Landsbergių bendruomenės lyderiai ir jos propagandistai sprogo iš pykčio – Lenkijos premjeras Mateušas Moraveckis (Mateusz Morawiecki) apdovanojo du Lietuvos piliečius.
Iš Lenkijos vyriausybės vadovo „Garbės ženklus už nuopelnus lenkų diasporai“ Vilniuje gavo europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis Lietuvos nepriklausomybės akto signataras, buvęs Aukščiausiosios Tarybos deputatas Stanislavas Peško.
Toks veiksmas iš pusiausvyros išvedė Landsbergių bendruomės lyderius ir jų aptarnaujantį personalą.
„Vilniuje Į Vilnių šią savaitę atvykęs Lenkijos ministras pirmininkas su Lietuvos vadovais demonstravo vienybę ir žadėjo išvien priešintis Rusijos imperializmui. Tačiau daliai lietuvių vizitas paliko kartėlio prieskonį, pamačius, kokius du Lietuvos lenkus Mateuszas Morawieckis pagerbė valstybiniais apdovanojimais. Lietuvos Vyriausybė savo nepasitenkinimą išsakė diplomatiniais kanalais, o Lenkijos premjeras sulaukė griežtos kritikos ir savo tėvynėje“, - skelbiama tik kokybiškos informacijos portalo 15min.lt analitinėje analizėje „Politinis akibrokštas: lietuvius supykdė Lenkijos premjero poelgis“.
Informuojama, kad „15min žiniomis, užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis ketvirtadienį susitikęs su naujuoju Lenkijos ambasadoriumi Vilniuje Konstantynu Radziwillu iškėlė klausimą dėl šių dviejų asmenų apdovanojimo.“
V .Tomaszewskis yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos ilgametis lyderis – jo ilgametė veikla ir ne kartą nuskambėję dviprasmiški pasisakymai apie Ukrainą rodo, jog politikas nėra linkęs jungtis į antiputinišką frontą.
Maža to, 2014 metais „V. Tomaszewskis rusams minint sovietų pergalę prieš nacius gegužės 9-ąją viešai segėjo Georgijaus juostelę“, o „pastaraisiais metais jis kritikavo rusiškų kanalų draudimą, o kalbėdamas apie Krymo aneksiją paminėdavo Kosovo analogiją“.
S. Peško buvo vienas lenkų autonomijos Vilniaus krašte įkūrėjų, aktyviai veikė „Jedinstvo“ organizacijoje, kuri priešinosi Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimui, o būdamas Aukščiausiosios Tarybos deputatu, 1990 metų kovo 11 dieną susilaikė balsuodamas už nepriklausomybės atkūrimą.
Politikos mokslininkė Margarita Šešelgytė teigia, kad Lenkijos premjero elgesį galima vertinti kaip politinį akibrokštą.
Politikos mokslininkas Andžejus Pukštas taip pat neslėpė savo pasipiktinimo.
„Ko gero, kažkas iš patarėjų, atsakingų už santykius su išeivija, premjerą pakišo“, - situaciją įvertino analizatorius A. Pukštas.
Tačiau nežiūrint į visa tai kas įvyko, specialistų nuomone, Lietuvos ir Lenkijos santykiams tai jokios įtakos neturės.
Susiję:
Lietuva ir Lenkija per šimtmečius pasiekė daug bendrų pergalių