Sirijos cheminio ginklo naikinimas tarptautinei bendrijai būtų beprecedentis iššūkis, mano ekspertai. Atsargų, kurios, kaip spėjama, sudaro daugiau kaip tūkstantį tonų, likvidavimas ne tik truktų kelerius metus, bet ir pareikalautų visiško Sirijos vyriausybės bendradarbiavimo. „Man sunku įsivaizduoti, kaip tai galėtų būti daroma pilietinio karo įkarštyje“, – agentūrai AFP sakė nevyriausybinės organizacijos Ginklų kontrolės asociacijos („Arms Control Association“) vadovas Darylas Kimballas.
Rusijos vyriausybė pirmadienį pasiūlė Sirijos cheminio ginklo arsenalą perduoti tarptautinei kontrolei ir jį sunaikinti. Po dienos Sirija pareiškė pasiūlymą priimanti. Abi pusės sakė ketinančios pateikti „konkretų planą“, kaip įgyvendinti atitinkamą sumanymą. Tai leistų Damaskui išvengti JAV karinio smūgio.
Tačiau D. Kimballas skeptiškai vertina šio pasiūlymo įgyvendinimą. „Tai yra labai sunkus inžinierinis uždavinys“, – sakė ekspertas. Būtina pastatyti įrenginius ginklams naikinti, taip pat reikalingi tarptautiniai inspektoriai, kurie kontroliuotų procesą. „Tai yra ne tai, ką būtų galima daryti baiminantis granatų atakų“, – kalbėjo D. Kimballas, turėdamas omenyje besitęsiančius mūšius tarp Sirijos vyriausybinių pajėgų ir sukilėlių.
Tačiau pirmiausia Sirija turės prisijungti prie Cheminio ginklo konvencijos. O tam Damaskas privalės atskleisti savo cheminio ginklo programą. Michaelas Lohanas, Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos atstovas, sakė, kad Sirija turės pateikti išsamią informaciją apie savo ginklų arsenalą – iki kilogramo ir medžiagų tipo. Šaliai, kuri dar neseniai oficialiai neigė iš viso turinti cheminį ginklą, tai būtų radikalus kurso pakeitimas.
Spėjama, kad Sirijos cheminio ginklo atsargų naikinimas atsieitų milijardus dolerių (7,6 mlrd. eurų). JAV, pavyzdžiui, išleido 35 mlrd. dolerių, kad per pastaruosius du dešimtmečius 90 proc. savo cheminio ginklo atsargų sudegintų specialiuose įrenginiuose.
Rusija dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje taip pat investavo dideles sumas į savo arsenalo likvidavimą. Iki 2012-ųjų Maskva sunaikino 54 proc. cheminio ginklo atsargų. Rusija kovinėms medžiagoms neutralizuoti pasirinko kitų chemikalų injekcijas.
Ekspertai pabrėžia, kad nėra patirties, kaip naikinti cheminį ginklą siaučiant karui. Galimas variantas būtų Sirijos cheminę ginkluotę atgabenti į Rusiją. Čia jau yra objektų, kuriuose buvo naikinamos buvusios sovietų cheminio ginklo atsargos. Tačiau vėlgi – didžiulių kiekių transportavimas vykstant mūšiams būtų sunkus uždavinys, reikėtų ir sukilėlių bendradarbiavimo.
Eltos inf.