Siūloma generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojams skirti apsaugą. Apsauga būtų skiriama jiems raštiškai paprašius, skaičiuojama, kad tam per metus reikėtų per 1 mln. litų vienam asmeniui.
Numatoma, kad generalinio prokuroro, jo pavaduotojų ir jų šeimos narių asmens apsaugą vykdytų Vadovybės apsaugos departamentas, asmenų turtą saugotų atrinkta saugos tarnyba. Pareigą Vyriausybei nustatyti prokuroro asmens ir jo šeimos narių ar turto apsaugą numato Prokuratūros įstatymas, priimtas dar 2011 m.
„Šiandien Vyriausybės pasitarime buvo priimtas protokolinis sprendimas klausimo svarstymą atidėti ir pavesti Vidaus reikalų ministerijai parengti Prokuratūros įstatymo projektą, kuriuo būtų persvarstyta galiojanti nuostata, kad generaliniam prokurorui ir jo pavaduotojui bei šeimos nariams besąlygiškai yra skiriama apsauga", - pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė Vidaus reikalų ministerijos (VRM) kancleris Nerijus Rudaitis.
Pagal šiuo metu parengtą nutarimo projektą preliminariai apskaičiuota, kad vienam asmeniui pirmiems metams reikėtų apie 1,2 mln. litų, kitiems metams - beveik 1 mln. litų. Pasak VRM kanclerio, parengus įstatymo projektą bus sprendžiama, kas ir kaip bei kokia apimtimi būtų saugoma.
Anksčiausiai įstatymo projektas Seimą pasieks rudenį.
„Tvarkos ir teisingumo" narys aplinkos ministras Valentinas Mazuronis sako kategoriškai nepritariantis tokiam siūlymui, kuris esą yra visiškai netikslingas.
„Man šita įstatymo norma nesuprantama ir, mano nuomone, yra nereikalinga, nes pagal šiandieninius įstatymus, jeigu atsiranda reali grėsmė bet kuriam Lietuvos piliečiui, jo turtui, ką jau kalbėti apie bet kurio lygmens prokurorą, jis turi būti per atitinkamas teisines procedūras saugomas valstybės. Kam reikia priimti nuostatas, kad generalinis prokuroras ir padėjėjai būtų saugomi? Aš nesuprantu. Mano nuomone, to tikrai nereikia (...)", - teigė politikas.
Premjero Algirdo Butkevičiaus pozicija dėl siūlomos apsaugos yra ta, kad būtų galima patikslinti šiuo metu galiojantį Prokuratūros įstatymą.
„Apsauga būtų skiriama tada, jeigu yra tam tikros kilusios grėsmės prokurorams arba jų šeimos nariams, arba jų turtui", - sakė ministras pirmininkas.
Lietuvos socialdemokratų partijos lyderis neatsiminė, kaip už šį siūlymą 2011 m. balsavo jo partijos nariai, tačiau siūlė įvertinti tai, kad pastaruoju metu reikia labai atsargiai elgtis su planuojamais finansais. Be to, esant būtinybei, valstybė visada gali skirti apsaugą.
„Lėšos turi būti suplanuotos taip racionaliai, kad jos tikrai atitiktų jų naudojimo paskirtį. Čia turi būti ne politiniai niuansai eskaluojami, bet reikia šiuo metu žiūrėti į realybę ir į priimtus sprendimus, kurie dar artimiausiu metu bus įgyvendinti. Jeigu yra tam tikrų grėsmių, mes ir šiandien galime numatyti apsaugą bet kuriam Lietuvos gyventojui, nesvarbu, kokias pareigas jie eina", - kalbėjo A. Butkevičius.
Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas patvirtino, kad ministerija teiks pasiūlymus ir įstatymo pakeitimus. Pats ministras asmeniškai nebuvo linkęs atsakyti, ar pritaria tokiam siūlymui.
„Šiandien komentuoti, koks bus galutinis rezultatas, nesiryžtu, nes visada remiuosi kompetencija ir teisės aktais, kurie yra Lietuvoje. Išnagrinėję teisės aktus, pasižiūrėję, kaip yra kitose valstybėse, pateiksime visus teisės aktų pakeitimus", - sakė ministras.
Vidaus reikalų ministro vertinimu, jeigu bus pritarta tokios apsaugos skyrimui, VSD, kurio finansavimas, palyginti su 2008 m., sumažintas 26 proc., teks verstis su turimomis lėšomis ar prašyti papildomų.
Eltos inf.