Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė siūlo parengti Vaikų psichikos sveikatos strategiją.
Seimo posėdžių sekretoriate ji įregistravo tokį pasiūlymą Lietuvos sveikatos 2014-2023 metų programai.
Parlamentarė, kviesdama plėsti psichologines paslaugas, ypač ugdymo bei sveikatos priežiūros sistemose, ragina jau 2014 metais įstatymu reglamentuoti psichologų praktinę veiklą.
V. V. Margevičienės nuomone, kasmet blogėjanti vaikų psichinė sveikata reikalauja imtis neatidėliotinų priemonių.
„Įstatymo nebuvimas apsunkina psichologo darbo reglamentavimą, darbo kontrolę ir rezultatų vertinimą. Psichologo veikla nelicencijuojama, nenumatytas jų pavaldumas, nėra metodinių rekomendacijų dirbantiems su nepilnamečiais“, – sako Seimo narė.
Ji pastebi, kad pastaruoju metu vis dažniau gaunama informacija apie probleminius vaikus, turinčius emocijų ir elgesio sutrikimų. „Tikslios statistikos nėra, tačiau, Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2012 metais bent vienas psichikos ligos susirgimas ar elgesio sutrikimas buvo diagnozuotas 38814 vaikų nuo 0 iki 17 metų. Švietimo ir ugdymo įstaigos skundžiasi dėl psichologų stokos. Tiek globos įstaigose, tiek socializacijos centruose trūksta specialistų, galinčių nustatyti vaiko psichikos sutrikimus ir gebančių dirbti su tokiais vaikais“, – sako Seimo narė.
2013 metais Valstybės kontrolės atlikto tyrimo vaikų socializacijos centruose duomenimis, 50 proc. vaikų socializacijos centruose yra iš vaikų globos namų. Vidutiniškai 41,5 proc. vaikų socializacijos centruose 2012 metais turėjo specialiųjų poreikių. Socializacijos centruose psichologai dirba 0,5-1 etatu.
„Akivaizdu, kad esamo krūvio nepakanka, siekiant vaikų elgesio korekcijos“, – mano V. V. Margevičienė.
Ji taip pat siūlo įsteigti respublikinį mokslinį metodinį specialistų, teikiančių priklausomybės ligomis sergantiems vaikams ir jaunimui ankstyvosios diagnostikos, gydymo, reabilitacijos ir socialinės reintegracijos paslaugas, rengimo centrą, kasmet skiriant pakankamą finansavimą.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.