2024 m. lapkričio 19 d.

 

Švarus Lietuvos pienas – karo su Rusija įrankis

14
Paskelbta: 2013-10-08 10:10 Autorius: ekspertai.eu
Nuotr. rokiskio.com
Nuotr. rokiskio.com

Žiniasklaida skelbia, kad, „Rokiškio sūrio“ valdybos pirmininko D. Trumpos teigimu, Rusija apribojo visų pieno produkciją į Rusiją vežančių įmonių importą.

Labai keista, kad Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktorius Rimantas Krasuckis BNS teigia, jog ministerija iki šiol nėra gavusi jokios oficialios informacijos iš Rusijos. Ekspertai.eu dar vakar skelbė tokią informaciją, kurią buvo visai nesunku gauti, – oficialiame „Rospotrebnadzor“ puslapyje ji skelbiama nuo vakar ryto.

Šia proga siūlome lietuviškų tyrimų versiją. Į klausimus atsako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyr. veterinarijos gydytoja Irena Pečiulienė.

– Kokie antibiotikų kiekiai pieno produktuose yra leistini?

– Kiekvienai medžiagai atskirai yra apskaičiuoti ir patvirtinti didžiausi leistini kiekiai (DLK), t. y. nustatytas didžiausias medžiagos kiekis, kurį randant produkte įvairiais tyrimais moksliškai patvirtinta, kad jis neturės įtakos vartotojo sveikatai. DLK įvairių medžiagų yra labai įvairūs. Pvz.: penicilino G DLK yra 4 µg/kg, ampicilino DLK yra 4 µg/kg, eritromicino DLK – 40 µg/kg, tetraciklino – 100 µg/kg ir t. t.

– Kaip dažnai tiriami pieno produktų mėginiai ir kokie antibiotikų kiekiai randami?

– Tiriama pagal kasmetinius kontrolės planus, pvz., pagal kiekvienais metais patvirtintą Medžiagų liekanų gyvūnuose ir jų mėsoje, piene, paukštienoje, kiaušiniuose, žvėrienoje, žuvyse ir meduje stebėsenos planą 2013 metais jau ištirta 215 mėginių, antibiotikų likučių nebuvo nustatyta. 2012 metais ištyrus 933 mėginius buvo nustatytas vienas atvejis, kai DLK viršijo oksitetraciklino likučių koncentracija.

– Kaip svyruoja antibiotikų kiekiai ir nuo ko tai priklauso?

– Į maisto produktus, konkrečiai pieną, antibiotikai patenka netinkamai vartojant veterinarinius vaistus, nesilaikant išlaukos periodų (tai toks laikotarpis, per kurį veterinariniai vaistai pasišalina iš gydyto gyvulio organizmo ir jo produktus galima naudoti maistui, nepraėjus išlaukos periodui maistui naudoti gydytų karvių pieną yra draudžiama). Lietuvoje labai griežtai vykdoma superkamo pieno kontrolė dėl antimikrobinių medžiagų. Kiekvieno ūkininko produkcija tiriama ne mažiau kaip 3 kartus per mėn., tikrinama ir į įmones atvežamo žaliavinio pieno sauga ir kokybė, vykdoma griežta jau pagamintų produktų kontrolė; be to, kiekviena įmonė atlieka savikontrolės tyrimus, iš atvežtų į įmonę pieno cisternų trinkdami mėginius ir juos tikrindami akredituotose laboratorijose.

Pažymėtina, kad dėl griežtos žalio pieno kontrolės produktuose antibiotikai nustatomi labai retai. Tai pavieniai atvejai, kurie labai nuodugniai tiriami, taikomos griežtos sankcijos.

– Ką reiškia aptikta ftalatų? Kas yra ftalatai ir kaip jie gali pakenkti?

– Ftalatai – cheminės organinės medžiagos, naudojamos plastikų gamyboje. Tai kancerogeninė medžiaga, kuri gali pakenkti nervų sistemai, sukelti alergines reakcijas ir pan. Ftalatai, susidarius palankioms sąlygoms (temperatūrai, pH ir pan.), gali iš gaminio „migruoti“ į aplinką. Pavyzdžiui, jei tai maisto produktų pakuotė – į maisto produktą. Dažniausiai ftalatų aptinkama kūdikiams maitinti skirtuose buteliukuose, kosmetikoje.

Pažymėtina, kad Lietuvos pieno produktų gamintojai produktų pakuotėms nenaudoja plastiko, kuriame gali būti ftalatų.

– Ką reiškia „mikrobiologinės normos“? Kokios jos yra? Kokie pieno produktų tyrimų rezultatai, tiriant Lietuvos gamintojų produkciją?

– Mus supančioje aplinkoje, o tai reiškia, kad ir kiekviename produkte, yra gausu mikroorganizmų, nemaža jų dalis yra naudingi, stiprina imunitetą, dalyvauja biomainų procesuose ir yra svarbūs ekosistemų funkcionavimui. Tačiau iš mikroorganizmų gausos išskiriama patologinių arba ligas sukeliančių mikroorganizmų grupė. Jei į organizmą šių mikrobų patenka didesnis kiekis, tai gali sukelti įvairias ligas, pvz., gripą, tuberkuliozę ir pan. Su maisto produktais patekę patogeniniai mikroorganizmai dažniausiai sukelia apsinuodijimo maisto produktais protrūkius.

Todėl yra nustatyti kriterijai, kurių neviršijus mikroorganizmai nebus pavojingi sveikatai. Šie dydžiai vadinami mikrobiologiniais kriterijais. Tai yra kriterijai, apibrėžiantys produkto, maisto produktų partijos arba proceso priimtinumą pagal tai, ar jame nėra arba yra mikroorganizmų, arba pagal tų mikroorganizmų skaičių ir (arba) pagal mikroorganizmų išskiriamų toksinų kiekį, tenkantį masės, tūrio, ploto arba partijos vienetui. Maisto saugos kriterijus yra produkto arba maisto produktų partijos priimtinumą apibrėžiantis kriterijus, taikomas į rinką pateiktiems produktams. Tiekiant į rinką produktus svarbu įvertinti produktų saugą atliekant laboratorinius tyrimus ir nustatyti, ar atitinka produktuose mikroorganizmų kiekis. Skirtingiems mikroorganizmams, atsižvelgiant į poveikį sveikatai, yra nustatyti skirtingi leistini dydžiai, kas metai atliekama per 650 laboratorinių tyrimų siekiant įvertinti mikrobiologinius maisto produktų saugos kriterijus, teigiamų atvejų nustatoma 0,15 proc. atvejų.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
14. Jurgis - Raigerdui
(2013-10-08 21:40:54)
(78.57.208.170) Parašė:

O neatrodo, kad "Chevrono" išvarymas galėjo būti pirmas iš Rusijos reikalavimų sūrių karui nutraukti?



13. Raigerdas
(2013-10-08 21:00:52)
(93.203.4.162) Parašė:

Įdomūs dalykai dedasi su Rusija. Rusija jau buvo pradėjusi lyderiauti pasaulyje ir į jos nuomonę, jau pasaulis įsiklausydavo. Bet Rusijos politika neturi vertybinės sistemos (tarp kitko, kaip ir Lietuvos), todėl jie viena ranka kuria, o kita griauna. Todėl Rusija neišlaikė egzamino būti pasauliniu lyderiu, nes kaip ir anksčiau prognozuoti Rusijos politikų veiksmus yra gana sudėtingas dalykas. Įgijusi šiokį tokį autoritetą pasaulyje, ypač po pasiūlymo taikiai spręsti Sirijos problemas, Rusija sugebėjo taip staigiai nusivažiuoti, kad dabar ji taps vėl pajuokos ir patyčių objektu dėl sukelto "Sūrio karo" su Lietuva. Tokios kaip realios priežasties šiam "Sūrio karui" nėra. Galima teigti, kad pasireiškė jau rusiškas kvailumas, kuris yra būdingas šiai šaliai. Pradėti "SŪRIO KARĄ", praktiškai be priežasties, yra tikras kvailumo požymis, tarp kitko, rusiško kvailumo, nes jis yra ypatingas, kadangi rusiškas.



12. Aštrus
(2013-10-08 19:28:21)
(78.63.44.186) Parašė:

Taip jus perkate daržinese iš visur pigų suvežta seną b..dą,o tik pats pamelžes savo žalmargę ,užsiaugines kiaulaitę ant savų išaugintų javų,ir pienelio valgysite sveiką maistą, daržoves,vaisius visiems šiandiena rūpi pinigai, dideli turtai,o ne tavo sveikata,todel ir daug sergančių vaikų ir suaugusių ,kad į burną dedamas nuodingas pasenes niekalas.



11. taigi
(2013-10-08 19:01:44)
(193.111.141.48) Parašė:

O iš kur labusai gaus švaraus pieno? Sugriovė kolūkius ir pienininkystės kompleksus. Kas liko?



10. Darijui
(2013-10-08 18:46:29)
(78.57.234.232) Parašė:

laimes trecias)



9. Donatui
(2013-10-08 18:13:13)
(78.57.208.170) Parašė:

Jeigu Rusija imasi tokių priemonių, kad išlaikytų prezidentę - tada reiškia, kad norėdami turėti gerus santykius su Rusija, turime balsuoti už jos remiamą kandidatę.



8. ttt
(2013-10-08 18:11:18)
(62.80.225.123) Parašė:

kadangi ruspotrebnadzor teiginiai apie pieno produktų - sūrių, varškės, grietinės kokybę ir užtrštumą žarnyno bakterijomi, pelesiais ir pan yra nepaneigti, būtina uždrausti tokių gamintojų produkcijos pardavimą Lietuvoje.



7. Darijus
(2013-10-08 16:07:29)
(194.154.216.92) Parašė:

Įdomu, kas laimės šį raundą: Gazprom ar Chevron? Ir mūšis dėl Ukrainos tęsiasi.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras