2024 m. rugpjūčio 18 d.

 

Siūloma EP rinkimuose taikyti elektroninį balsavimą

7
Paskelbta: 2015-11-12 10:17 Autorius: ekspertai.eu

Elektroninis balsavimas gali padėti užtikrinti vienodas galimybes balsuoti Europos Parlamento (EP) rinkimuose tiek savo šalyje, tiek užsienyje gyvenantiems ES piliečiams. Tai sakoma trečiadienio vakarą priimtoje EP rezoliucijoje, kuria inicijuojama europinių rinkimų reforma. EP nariai taip pat siūlo europinėms partijoms likus ne mažiau kaip trims mėnesiams iki rinkimų iškelti kandidatus užimti Europos Komisijos pirmininko postą.

EP rinkimų įstatymo, galiojančio nuo 1976 m., reformos siūlymui pritarė 315 europarlamentarų, nepritarė 234, o susilaikė 55. Parlamentas atkreipia dėmesį į didelius rinkimų tvarkos skirtumus ES šalyse, kurie, jų manymu, nesuderinami su ES pilietybės ir lygybės principais.

Siekiant aktyvesnio visų piliečių, įskaitant gyvenančius užsienyje, dalyvavimo rinkimuose, visos ES valstybės raginamos leisti Sąjungos piliečiams balsuoti paštu ir internetu. Kartu būtina užtikrinti rezultatų patikimumą, balsavimo slaptumą ir duomenų apsaugą, pažymi europarlamentarai. 2014 m. EP rinkimuose Airijos, Čekijos, Maltos ir Slovakijos piliečiai neturėjo teisės užsienyje balsuoti už savo šalies kandidatus. Kad tie patys žmonės vienuose rinkimuose nebalsuotų keliose valstybėse, europarlamentarai siūlo ES šalims keistis informacija apie rinkėjus.

Vienos rinkimų apygardos valstybėse, kuriose renkami daugiau nei 26 EP nariai, siūloma nustatyti privalomą partijų patekimo į Parlamentą slenkstį (nuo 3 iki 5 proc. balsų). Tokį slenkstį taiko apie pusę ES valstybių, tarp jų ir Lietuva, tačiau jo netaiko Ispanija ir Vokietija.

Siekiama įpareigoti europines partijas likus ne mažiau kaip 12 savaičių iki EP rinkimų iškelti savo kandidatus užimti Europos Komisijos pirmininko postą. Kartu EP nariai siekia, kad ES mastu būtų sukurta bendra rinkimų apygarda, kurioje „iškeltų kandidatų sąrašų pirmosiose vietose būtų įrašyti kiekvienos politinės šeimos kandidatai į Komisijos pirmininko pareigas“. Europarlamentarai taip pat siūlo rinkimų kampanijos medžiagoje ir balsavimo biuleteniuose nurodyti ne tik nacionalinių partijų, bet ir su jomis susijusių Europos politinių partijų pavadinimus bei logotipus.

Rezoliucijoje rekomenduojama ES valstybėms apsvarstyti galimybę suderinti minimalų rinkėjų amžių – pavyzdžiui, nustatyti 16 metų amžiaus ribą (šiuo metu ji taikoma Austrijoje). Taip pat raginama užtikrinti, kad tarp kandidatų būtų daugiau moterų.

Pagal ES sutarties 223 straipsnį Europos Parlamentui suteikiama teisė inicijuoti šios institucijos rinkimų procedūros reformą. Kad reformos pasiūlymai įsigaliotų, juos dar turi vieningai paremti, o vėliau ir ratifikuoti ES valstybės.

„Siekiame 1976 m. rinkimų įstatymą priartinti prie realybės ir padidinti piliečių dalyvavimą europinių sprendimų priėmime“, – pažymėjo EP pranešėja Danuta Hiubner (Danuta Hübner, Europos liaudies partija, Lenkija). „Jaunoji karta turėtų būti skatinama dalyvauti rinkimuose. Interneto karta veikiau balsuotų elektroniškai, vienu paspaudimu, o ne rotušėse ar mokyklose“, – pridūrė kitas EP pranešėjas Jo Leinenas (Jo Leinen, Socialistai ir demokratai, Vokietija).

Pranešėjos spaudos konferencija tiesiogiai šiandien 10 val. Lietuvos laiku.

EP rinkimų tvarka ES šalyse.

EP Tyrimų biuro informacinis grafikas apie rinkimų įstatymų skirtumus.

EP Tyrimų biuro studija apie EP rinkimų reformą.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. AŠ
(2015-11-12 16:47:49)
(78.62.83.74) Parašė:

kol kas prieš balsavimą internetu, nes nepasitikiu. Tokių žmonių daug, todėl turi paaiškinti ar skaidriai vyks.



6. yel“l“ow submarine to 4. balsavimas.andrius.org
(2015-11-12 16:39:19)
(78.63.212.238) Parašė:

iš kur tokios žinios ? kokie jų argumentai ? kas darė tokį tyrimą ? o gal yra ne mažiau žinomų vardų, kurie nesipriešina ? :))



5. yel“l“ow submarine to 2. trumpai
(2015-11-12 16:35:59)
(78.63.212.238) Parašė:

o paprasto slapto balsavimo atveju tipo yra tokia galimybė ? :)) - po įmetimo į urną tamstos biuletenis tampa niekieno, jei neimti pirštų anspaudų ..., - arba tada reikia iš viso atsisakyti slapto balsavimo ir viešinti balsavimo rezultatus su balsuotojų sąrašais :) - iškart pasibaigtų visos problemos su skaidrumais ! tačiau atsirastų kitos :))) - kaip jas pasverti ? kurios svarbesnės ? - manau dabartinės :) - kitiems atrodys kitaip - kur išeitis ? :))))



4. balsavimas.andrius.org
(2015-11-12 16:15:53)
(78.56.167.88) Parašė:

Sakykite kodėl nacionalinams elektroniniams balsavimams priešinasi tokie žinomi pasaulio žmonės kaip Vikipedijos kūrėjas Jimmy Wales, Gnu Linux kūrėjas Ričardas Stalmanas, saugumo žvaigždė Briusas Šneieris, Kaspersky, TrendMicro ir F-Secure antivirusu vyriausi tyrinėtojai Davidas Emas, Rik Ferguson ir Mikko Hypponen. Oksfordo saugumo profesorius Ian Brown, Kembrižo saugumo profesorius Rosas Andersonas. Kodėl vokietijos konstitucinis teismas yra uždraudęs tokius balsavimus? Google "Elektroninis balsavimas - tai avantiūra"



3. gateris
(2015-11-12 15:12:03)
(84.240.33.217) Parašė:

Laimi ne kas balsuoja, o kas skaičiuoja.



2. trumpai
(2015-11-12 14:35:42)
(78.61.53.31) Parašė:

Butu gerai kad aš rinkėjas galėciau po rinkimu pasitikrinti kur tas mano balsas nuėjo o tai ta internetinė balsavymo sistema bus nieko neverta o tiksliau tik verta tiems kurie pagal saraša.



1. Paprastas
(2015-11-12 12:16:49)
(88.118.179.138) Parašė:

Kas dar neaišku: „įpareigoti (!!)europines partijas(...)“ ir „leisti Sąjungos piliečiams balsuoti paštu ir internetu.“. O kažkas banda loti apie „LR piliečius“... jūsų de jure NĖRA.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras