

Rusijos vyriausybė pirmadienį pasiūlė Sirijos cheminio ginklo arsenalą perduoti tarptautinei kontrolei ir jį sunaikinti. Po dienos Sirija pareiškė pasiūlymą priimanti. Abi pusės sakė ketinančios pateikti „konkretų planą“, kaip įgyvendinti atitinkamą sumanymą. Tai leistų Damaskui išvengti JAV karinio smūgio.

Tačiau D. Kimballas skeptiškai vertina šio pasiūlymo įgyvendinimą. „Tai yra labai sunkus inžinierinis uždavinys“, – sakė ekspertas. Būtina pastatyti įrenginius ginklams naikinti, taip pat reikalingi tarptautiniai inspektoriai, kurie kontroliuotų procesą. „Tai yra ne tai, ką būtų galima daryti baiminantis granatų atakų“, – kalbėjo D. Kimballas, turėdamas omenyje besitęsiančius mūšius tarp Sirijos vyriausybinių pajėgų ir sukilėlių.

Tačiau pirmiausia Sirija turės prisijungti prie Cheminio ginklo konvencijos. O tam Damaskas privalės atskleisti savo cheminio ginklo programą. Michaelas Lohanas, Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos atstovas, sakė, kad Sirija turės pateikti išsamią informaciją apie savo ginklų arsenalą – iki kilogramo ir medžiagų tipo. Šaliai, kuri dar neseniai oficialiai neigė iš viso turinti cheminį ginklą, tai būtų radikalus kurso pakeitimas.

Spėjama, kad Sirijos cheminio ginklo atsargų naikinimas atsieitų milijardus dolerių (7,6 mlrd. eurų). JAV, pavyzdžiui, išleido 35 mlrd. dolerių, kad per pastaruosius du dešimtmečius 90 proc. savo cheminio ginklo atsargų sudegintų specialiuose įrenginiuose.

Rusija dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje taip pat investavo dideles sumas į savo arsenalo likvidavimą. Iki 2012-ųjų Maskva sunaikino 54 proc. cheminio ginklo atsargų. Rusija kovinėms medžiagoms neutralizuoti pasirinko kitų chemikalų injekcijas.

Ekspertai pabrėžia, kad nėra patirties, kaip naikinti cheminį ginklą siaučiant karui. Galimas variantas būtų Sirijos cheminę ginkluotę atgabenti į Rusiją. Čia jau yra objektų, kuriuose buvo naikinamos buvusios sovietų cheminio ginklo atsargos. Tačiau vėlgi – didžiulių kiekių transportavimas vykstant mūšiams būtų sunkus uždavinys, reikėtų ir sukilėlių bendradarbiavimo.

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Pikasas
(2013-09-11 21:33:43)
(78.62.86.131) Parašė:

Rusija aiškina savo siūlomame plane, kaip Serbija turėtų perduoti cheminių ginklų arsenalą. Tai dar nėra pačios Sirijos siūlymas. Kai į derybas tokiu kampu įsijungė Maskva, tampa kur kas sudėtingiau patikėti tos siūlomos operacijos geranoriškumu. Manau, kad Sirijos prezidentas Bašaras al Assadas gali nujausti, kad JAV nesumažins spaudimo, kad gyventojų skerdynės Sirijoje tučtuojau būtų sustabdytos. To režimo planuose, aišku, nėra, tad ir V.Putino blefo tikimybė, norint laimėti laiko, galima. Jei Rusija siunčia savo karinius laivus prie Sirijos krantų ir galimai nori baigti perduoti moderniškų raketų krovinį, tai ilgas pasitąsymas visokiomis derybomis dėl ginklų perėmimo bus naudingas tik Sirijos diktatoriui ir jo galingiems užtarėjams. Kokiomis sąlygomis gali būti pasiūlyta cheminių ginklų perdavimo kontrolė - gan reikšmingas klausimas pilietinio karo nuniokotoje šalyje. Juk būtent režimo generolai net kelis kartus skubino cheminių ginklų ataką prieš režimo nekontroliuojamas teritorijas. JAV ir jas remiančioms šalims gali tekti padėti daug pastangų, kad ginklų perdavimo ir sunaikinimo klausimas būtų išspręstas skubiai ir skaidriai. Gal būt, net ir suvokiant aferos galimybę, tokį derybinį procesą verta tęsti, nes griežta karinė ataka vis dar būtų tik kraštutinė priemonė. Taikos kelias prasmingesnis, jei jis neveda prie dar didesnių aukų tikimybės. Sirai gal jau net dalinai priprato prie diktatorinio režimo, o išlikimas gyviems bet kuriuo atveju - svarbiausias siekis. Iki tikrų demokratiškų rinkimų, net ir po diktatoriaus nušalinimo, lauktų ilgas kelias. Pasaulio kai kurių šalių praktika tai jau įrodė. Jei po pirmų pozityvių poslinkių nuo tos šalies demokratinės šalys nusisuks, tai gali atsitikti kaip su Libija, kur ir po Gaddafio pašalinimo vidinės kovos dėl valdžios nesibaigia. Sudėtingas tas mūsų Pasaulis net ir XXI -ame amžiuje. Jau seniai žemės gyventojams reikia rasti kelius į globalinę taiką ir demokratinę tvarką be smurto ir karų. Nežinia, kiek žemės gyventojams skirta Žemėje gyventi. Jei nemokėsime pasinaudoti esama proga - patys būsime tuo kalti. Jau ir taip masinių ginklų prigaminta tiek, kad sėdime, kaip ant parako statinės. Kubos krizės metu ji vos nesprogo. Tik bepročiai gali vėl privesti žemės gyventojus prie panašaus pavojaus. Tokių bepročių proveržiai vis dar pastebimi. Kol kas lokaliai, kaip , sakykim Sirijoje. Betgi tai tas pats, kaip leisti šieno pilname klojime leisti vaikams žaisti su degtukais. O kas gesins? Ar spės?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras